sobhe-no.ir
1116
سه شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۹
11
خرده‌روایت‌های جشنواره‌ای «صبح‌نو»/ معرفی نامزدها

جای خالی بعضی ستاره‌ها

روز یکشنبه سالن اهالی رسانه‌های جشنواره فیلم فجر میزبان اکران دو فیلم «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و «تی‌تی» ساخته آیدا پناهنده بود. درواقع با اکران این دو فیلم، هر 16 فیلم جشنواره به روی پرده رفت تا در دو روز پایانی تنها فیلم‌های منتخب بازپخش شوند؛ البته در روز یکشنبه و پس از اکران آخرین فیلم جشنواره، یک اتفاق مهم دیگر هم رخ داد. دبیر جشنواره سی‌ونهم نامزدهای جشنواره امسال در بخش‌های مختلف را معرفی کرد؛ نامزدهایی که کم‌وبیش باعث غافلگیری مخاطبان شد.

صبح نو

خرده‌روایت‌های جشنواره‌ای «صبح‌نو»/ معرفی نامزدها

جای خالی بعضی ستاره‌ها

روز یکشنبه سالن اهالی رسانه‌های جشنواره فیلم فجر میزبان اکران دو فیلم «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و «تی‌تی» ساخته آیدا پناهنده بود. درواقع با اکران این دو فیلم، هر 16 فیلم جشنواره به روی پرده رفت تا در دو روز پایانی تنها فیلم‌های منتخب بازپخش شوند؛ البته در روز یکشنبه و پس از اکران آخرین فیلم جشنواره، یک اتفاق مهم دیگر هم رخ داد. دبیر جشنواره سی‌ونهم نامزدهای جشنواره امسال در بخش‌های مختلف را معرفی کرد؛ نامزدهایی که کم‌وبیش باعث غافلگیری مخاطبان شد.

نشست خبری «یدو»
مهدی جعفری، کارگردان فیلم درباره ساخت این فیلم گفت‌‌: ابراهیم ایرج‌زاد قصه کوتاهی به نام 
«زخم شیر» را به من پیشنهاد کرد و چون خودم هم 
بچه جنوب هستم، تصمیم گرفتم آن را بسازم. با همسرم که فیلمنامه‌نویس است، بیش از یک‌سال برای نوشتن فیلمنامه این اثر کار کردیم و نتیجه‌اش «یدو» شد که البته پایان آن در قصه نبود و ما کلیات را از قصه اصلی اقتباس کردیم.
به گزارش فارس، این کارگردان اضافه کرد: در حق مردم آبادان بسیار جفا شده و هر چقدر هم درباره‌شان فیلم ساخته شود، باز هم کم است. 
وی درباره انتخاب «ستاره پسیانی» گفت: در قصه اصلی سن مادر بالاتر از اینی است که ما انتخاب کردیم. در ابتدا با دو، سه بازیگر تماس گرفتم که امکان همکاری میسر نشد. ستاره جزو آشنایان همسرم است اما تردید داشتیم که آیا می‌تواند سن بالاتر را بازی کند یا نه؟ اما او قبول کرد و با علاقه آمد. 
جعفری ادامه داد: بازی ‌کردن در کنار چند نابازیگر هم دشواری خاص خودش را داشت اما خانم پسیانی همراهی کرد و بازی‌ها یکدست شد.
کارگردان «یدو» گفت: من از ۱۱ تا ۱۵ سالگی در تئاتر بازی کردم و بعد آن را کنار گذاشتم و به سینما آمدم و این شاید اشتباه بزرگم بود. من از یک روش رایج در سینما برای بازی‌گرفتن از بازیگران کودک و نوجوان استفاده می‌کنم که استفاده از 
بازیگردان است. 
ستاره پسیانی، بازیگر نقش مادر یدو در این فیلم گفت: آقای جعفری با من تماس ‌گرفتند و وقتی فیلمنامه را خواندم، عاشق آن شدم. این نقش شبیه سن و سال واقعی من نبود و حداقل ۱۰ سال از من بزرگ‌تر بود و بازی ‌کردن در آن ریسک به شمار می‌رفت.
میلاد صویلاوی، بازیگر آبادانی فیلم هم که نقش اول را بر عهده دارد، گفت: به لطف آقای جعفری خیلی چیزها یاد گرفتم و وقتی به سینما آمدم، راهم را پیدا کردم.
ریحانه آریامنش، دیگر بازیگر فیلم گفت: از کودکی دوست داشتم بازیگر شوم و این فیلم ‌انگیزه‌ام را بیشتر کرده است.
محمدمهدی آلبوعلی گفت: فکر نمی‌کردم فیلم این‌قدر قشنگ باشد. دقیقا همان نقش‌هایی را به من دادند (شکمو بودن) که بیرون فیلم هستم.
 
نشست خبری «تی‌تی»
آیدا پناهنده درباره شخصیت متناقض کاراکتر هوتن شکیبا و آسیبی که به فیلم زده است، توضیح داد: اساسا  شخصیت هوتن پر از شب است، ولی می‌تواند خصایص مثبت هم داشته باشد؛ او پر از تناقض است و به نظرم او آدم‌ترین شخصیت قصه من بود.
به گزارش مهر، پناهنده درباره ارجاع به داستان‌های دینی در فیلمنامه این فیلم توضیح داد: رگ و ریشه مذهبی و ایمانی نه‌تنها در «تی‌تی» بلکه در فیلم‌های قبلی من هم بود. قصد و غرضی در ارائه المان‌های بحث‌های مذهبی در این فیلم داشتم؛ این رگ و ریشه ایمانی در من وجود دارد.
پناهنده در پاسخ به سوالی درباره تقلا برای خلق یک جادوگر از کاراکتر تی‌تی در فیلم بیان کرد: فیلم با تقلا ساخته و نوشته نمی‌شود. جادوگری در کار نبود. تی‌تی برای من شبه‌قدیسی خل و چل بود؛ زنی که کولی است و به یک رمز و رموزی فراتر از جهانی که ما می‌بینیم دست یافته است.
پناهنده اظهار کرد: من فیلم نمی‌سازم كه خودم را نمایش بدهم؛ یاد گرفته‌ام این‌گونه نباشم و از مادر معنوی خودم یعنی رخشان بنی‌اعتماد تشکر می‌کنم؛ یاد گرفته‌ام آن‌سوی فیلمسازی چیز دیگری هم هست. بنی‌اعتماد چراغ راه من است؛ امیدوارم شاگرد خوبی برای او باشم.


پناهنده گفت: امیدوارم تا وقتی در این کشور و در این سینما هستم، شرافتم را حفظ کنم؛ این احتمالا  آخرین فیلم من در شمال ایران است و دوست دارم از مردم آنجا تشکر کنم.
الناز شاکردوست، بازیگر این اثر درباره تنوع نقش‌هایش در فیلم‌های سال‌های اخیرش بیان کرد: تکنیک در رسیدن به نقش‌ها بی‌تاثیر نیست و از یک‌جایی به بعد برای اینکه می‌خواهی نقشی باورپذیر شود، باید با نقش همراه باشی و پیوسته با آن زندگی کنی.
هوتن شکیبا هم پس از تسلیت بابت درگذشت علی انصاریان درباره علاقه‌اش به ایفای نقش کمدی پس از چند فیلم جدی بیان کرد: من کمدی را خیلی دوست دارم ولی ترجیحم این است که نقشی چالشی داشته باشد؛ هر جا احساس کنم نقشی چالشی دارد، قبول می‌کنم و فرقی ندارد کمدی یا جدی باشد.
وی درباره پیش‌بینی‌اش از کسب یک سیمرغ دیگر در جشنواره امسال گفت: کسب سیمرغ برایم خیلی ارزشمند است ولی می‌دانم بازی‌های درخشانی در فیلم‌ها وجود دارد؛ آرزو دارم فضا آرام باشد و بتوانیم کار کنیم.
شاکردوست هم توضیح داد: ما «تی‌تی» را در شرایط معمولی نساختیم، بی‌پولی بود، تعداد محدود جلسات فیلمبرداری بود و… ما با عشق کار کردیم و شرایط فیلم‌های دیگر را نداشتیم. دوست دارم از این فیلم حمایت کنید.
 
«یدو»؛ قصه یک قهرمان نوجوان
مهدی جعفری در این فیلم که در گونه دفاع مقدس و کودک و نوجوان است، اولین ماه‌های جنگ تحمیلی در آبادان در حال محاصره را به تصویر کشیده است.
فیلم «یدو» در راستای مشارکت راهبردی کانون و بنیاد سینمایی فارابی در حوزه سینمای کودک تولید می‌شود.
 مهدی جعفری، کارگردان فیلم «٢٣ نفر» پیش‌تر نیز دو فیلم مستند کوتاه «هر کجا بروم آسمان مال من است» و «همه روزهای خوب» را با تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته است. «یدو» در واقع تلفظ اسم یدالله و شخصیت نوجوان فیلم و اثری در حوزه سینمای دفاع مقدس است. فیلم سینمایی «یدو» نخستین ماه‌های جنگ تحمیلی را در آبادان در حال محاصره به تصویر کشیده است. این فیلم در ژانر دفاع مقدس و کودک و نوجوان به کارگردانی مهدی جعفری، تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح، نویسندگی مهین عباس‌زاده و مهدی جعفری و بر اساس طرحی از علی درخشنده ساخته شده است. محمدرضا مصباح به عنوان تهیه‌کننده این فیلم در جشنواره سال گذشته فیلم‌های «پوست» و «سینما شهر قصه» را داشت و به عنوان کارگردان فیلم کوتاه «کوچه» با مضمون دفاع مقدس که اثرش در جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشنواره فیلم فجر مورد توجه قرار گرفته است.
جعفری پس از سال‌ها مدیریت فیلمبرداری حالا با «یدو» خودش را به عنوان فیلمسازی جدی و دغدغه‌مند معرفی کرده است.
 
«تی‌تی» و کارگردانی قابل احترام
فیلم سینمایی «تی‌تی» به کارگردانی آیدا پناهنده، کارگردان ۴۱ ساله سینمای ایران و کارگردان فیلم اسرافیل و ناهید است. پناهنده فیلمنامه این فیلم را به همراه همسرش ارسلان امیری نوشته است. «استادی که قصد دارد پایان‌نامه‌‌ای در مورد پایان جهان به اثبات برساند، با مادری عجیب و غریب که می‌‌خواهد لیاقت انسانیت را داشته باشد، ملاقات می‌ کند...»؛ این خلاصه داستان فیلم جدید آیدا پناهنده است. پناهنده از چند سال پیش خودش را به سینمای ایران معرفی کرد و توانست به جایگاه قابل‌توجهی دست یابد؛ البته او آدم کم‌حاشیه‌ای بود که برخلاف برخی فیلمسازان زن دیگر سینمای ایران ترجیح می‌دهد بدون سروصدا کارهایش را انجام دهد. «تی‌تی» پیش از این در جشنواره‌های خارجی رونمایی شده بود و طبق قوانین جشنواره امکان حضور در این رویداد را نداشت اما با تصمیم مدیران فجر مجوز حضور «تی‌تی» و «خط فرضی» صادر شد. هرچند اعلام شد طبق توافق طرفین قرار شده این فیلم در بخش کارگردانی مورد داوری قرار نگیرد؛ اتفاقی که قطعا یک رقیب جدی سیمرغ بخش کارگردانی را از میدان به‌ در کرد. نقطه قوت «تی‌تی» کارگردانی‌اش است و به نظر می‌رسد پناهنده به بلوغی قابل توجه در کارش رسیده و فیلم جدیدش می‌تواند نه‌تنها مخاطب عام که حتی مخاطبان خاص را همراه کند. بازی شاکردوست در این فیلم خوب است و حتی از دیگر فیلم امسالش، یعنی «ابلق» هم ‌تر و تمیزتر است. «تی‌تی» را باید یکی از فیلم‌های برتر جشنواره امسال معرفی کنیم.
 
نامزدهای فجر۳۹ مشخص شدند
نشست اعلام نامزدهای سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر با حضور سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، دبیر و مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی این رویداد شامگاه ۱۹ بهمن در برج میلاد برگزار شد.
نامزدهای سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر به شرح زیر هستند:
نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری
۱- محمد برادران برای فیلم منصور
۲- جواد مطوری برای فیلم بی‌همه‌چیز
۳- فرید ناظرفصیحی برای فیلم ابلق
 
نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی
۱- آرش آقابیگ برای فیلم روشن
۲- ایمان کرمیان برای فیلم تک‌تیرانداز
۳- ایمان کرمیان برای فیلم یدو

 نامزدهای بهترین چهره‌پردازی
۱- ایمان امیدواری برای فیلم ابلق
۲- شهرام خلج برای فیلم شیشلیک
۳- رکسانا صفوی برای فیلم ستاره بازی
۴- عباس عباسی برای فیلم یدو
 
نامزدهای بهترین طراحی لباس
۱- بهزاد جعفری‌طادی و محمدحسین کرمی برای فیلم شیشلیک
۲- بهزاد جعفری‌طادی برای فیلم مصلحت
۳- مارال جیرانی برای فیلم بی‌همه‌چیز
۴- محمدحسین کرمی برای فیلم زالاوا
 
نامزدهای بهترین طراحی صحنه
۱- بهزاد جعفری‌طادی برای فیلم مصلحت
۲- سهیل دانش اشراقی برای فیلم‌های روزی روزگاری آبادان و روشن
۳- محمدرضا شجاعی برای فیلم ابلق
۴- آیدین ظریف برای فیلم یدو
۵- امیرحسین قدسی برای فیلم بی‌همه‌چیز
 
نامزدهای بهترین صدابرداری
۱- طاهر پیشوایی برای فیلم ابلق
۲- رشید دانشمند برای فیلم‌های زالاوا و یدو
۳- هادی ساعد محکم برای فیلم شیشلیک
۴- شهرام متولی‌باشی برای فیلم تک‌تیرانداز
۵- امین میرشکاری برای فیلم بی‌همه‌چیز
 
نامزدهای بهترین صداگذاری
۱- حسین ابوالصدق برای فیلم تک‌تیرانداز
۲- بهمن بنی‌اردلان برای فیلم روزی روزگاری آبادان
۳- علیرضا علویان برای فیلم بی‌همه‌چیز
۴- امیرحسین قاسمی برای فیلم زالاوا
۵- امیرحسین قاسمی برای فیلم خط فرضی
۶- امیرحسین قاسمی برای فیلم یدو
 
نامزدهای بهترین موسیقی متن
۱- پیام آزادی برای فیلم رمانتیسم عماد و طوبا
۲- بامداد افشار برای فیلم یدو
۳- علیرضا افکاری برای فیلم تی‌تی
۴- حامد ثابت برای فیلم بی‌همه‌چیز
۵- فردین خلعتبری برای فیلم مصلحت
 
نامزدهای بهترین تدوین
۱- عماد خدابخش برای فیلم بی‌همه‌چیز
۲- عماد خدابخش برای فیلم گیجگاه
۳- سیاوش کردجان برای فیلم مصلحت
۴- میثم مولایی برای فیلم یدو
 
نامزدهای بهترین فیلمبرداری
۱- محمد رسولی برای فیلم زالاوا
۲- مسعود سلامی برای فیلم روزی روزگاری آبادان
۳- فرشاد محمدی برای فیلم تی‌تی
۴- مرتضی نجفی برای فیلم‌های روشن و یدو
۵- مرتضی هدایی برای فیلم بی‌همه‌چیز
 
نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد
۱- عرفان ابراهیمی برای فیلم مامان
۲- پژمان جمشیدی برای فیلم شیشلیک
۳- پوریا رحیمی‌سام برای فیلم زالاوا
۴- وحید رهبانی برای فیلم مصلحت
۵- پدرام شریفی برای فیلم بی‌همه‌چیز
 
نامزدهای بهترین نقش مکمل زن
۱- آزیتا حاجیان برای فیلم خط فرضی
۲- الهام شفیعی برای فیلم روزی روزگاری آبادان
۳- گلاره عباسی برای فیلم ابلق
۴- گیتی معینی برای فیلم ابلق
 
نامزدهای بهترین نقش اول مرد
۱- پرویز پرستویی برای فیلم بی‌همه‌چیز
۲- نوید پورفرج برای فیلم زالاوا
۳- محسن تنابنده برای فیلم روزی روزگاری آبادان
۴- میلاد صویلوی برای فیلم یدو
۵- رضا عطاران برای فیلم روشن
۶- امیر نوروزی برای فیلم مامان
 
نامزدهای بهترین نقش اول زن
۱- رویا افشار برای فیلم مامان
۲- ستاره پسیانی برای فیلم یدو
۳- الناز حبیبی برای فیلم رمانتیسم عماد و طوبا
۴- ملیسا ذاکری برای فیلم ستاره بازی
۵- الناز شاکردوست برای فیلم ابلق
۶- نازنین فراهانی برای فیلم مصلحت
 
نامزدهای بهترین فیلمنامه
۱- ارسلان امیری، آیدا پناهنده و تهمینه بهرام برای فیلم زالاوا
۲- آرش انیسی برای فیلم مامان
۳- آیدا پناهنده و ارسلان امیری برای فیلم تی‌تی
 
نامزدهای بهترین فیلمنامه اقتباسی
۱- حمیدرضا آذرنگ برای فیلم روزی روزگاری آبادان
۲- مهدی جعفری، مهین عباس‌زاده برای فیلم یدو
۳- محسن قرایی، محمد داودی برای فیلم بی‌همه‌چیز
 
نامزدهای بهترین کارگردانی
۱- نرگس آبیار برای فیلم ابلق
۲- ارسلان امیری برای فیلم زالاوا
۳- مهدی جعفری برای فیلم یدو
۴- محسن قرایی برای فیلم بی‌همه‌چیز
 
نامزدهای بهترین فیلم
۱- ابلق به تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی
۲- بی‌همه‌چیز به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی
۳- زالاوا به تهیه‌کنندگی روح‌الله برادری و سمیرا برادری
۴- یدو به تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح
 
نامزدهای کارگردان اول
۱- حمیدرضا آذرنگ برای فیلم روزی روزگاری آبادان
۲- ارسلان امیری برای فیلم زالاوا
۳- آرش انیسی برای فیلم مامان
۴- عادل تبریزی برای فیلم گیجگاه
۵- حسین دارابی برای فیلم مصلحت
۶- سیاوش سرمدی برای فیلم منصور
 

captcha
شماره‌های پیشین