sobhe-no.ir
1115
دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» از مراسم کارآزمایی بالینی واکسن کوو پارس ایران را بخوانید

آغاز تزریق واکسن کرونا در ایران از فردا

دانشمندان ایرانی یکبار دیگر کاری کرده‌اند، کارستان و حالا ایران در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین کشورهای تولید واکسن کرونا در جهان است. نخستین واکسن تولیدی کرونای ایران با نام کووبرکت حالا حتی مشتری خارجی هم پیدا کرده است. از سوی دیگر موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی هم روز گذشته مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن خود با نام واکسن رازی کووپارس را آغاز کرد. این اتفاقات که در داخل کشور روی داده در کنار بقیه دستاوردهای علمی مربوط به تولید واکسن انستیتو پاستور با مشارکت کوبا افتخاراتی هستند که موجب شده‌اند حالا دنیا نیم نگاهی هم به واکسن‌های کرونایی داشته باشد که ایرانیان تولید کرده‌اند. روز گذشته وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس با تاکید بر اینکه واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می‌کنیم، در عین حال از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از روز سه‌شنبه جاری و با اولویت کادر درمان خبر داد. دکتر سعید نمکی تاکید کرد: خبر را شنیده‌اید که طبق قولی که داده بودیم که واکسیناسیون کرونا را قبل از ۲۲‌بهمن در کشور آغاز کنیم. بر این اساس منابع مختلف را ارزیابی کردیم و تلاش کردیم که سالم‌ترین و کم‌خطرترین را از بین منابع انتخاب کنیم. گرچه واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است که برای در فشار قرار دادن کشورهایی که با برخی قطب‌های قدرت مشکل دارند، استفاده می‌شود. وی افزود: واکسنی را که ما انتخاب کردیم از سبد کووکس بود که در این سبد واکسن‌های چینی، استرازنکا و.‌.. هم بودند که قرار است به ما برسد.

تست انسانی واکسن «کووپارس» روی ۱۳۰‌نفر در فاز اول

دو کشور عربی خواستار خرید واکسن «کووایران برکت»

57 هموطن در یک روز فوت کردند

معرفی مناطق پرخطر پایتخت در شرایط کرونا

صبح نو

دو کشور عربی خواستار خرید واکسن «کووایران برکت»

رییس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ هم دیروز دو خبر مهم در توییتر اعلام کرد. براساس آنچه که آقای حجت نیکی ملکی نوشت، شرکت‌های دارویی دو کشور عربی به صورت رسمی خواستار خرید واکسن ایرانی «کووایران برکت» شده‌اند.  وی همچنین تاکید کرد: «ان‌شاءالله پس از موفقیت نهایی واکسن در کارآزمایی بالینی، فقط و فقط در صورت پاسخ کامل به نیاز کشور، صادرات واکسن بررسی خواهد شد.»  رییس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ در توییت دیگری با بیان اینکه تمام ۵۶‌نفر داوطلب فاز اول کار آزماییِ بالینی واکسن وارد مطالعه شدند گفت: ۲۸‌روز دیگر نتایج این فاز مطالعه بالینی اعلام 
خواهد شد.  نیکی ملکی در این باره نیز نوشت: «روز گذشته با تزریق واکسن ‌«کووایران برکت» به نفرات باقی مانده، تمام ۵۶‌نفر داوطلب فاز اول کار آزماییِ بالینی واکسن وارد مطالعه شدند. ان‌شاءالله ۲۸‌روز دیگر نتایج این فاز مطالعه بالینی اعلام خواهد شد. منتظر خبرهای خوب باشید». 

captcha
شماره‌های پیشین