sobhe-no.ir
1115
دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
3
محسن زنگنه: دولت واقف شده که مجلس در جایگاه خودش قرار گرفته است

دولت مجبور به اصلاح بودجه شد

مجلس شورای اسلامی از دولت خواسته بود که بودجه1400 را با اصلاح ساختار که مدنظر رهبرانقلاب بود به مجلس تقدیم کند تاجایی که رییس مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهوری تاکید کرد که مجلس لایحه‌۱۴۰۰ را بدون اصلاحات ساختاری نمی‌پذیرد. اما لایحه بودجه نه تنها تغییر در ساختار نداشت بلکه با شرایط اقتصادی کشور نیز سازگار نبود، از این رو نمایندگان رأی به رد کلیات بودجه دادند. حالا اما رییس‌جمهوری از اصلاحیه لایحه بودجه خبر داده است.

خبر

صبح نو

محسن زنگنه: دولت واقف شده که مجلس در جایگاه خودش قرار گرفته است

دولت مجبور به اصلاح بودجه شد

مجلس شورای اسلامی از دولت خواسته بود که بودجه1400 را با اصلاح ساختار که مدنظر رهبرانقلاب بود به مجلس تقدیم کند تاجایی که رییس مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهوری تاکید کرد که مجلس لایحه‌۱۴۰۰ را بدون اصلاحات ساختاری نمی‌پذیرد. اما لایحه بودجه نه تنها تغییر در ساختار نداشت بلکه با شرایط اقتصادی کشور نیز سازگار نبود، از این رو نمایندگان رأی به رد کلیات بودجه دادند. حالا اما رییس‌جمهوری از اصلاحیه لایحه بودجه خبر داده است.

هرچند لایحه دولت در کمیسیون تلفیق مورد بازبینی قرار گرفت اما این بازبینی نیز نظر نمایندگان را جلب نکرد آنان گلایه داشتند که دولت در هیچ مرحله‌ای با اصلاحات لایحه در کمیسیون تلفیق همراهی نکرد و حتی در جلسه بررسی کلیات نیز نماینده دولت به صراحت اعلام کرد که دولت این تغییرات را قبول ندارد و حتی نوبخت از مجلس بابت رد کلیات تشکر کرد!

عقب‌نشینی دولت
هرچند دولت گفته بود لایحه بودجه باید برای اصلاح به کمیسیون تلفیق برود اما روز گذشته رییس‌جمهوری در آیین افتتاح طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی و تجلیل از کشاورزان از اصلاحیه لایحه بودجه خبر داد و گفت: نحوه اقدام دولت در رابطه با لایحه بودجه‌۱۴۰۰ بررسی شد و اصلاحیه لایحه بودجه در اولین فرصت به مجلس ارائه خواهد شد.
همچنین در دویست‌و‌دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، که روز گذشته برگزار شد، به بررسی نحوه اقدام دولت در رابطه با لایحه بودجه‌1400 که از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت عودت داده شده است، اختصاص یافت. روحانی در این جلسه تاکید کرد: از آنجا که دولت همواره در تلاش برای تعامل و گفت‌و‌گو با سایر قوا برای انجام امور کشور بوده است و در عین حال با توجه به شرایط خاص کشور درآستانه بهره‌گیری از ثمرات مقاومت حداکثری ملت در جنگ تحمیلی اقتصادی‌، نمی‌توان زمان و امور را صرف اختلاف و چالش‌ها کرد. رییس‌جمهوری‌، با بیان اینکه برخی اقداماتی که در بررسی و رد لایحه بودجه و ارجاع آن به دولت خلاف قاعده مرسوم و آیین‌‌نامه بوده است، گفت: در اولین فرصت مصوبه جدید دولت درخصوص لایحه بودجه‌1400به مجلس ارائه خواهد شد. در عین حال از فرصت باقیمانده برای گفت‌و‌گو‌های سازنده با نمایندگان مجلس برای تنظیم اصلاحیه لایحه بودجه استفاده خواهد شد. هرچند رد کلیات بودجه موجب عقب‌نشینی دولت از لایحه ارسالی خود شده است و قصد اصلاح آن را دارد اما نمایندگان مجلس تاکید دارند که اصلاحات جدید نیز باید نوعی باشد که به نفع معیشت مردم باشد تا مجلس آن را بپذیرد.

بازگشت مجلس به جایگاه نظارت و قانون‌گذاری
در همین زمینه «محسن زنگنه» عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تصمیم دولت برای اصلاح بودجه و ارسال آن به مجلس پس از رفع ایرادات، عنوان کرد: اینکه مجلس لایحه را رد و دولت پذیرفت که اصلاحیه را به مجلس دهد، این به معنای عقب‌نشینی دولت یا پیروزی مجلس نیست چون اصولا  جدالی بین مجلس و دولت بر‌اساسی که تبلیغ می‌شود و به این‌گونه‌ای که گفته می‌شود،  نیست. این در حقیقت یک نماد و شاخصی است برای برگشتن مجلس به جایگاه خودش در حوزه قانون‌گذاری و نظارت. اقدام مجلس در خصوص بودجه و تمکین دولت به این معناست که مجلس به جایگاهی که قانون برای آن دیده شده است برمی‌گردد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه، افزود: وقتی مجلس یازدهم شکل گرفت اصولا  مجلسی به معنای یک نهاد مرکزی قانون‌گذاری بر دستگاه‌های اجرایی وجود خارجی نداشت. بنا به دلایل مختلف می‌شود گفت همراهی مجلس با دولت وجود داشت و یا اینکه دوستان دولت و مجلس از یک خط فکری بودند و این یکی بودن قالب بود.  نزدیکی به دولت یا ناکارآمدی مجلس که به هر دلیلی وجود داشت موجب می‌شد که دیگر مجلس در آن ریل قانون‌گذاری کشور حضور خارجی نداشته باشد. زمانی که ما در مجلس یازدهم مستقر شدیم اکثر مصوبات اقتصادی در شورای سران تصویب و ابلاغ می‌شد . مصوبات امنیتی و حوزه روابط خارجی و بین‌الملل در شورای امنیتی به آن ورود می‌شد. عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و حتی موضوعات سبک زندگی و بهداشتی و حتی ترافیک در ستاد کرونا دنبال می‌شد . یعنی مجلس عملا  نه در قانون‌گذاری و نه درتقنین جایگاهی داشت و نه در حوزه بودجه. وی ادامه داد: مجلس یازدهم اتفاقی که برای خانه ملت رقم زد این بود که جایگاه مجلس را از حوزه قانونی درحوزه قانون‌گذاری در مسائل مالی و بودجه‌ای و اقتصادی تثبیت کرد و این طبیعی است که مجلس در کمیسیون‌های تخصصی  تأیید نمی‌کند و دولت هم موظف است براساس تکالیف قانونی خودش در مهلت مقرر اصلاحیه خودش را ارسال کند بنابراین تحلیلم این است که این اتفاق افتاده است و بنده و خیلی از دوستان اعلام رسمی و نظر دادیم که این یک روال طبیعی است. 
این نماینده مجلس یازدهم، یادآور شد: این بحث‌هایی که شده و می‌گویند بودجه رد شده متعلق به دولت نیست یا اینکه بودجه کمیسیون تلفیق است یا اینکه اگر مجلس می‌خواست بودجه تلفیق را رد کند چرا پس یک‌ماه فرصت‌سوزی کرد؛ این‌ها مباحثی است که در دایره سیاست تعریف می‌شود وگرنه درمیدان اجرایی این اقدامات بر مبنای روال قانونی دنبال شده است و درنهایت لایحه دولت درمجلس رد شد.
اصلاحاتی که دولت باید انجام دهد
زنگنه با اشاره به اینکه دولت اگر لایحه را مجددا  به مجلس بفرستد چه اتفاقی خواهد افتاد، تاکید کرد: مجلس یکسری خطوط اصلی را به دولت اعلام کرده و در نامه ریاست مجلس برای ساختار بودجه بیان شده و در کمیسیون تلفیق نمایندگان مشرب فکری و سلیقه‌ای را درک کردند و می‌دانند که نکات عمده و ابهامات مجلس در باب بودجه کجاست یکی از آن‌ها اصلاح اساسی در ساختار بودجه است که دولت نسبت به آن اهتمام داشته باشد و براساس آن توافقی که کردیم تحت احکام اصلاح ساختار بودجه مصوب شد توجه داشته باشد. دولت باید هزینه‌ها را منطقی کند و برای کارآمدی یا جبران هزینه‌ها برنامه داشته باشد. استقراض از بانک مرکزی یا صندوق ذخیره توسعه فایده‌ای ندارد. شاقول مجلس برای محور بودجه متناسب کردن هزینه‌ها با درآمدهای واقعی است. منابع شفاف باشد و وابستگی‌اش به نفت کم شود و صرفه‌جویی لازم را داشته باشد و برای آن سقفی را بگذارد.

مجلس حق  قانونی خود را به کسی تنفیذ نمی‌کند
وی ادامه داد: شفافیت بودجه و توزیع عادلانه منابع و همچنین در حوزه ارز حرکت به سمت نظم‌بخشی به قیمت ارز و پرهیز از چند‌گانگی قیمت‌هاست که مجلس روی آن نظر دارد اگر دولت این‌ها را انجام یا تعدیل کند قطعا مجلس هم همکاری خواهد کرد و با اصلاحات اضافه‌ای که انجام می‌دهد در صحن شاهد کلیات بودجه و تبصره‌ها باشیم اما اگر دولت اصرار کند بر همان بودجه قبلی تاکید کند و مجدد آن را بفرستد و بحث‌های سیاسی را پیش بیاورد که به تلفیق رأی داده نه لایحه دولت، از این مباحث اگر پیش آید طبعا   مجلس  لایحه بودجه دولت را رد خواهد کرد و چه بسا بودجه سه دوازدهم به مجلس داده شود که در بهار سال آینده مورد توجه قرار گیرد.خوشبختانه دولت هم به این امر واقف شده است که مجلس در جایگاه خودش قرار گرفته است و حق  قانونی خودش را به کسی تنفیذ نمی‌کند . امیدواریم با قرار گرفتن هر نهادی و هر دستگاهی در جایگاه خودش اتفاقات خوبی برای کشور بیفتد.

captcha
شماره‌های پیشین