sobhe-no.ir
1115
دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
3
محسن زنگنه: دولت واقف شده که مجلس در جایگاه خودش قرار گرفته است

دولت مجبور به اصلاح بودجه شد

مجلس شورای اسلامی از دولت خواسته بود که بودجه1400 را با اصلاح ساختار که مدنظر رهبرانقلاب بود به مجلس تقدیم کند تاجایی که رییس مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهوری تاکید کرد که مجلس لایحه‌۱۴۰۰ را بدون اصلاحات ساختاری نمی‌پذیرد. اما لایحه بودجه نه تنها تغییر در ساختار نداشت بلکه با شرایط اقتصادی کشور نیز سازگار نبود، از این رو نمایندگان رأی به رد کلیات بودجه دادند. حالا اما رییس‌جمهوری از اصلاحیه لایحه بودجه خبر داده است.

خبر

صبح نو

خبر

رییس قوه‌قضاییه به عراق سفر می‌کند
شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد که آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رییس قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی ایران به بغداد سفر می‌کند، سفری که  امروز دوشنبه و به منظور امضای چند یادداشت تفاهم بین دو کشور در چارچوب همکاری قضایی و حقوقی صورت خواهد گرفت.
بیستم آبان‌ماه گذشته بود که «فائق زیدان» رییس «شورای عالی قضایی عراق» در دیدار کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با وی، از رییس قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عراق دعوت کرده بود. رییس شورای عالی قضایی عراق تیرماه سال گذشته ضمن سفر به ایران، با رییس قوه‌قضاییه دیدار و درباره روابط قضایی بین دو کشور بحث و تبادل نظر کرده بود.
رییس قوه‌قضاییه ایران در آن دیدار با بیان اینکه مناسبات دو کشور صرفا  محدود به همسایگی نیست، تصریح کرده بود: همسایگی برای ما بسیار مهم است، اما مهم‌تر از آن، رابطه و مناسبات بسیار عمیق و نزدیکی است که ریشه در باورهای مشترک‌مان دارد و آنچه امروز ما را کنار هم قرار می‌دهد، باورها، اعتقادات و فرهنگ دو ملت است. ر‌ییس قوه‌قضاییه در آن دیدار با اشاره به توسعه مناسبات بین ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، بر ضرورت گسترش روابط قضایی دو کشور تاکید کرده و افزوده بود: تبادل تجربیات میان دستگاه قضایی دو کشور می‌تواند بسیار مؤثر باشد. وی همچنین اظهار امیدواری کرده بود که زمینه آزادی زندانیان ایرانی در عراق از طریق وزارت خارجه و با همکاری قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی فراهم شود.
علاوه بر این موضوع، اخیرا  رییس قوه‌قضاییه کشورمان در تماس تلفنی با آقای فائق زیدان، رییس شورای عالی قضایی عراق بر پیگرد حقوقی و همه‌جانبه جنایت آمریکایی‌ها در ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی، مجاهد بزرگ شهید ابومهدی‌المهندس و دیگر همراهان ایشان تأکید کرد. دراین تماس تلفنی؛ فائق زیدان، رییس شورای عالی قضایی عراق با تأکید بر اینکه شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی از قهرمانان مبارزه با تروریسم و آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست داعش بودند، افزود: به جنابعالی اطمینان می‌دهم که از همان ساعات اولیه در عراق تحقیقات در این زمینه شروع و برای رسیدگی قضایی پرونده بزرگی تشکیل شده است. ما با دقت زیادی روی این موضوع متمرکز هستیم و به صورت مستمر و روزانه مراحل را دنبال می‌کنیم. در زمینه بین‌المللی آماده همکاری و اقدام مشترک با جمهوری اسلامی تا حصول نتیجه در محاکم بین‌المللی هستیم.

حضور عربستان در برجام مخرب است
هفته‌نامه «نیوزویک» در مطلبی به ادعای اخیر امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه درباره لزوم مشارکت عربستان سعودی در مذاکرات هسته‌ای با ایران و استقبال وزارت خارجه آمریکا از این پیشنهاد پرداخت. به عقیده نگارنده این مطلب، عملی شدن این پیشنهاد نه تنها به اجرای سیاست‌های دولت بایدن کمکی نمی‌کند؛ بلکه به‌طور قطع با مخالفت ایران مواجه خواهد شد چراکه ورود بازیگران منطقه‌ای به برجام حاصلی جز ظهور مفاد زیاده‌خواهانه نخواهد داشت.
نیوزویک در ادامه توضیح می‌دهد که منافع آمریکا متفاوت از کشورهای خلیج‌فارس است و وقتی پای تعامل با ایران به میان می‌آید؛ بهتر است به کاهش تنش‌های واشنگتن-تهران اولویت بیشتری بدهد تا حل مسائل منطقه‌ای.
به ادعای نگارنده این مطلب که تحت عنوان «عربستان نباید هدایت سیاست آمریکا در قبال ایران را به دست بگیرد» به چاپ رسیده است؛ اصرار آمریکا مبنی بر اینکه ایران باید برای اجرای کامل برجام پیش قدم شود؛ بیهوده است و بهترین راه، توافق یک به یک یعنی تبعیت در مقابل تبعیت است.
نیوزویک در ادامه می‌افزاید: اینکه کشورهای خلیج‌فارس توقع دارند مفاد قوی‌تری در هرگونه توافق جدید با ایران گنجانده شود؛ به معنای این نیست که آمریکا باید آن‌ها را برآورده کند. اما واشنگتن می‌تواند عربستان و امارات را تشویق کند تا همانطور که پیشتر «جیک سالیوان» مشار امنیت ملی کاخ سفید پیشنهاد داد؛ طرح‌های دیپلماتیک خود را در قبال ایران پیگیری کنند. اما اینکه آن‌ها را پای میز مذاکرات برجامی بنشاند؛ فقط به انحراف از اصل موضوع به نفع آن کشورها و در نهایت تضعیف اهداف سیاسی واشنگتن، منجر می‌شود.
نیوزویک در ادامه مدعی می‌شود که آمریکا می‌تواند تلاش کند که ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در راستای حل مسائل منطقه‌ای با یکدیگر مذاکره کنند، اما این اقدام نباید یکی از شروط رفع تحریم‌ها باشد.
نویسنده مطلب در نهایت با اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام، می‌نویسد: مسوولیت نشان دادن حسن نیت با واشنگتن است و اینکه اگر بایدن به‌دنبال اجتناب از اشتباهات گذشته است؛ نباید سکان (سیاست خود در قبال ایران) را به دست عربستان سعودی 
بدهد.

captcha
شماره‌های پیشین