sobhe-no.ir
1115
دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» از مراسم کارآزمایی بالینی واکسن کوو پارس ایران را بخوانید

آغاز تزریق واکسن کرونا در ایران از فردا

دانشمندان ایرانی یکبار دیگر کاری کرده‌اند، کارستان و حالا ایران در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین کشورهای تولید واکسن کرونا در جهان است. نخستین واکسن تولیدی کرونای ایران با نام کووبرکت حالا حتی مشتری خارجی هم پیدا کرده است. از سوی دیگر موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی هم روز گذشته مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن خود با نام واکسن رازی کووپارس را آغاز کرد. این اتفاقات که در داخل کشور روی داده در کنار بقیه دستاوردهای علمی مربوط به تولید واکسن انستیتو پاستور با مشارکت کوبا افتخاراتی هستند که موجب شده‌اند حالا دنیا نیم نگاهی هم به واکسن‌های کرونایی داشته باشد که ایرانیان تولید کرده‌اند. روز گذشته وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس با تاکید بر اینکه واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می‌کنیم، در عین حال از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از روز سه‌شنبه جاری و با اولویت کادر درمان خبر داد. دکتر سعید نمکی تاکید کرد: خبر را شنیده‌اید که طبق قولی که داده بودیم که واکسیناسیون کرونا را قبل از ۲۲‌بهمن در کشور آغاز کنیم. بر این اساس منابع مختلف را ارزیابی کردیم و تلاش کردیم که سالم‌ترین و کم‌خطرترین را از بین منابع انتخاب کنیم. گرچه واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است که برای در فشار قرار دادن کشورهایی که با برخی قطب‌های قدرت مشکل دارند، استفاده می‌شود. وی افزود: واکسنی را که ما انتخاب کردیم از سبد کووکس بود که در این سبد واکسن‌های چینی، استرازنکا و.‌.. هم بودند که قرار است به ما برسد.

تست انسانی واکسن «کووپارس» روی ۱۳۰‌نفر در فاز اول

دو کشور عربی خواستار خرید واکسن «کووایران برکت»

57 هموطن در یک روز فوت کردند

معرفی مناطق پرخطر پایتخت در شرایط کرونا

صبح نو

تست انسانی واکسن «کووپارس» روی ۱۳۰‌نفر در فاز اول

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو هم دیروز درباره کارآزمایی بالینی واکسن کرونا موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی گفت: در مرحله یک بیش از ۱۳۰‌نفر تحت مطالعه قرار می‌گیرند و مراحل بعدی هم تا فاز سوم طی خواهد شد. بعد از طی این مراحل و در صورت تأیید و صدور مجوز سازمان غذا و دارو، این واکسن مجوز تولید انبوه و مصرف را خواهد گرفت. دکتر کیانوش جهانپور در حاشیه آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی(کووپارس) که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، گفت: واکسن رازی کوو پارس، نامزد واکسن، علیه بیماری کووید‌۱۹ است و با طی مراحل کارآزمایی بالینی می‌تواند به‌عنوان یک واکسن ثبت شده در کشور، مجوز مصرف و تولید انبوه را پیدا کند.
جهانپور گفت: احتمالا  این اقدام با یک مراسم نمادین در تهران کلید خواهد خورد و آغاز واکسیناسیون را ما با همین تعداد در همکاران بخش‌های ‌آی‌سی‌یو بیمارستان‌های ریفرال شروع می‌کنیم. واکسیناسیون با روزانه ۱۰۰۰‌نفر آغاز خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه ۵‌هزار، ۱۰‌هزار و به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. البته واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می‌شود که تست مثبت‌‌PCR نداشته باشند، اما به‌طور کلی در پروسه واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلا  مبتلا شده‌اند، نداریم.

captcha
شماره‌های پیشین