sobhe-no.ir
1115
دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
6
گزارش

بورس و معضلی به نام دخالت دستوری

مجتبی توانگر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از عزم مجلس یازدهم برای تصویب طرح شفافیت آرا گفت

رای 65 درصدی مجلس به طرح شفافیت

یکی از شعارهایشان شفافیت آرا بود؛ از این روز در عمل به وعده انتخاباتی خود، از نمایندگان مجلس یازدهم درخواست ‌کردند که طرح شفافیت آرا در دستور کار مجلس قرار بگیرد و تا هرچه زودتر این وعده به قانون جامع و شفاف تبدیل شود. رییس مجلس خود نیز به عنوان نخستین امضاکننده طرح شفافیت، از نمایندگانی که بررسی این طرح را سرعت بخشیدند، تشکر کرد؛ هرچند در نهایت این طرح فقط به‌خاطر سه رای کمتر به تصویب نرسید اما نمایندگان در تلاش هستند با رفع ایرادات طرح شفافیت، آن را به قانون تبدیل کنند. در همین زمینه با مجتبی توانگر، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم و فضای حاکم بر پارلمان را نسبت به این طرح بررسی کردیم.

صبح نو

گزارش

بورس و معضلی به نام دخالت دستوری


بازار سرمایه طی ماه‌های گذشته روزهای خوبی را پشت سر نگذاشته است. با آغاز ریزش بازار سرمایه در مردادماه بسیاری از سهامداران تا 70‌درصد سرمایه خود را از دست دادند. اما در این بین حال و روز دولت و شرکت‌های حقوقی با سهامداران خرد بسیار متفاوت است.
هم دولت و هم شرکت‌های حقوقی حتی در این بازار قرمزپوش نیز سود خود را کرده‌اند و در بهترین حالت برای ضرر سهامداران خرد، افسوس خورده‌اند. اما نکته جالب توجه در این بین صحبت‌های وزیر اقتصاد در روزهای گذشته است.
به گزارش فارس، وزیر اقتصاد گفته است: «در دنیا چیزی به نام تضمین در بورس نداریم و با ذات بورس همخوانی ندارد، سهامدار اولین پیامی که در بورس می‌گیرد، این است که بورس بر مبنای بازار عمل می‌کند، اما قطعا  حمایت از بازار را به روش‌های گوناگون انجام می‌دهیم».
سهامداران خرد طی ماه‌های گذشته از مسوولان دولتی به‌دنبال تضمین عدم‌نوسان نکردن و یا کاهش نیافتن قیمت سهام نبوده‌اند. آن‌ها تنها از مسوولان می‌خواهند دست از قیمت‌گذاری دستوری و دخالت‌های بیجا در بورس بردارند. یک روز مجموعه وزارت اقتصاد، یک روز وزارت نفت و یک روز وزارت صمت، با تصمیمات خود بازار سرمایه دچار شوک می‌کنند که این بازار نیز به‌دلیل حضور گسترده افرادی که آموزشی در خصوص بورس ندیده‌اند، دچار تلاطم می‌شود. یعنی تصمیماتی که در سازمان بورس و دولت گرفته می‌شود، به‌دلیل رفتارهای هیجانی سهامداران در بازار سرمایه به شدت بورس را با چالش مواجه کرده است.

جنس فروخته شده، پس گرفته نمی‌شود
نگاهی به صف‌های خرید و فروش طی ماه‌های گذشته نشان می‌دهد سهامداران دیگر اعتمادی به سازمان بورس و دولت ندارند و هر تصمیمی از جانب آن‌ها سبب افزایش عرضه و یا تقاضا می‌شود. البته در کنار این صف‌ها، می‌توان به خروج پول حقیقی از بورس در ماه‌های گذشته نیز اشاره کرد. وضعیت نمادهای پالایش یکم و دارا یکم خود گویای همه چیز است.
صندوق‌های پالایش یکم و دارا یکم که روزی طبق گفته وزیر اقتصاد قرار بود، توزیع ثروت میان همه ایرانیان را انجام دهد، امروز تبدیل به قلّک هایی برای دولت شده است. دولت کسری بودجه خود را با فروش این صندوق‌ها جبران کرد و دیگر کاری نداشت بر سر خریداران واحدهای این صندوق چه می‌آید. کاهش قابل توجه ارزش این صندوق‌ها نیز موید همین مساله است که دولت جنس فروخته‌شده را پس نمی‌گیرد!

هزینه اختلاف وزرا را مردم می‌دهند
وزیر اقتصاد در حالی درباره وجود نوسان در بورس صحبت می‌کند که اختلاف وی با وزیر‌نفت در مردادماه بر سر صندوق پالایش یکم اعتماد عمومی به بازار سرمایه را به شدت با چالش مواجه کرد. همین  اختلافات در برهه‌های زمانی دیگر سبب استعفای رییس سازمان بورس نیز شد. به نظر می‌رسد مردم و سهامداران در بازار سرمایه باید بهای اختلاف میان وزرا و افراد حاضر در هیات دولت را بپردازند.

همه چیزتان را به بورس بسپارید، اما تضمین نمی‌کنیم
وزیر اقتصاد پیش از آنکه نداشتن تضمین در بورس را مطرح کند، باید کمی با رییس دولت در این باره نیز صحبت می‌کرد. روزی که رییس‌جمهوری جمله معروف خود را که «همه چیز را به بورس بسپارید» بیان می‌کرد با کدام تضمین مردم را به صورت همگانی به این بازار فرا می‌خواند. چرا آن روز این جمله را به مردمی که به دولت اعتماد کرده و همه چیزشان را به بورس آورده بودند، نگفتید.
در پایان باید گفت، وزیر اقتصاد اگر نمی‌تواند تدبیری برای درد مردمی که با هزار امید، اندک سرمایه خود را به بورس آورده‌اند، انجام دهد، حداقل از پاشیدن نمک بر زخم آن‌ها خودداری کند. دخالت‌های گاه‌و‌بیگاه دولت در بازار سرمایه سبب شده است دیگر کسی به حرف‌های دولتمردان در این زمینه اعتماد نداشته باشد و این خود بزرگترین جفا در حق دولت‌های آینده، مردم و بازار سرمایه است. البته پیش از این نیز طبق گفته رییس‌جمهوری دستور حمایت از صندوق پالایش یکم را داده بود که هنوز این مساله به سرانجامی نرسیده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین