sobhe-no.ir
1116
سه شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۹
2
خبر

در اواخر بهمن‌ماه؛ ایران،روسیه و چین رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

رییس مجلس پیام رهبر انقلاب به پوتین را به همتای روسی تقدیم کرد

پایانِ« پایان تاریخ»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت ویچسلاو والودین، رییس دومای روسیه به مسکو رفته است در این سفر، دیدارهایی با همتایان خود در مجالس دوما و سنا، مقامات اقتصادی، سیاسی و امنیتی روسیه داشت، سفری که هدف آن بالابردن سطح روابط ایران و روسیه به سطح راهبردی است.

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از اهداف سفر رییس مجلس به روسیه گفت

ارتقای سطح روابط فعلی تهران‌-مسکو

صبح نو

رییس مجلس پیام رهبر انقلاب به پوتین را به همتای روسی تقدیم کرد

پایانِ« پایان تاریخ»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت ویچسلاو والودین، رییس دومای روسیه به مسکو رفته است در این سفر، دیدارهایی با همتایان خود در مجالس دوما و سنا، مقامات اقتصادی، سیاسی و امنیتی روسیه داشت، سفری که هدف آن بالابردن سطح روابط ایران و روسیه به سطح راهبردی است.

 اولین مقصد سفر خارجی محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی به روسیه بود، سفری که علاوه بر دیدار دوجانبه با هماتایان روسی خود، از جهات دیگری حائز اهمیت بود. قالیباف در این سفر حامل پیام مکتوب رهبر معظم انقلاب اسلامی بود؛ پیامی راهبردی که گفته می‌شود تاریخی و دوران‌ساز برای ایران است. ایران در نظم آینده جهانی به‌دنبال متحد راهبردی‌ای برای خود است تا جای مهمی در نظام بین‌الملل داشته باشد. همچنانکه توئیتر منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار رهبرانقلاب نیز در پیامی به زبان روسی نوشت: «آغاز دوران پسا آمریکا.» فوکویاما نظریه پرداز آمریکایی غریب 30 سال پیش و پس ار فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سلطه یکطرفه و ناگزیر لیبرالیسم و نماد اصلی آن یعنی آمریکا سخن گفت که نام این نظریه به پایان تاریخ موسوم شد.

 قدردانی مسکو از رهبرانقلاب
بر همین اساس، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته به مجلس دومای روسیه رفت و پس از استقبال رسمی و مذاکرات دو جانبه که حدود یک ساعت به دراز ا  کشید، رییس مجلس دومای روسیه به‌عنوان نماینده ویژه ولادیمیر  پوتین پیام رهبرانقلاب خطاب به پوتین را دریافت کرد و ضمن قدردانی از اهتمام ویژه رهبرانقلاب برای تحکیم روابط تهران- مسکو گفت مکلف شده است پیام رهبر عالی رتبه ایران را دریافت و بلافاصله و سریعا  به آقای پوتین، رییس‌جمهوری کشورش تقدیم کند. همچنانکه محمدسعید احدیان، رییس دفتر قالیباف نیز در توییتی تاکید کرد:« آقای والودین، رییس مجلس دوما و نماینده ویژه پوتین پس از دریافت پیام مکتوب رهبر معظم انقلاب، حاضر نشد پیام را به هیچکس حتی رییس دفتر خود بدهد و در تمام چند برنامه بعدی آن را نزد خود نگه داشت و چندبار تاکید کرد بلافاصله بعد از نشست پیام را به آقای پوتین تحویل خواهد داد.» قالیباف نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رهبرانقلاب به این کشور تاکید کرد:  «همانگونه که ایران مستقل به نفع روسیه است ، روسیه مقتدر نیز به نفع ایران است.» قالیباف با تاکید بر روابط پایدار، دراز مدت وراهبردی میان دو کشور گفت: «تغییر و جابه‌جایی در کاخ سفید ، در نگاه راهبردی ما به مناسبات تهران مسکو اثری ندارد.»

سفر رییس مجلس دومای روسیه به ایران در بهار‌1400
رییس مجلس دومای روسیه نیز با بیان اینکه برگزاری این نشست‌ها باید به متولد شدن پروژه‌های جدید بینجامد، بیان کرد: ما در نشست امروز توافق کردیم که کار را از امروز آغاز کنیم و اواسط سال میلادی (بهار‌۱۴۰۰) به دعوت رییس مجلس شورای اسلامی به تهران خواهیم آمد و از محافل اقتصادی و اجرایی روسیه هم برای حضور در تهران دعوت می‌کنیم تا این نشست نه تنها منجر به توسعه ابعاد پارلمانی دو کشور شود بلکه تحرک جدیدی به روابط میان ما بدهد. وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه از نظر تاریخی یک حالت ویژه‌ای دارد، گفت: ما و ایران با تحریم‌ها و جنگ‌های تجاری و استانداردهای دوگانه، که نه تنها علیه ما بلکه علیه چین و کره‌شمالی اعمال شده، یک مبارزه مشترک داریم. این جنگ‌های تجاری از سوی آمریکا علیه روسیه و ایران به صورت علنی انجام شده یا تحت عنوان حفاظت از بازارهای اروپایی انجام می‌شود. قالیباف و والودین سپس در هیات مشترک عالی رتبه دو کشور شرکت کردند.

نشست با بازرگانان روسی و ایرانی
همچنین حضور درنشست صمیمی با تجار و بازرگانان روسی و ایران از دیگر برنامه‌های قالیباف در دومین روز سفر خود به مسکو بود. جایی که فعالان اقتصادی دو کشور از مشکلات و موانع گفتند و قالیباف نیز از راهکارهای حل مشکلات؛ چراکه حل کردن مشکلات تبادلات تجاری و روابط مالی بین دوکشور، به‌عنوان زیرساخت مهمی برای آغاز بالابردن سطح تعاملات اقتصادی هم برای کشوری که در حال تحریم است و هم برای روابط راهبردی است. قالیباف در این جلسه تاکید کرد: رهبران دو کشور ایران و روسیه روی داشتن ارتباطات عمیق و دقیق در تمامی حوزه‌ها به‌ویژه در بحث اقتصادی تاکید داشته و اراده برای حل مشکلات میان دو کشور وجود دارد. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شاهدیم که با توجه به تاکیدات پیشرفت خوبی در بحث اقتصادی وجود ندارد، اظهار کرد: باید مشکلات موجود را شناسایی و حل کرد، ما می‌خواهیم دو ملت ایران و روسیه به یکدیگر متصل شوند و مهم‌ترین موضوع در این میان شناخت دو‌ملت از فرهنگ یکدیگر است.  وی ضمن تاکید براینکه ما نیازمند یک هاب مالی و هاب لجستیک هستیم، تصریح کرد: همچنین در مسیر حل مشکلات دو کشور نیازمند یک مرکز گارانتی هستیم زیرا اکنون در تکین، بازار حمل‌و‌نقل به دلایلی مشکلاتی وجود دارد که این مشکل از سمت طرف ایرانی بیشتر است.  رییس مجلس شورای اسلامی افزود: من با توجه به اهمیتی که برای بحث روابط اقتصادی میان دو کشور ایران و روسیه قائل هستم، پیش از دیدارهای رسمی خود، دیدار با تجار ایرانی و روسی را در دستورکار قرار دادم تا با مشکلات از نزدیک آشنا شوم زیرا اراده رهبران دو کشور هم بر حل این مشکلات است.

سنگ‌اندازی هوایی غرب‌گراها
 رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در نخستین روز از سفر خود به روسیه در نشست با دیپلمات‌ها و رؤسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران که در مسکو در محل سفارت ایران در این کشور برگزار شد، ضمن تأکید بر اینکه «روابط ما با روسیه باید راهبردی، مستمر و مداوم باشد»، گفت: علت سفر من به این کشور اطمینان‌بخشی به روسیه بود تا بداند بروز هر اتفاقی در غرب هیچ تأثیری بر روابط ما با آن‌ها نمی‌گذارد و ما اکنون نیازمند زیرساخت‌های جدیدی برای استفاده از ظرفیت‌ها هستیم. قالیباف ادامه داد: غرب‌گراها در کشورمان در بحث همکاری‌های مشترک ایران با روسیه و چین سنگ‌اندازی هوایی می‌کنند، مانند بحث برنامه راهبردی 25ساله ایران و چین که ظرف 48‌ساعت یک هجمه‌ای را علیه چین به‌راه انداختند که موجب تعجب این کشور شد. همچنین از دیروز که سفر ما به روسیه قطعی شد چه هجمه‌هایی را به‌وجود آوردند! وی تأکید کرد: در این سفر حامل پیام رهبری که حاوی ادامه‌دار بودن طرح‌های راهبردی است، برای رییس‌جمهوری روسیه بودم اما شاهدیم طی 24‌ساعت اخیر چه غوغایی را راه‌اندازی کردند که بیانگر یک طراحی مشخص است، حتی زمانی که می‌خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، مقام معظم رهبری فرمودند «این سفر را به تأخیر نیندازید!» و تأکیدشان بر این بود که «نکاتی را به‌صورت مکتوب به شما ارائه می‌کنم تا به روسیه ببرید».  جریان غرب‌گرا نگران از تدبیر رهبر انقلاب برای این مساله، تلاش خواهد کرد کل سفر و پیام را تحت‌الشعاع قرار دهد. لذا برجسته کردن دستاوردهای اقتصادی و راهبردی سفر موضوعیت مهمی
 دارد.

captcha
شماره‌های پیشین