sobhe-no.ir
1114
یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
8
ستاد ملی مقابله با کرونا از خیزش کرونا در هشت استان کشور خبر داده است

تهدید دوباره برای جان ایرانیان

تعداد شهرهای نارنجی کشور در روزهای اخیر دو برابر شده است. همچنین هشت استان کشور هشدارهای مربوط به خیز دوباره کرونا را دریافت کرده‌اند. این دو خبر نگران‌کننده را همراه با این مساله در نظر بگیرید که مقدار رعایت پروتکل‌های بهداشتی از 83 درصد به 75 درصد در کشور رسیده است که همه این موارد نشان‌‌دهنده روزهای ترسناک کرونایی در اسفند خواهد بود. روزهای ابتدایی اسفند سالگرد رسمی اعلان ورود کرونا به کشور است. در اسفند 98 و همزمان با ایام برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی بود که خبر ورود کرونا به کشور و ثبت مواردی از بیماران رسانه‌ای شد؛ حالا درست بعد از گذشت یک‌سال که این بیماری موجب از دست رفتن بیش از 58 هزار و 400 نفر از هموطنان شده، دوباره نشانه‌هایی از احتمال شیوع دوباره این بیماری در کشور مشاهده شده است. در همین ارتباط سخنگوی وزارت بهداشت و درمان خبر داده است که نمودار موارد بستری روزانه در برخی استان‌ها متاسفانه روند صعودی دارد و در هفته گذشته شاهد افزایش بروز هفتگی موارد مثبت بستری کشور نسبت به هفته ماقبل هستیم. هفته گذشته بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری به ترتیب در استان‌های مازندران، گیلان و سمنان بوده است. همچنین بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان گزارش شده است. وی افزود: متاسفانه به دلیل عادی‌انگاری شرایط و سهل‌انگاری در عمل به توصیه‌های بهداشتی تعداد شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی از ۱۸ شهرستان در هفته قبل به ۳۶ شهرستان در هفته جاری و تعداد شهرستان‌های زرد از ۱۳۰ شهرستان در هفته قبل به ۱۷۸ شهرستان رسیده است. در حال حاضر ۲۳۴ شهرستان کشور در وضعیت آبی هستند.

نخستین مرحله تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با موفقیت به پایان رسید

پایان خوش

کرونا تبدیل به یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائل بشر در دوران فعلی شده است. در شرایطی که اروپا و آمریکا درگیر افزایش تعداد بیماران هستند و کشورهای بسیاری تلاش می‌کنند از واکسن‌های تولید شده استفاده کنند، سازمان جهانی بهداشت نیز از کندشدن همه‌گیری کرونا خبر داده است. از سوی دیگر ،عصر دیروز هم خبر جدیدی درباره پایان تزریق مرحله نخست تست انسانی واکسن کرونا منتشر شد.

صبح نو

نخستین مرحله تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با موفقیت به پایان رسید

پایان خوش

کرونا تبدیل به یکی از گیج‌کننده‌ترین مسائل بشر در دوران فعلی شده است. در شرایطی که اروپا و آمریکا درگیر افزایش تعداد بیماران هستند و کشورهای بسیاری تلاش می‌کنند از واکسن‌های تولید شده استفاده کنند، سازمان جهانی بهداشت نیز از کندشدن همه‌گیری کرونا خبر داده است. از سوی دیگر ،عصر دیروز هم خبر جدیدی درباره پایان تزریق مرحله نخست تست انسانی واکسن کرونا منتشر شد.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران عصر دیروز خبر داد: «تزریق مرحله نخست تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا (کوو ایران برکت) روز شنبه با تزریق به ۶داوطلب دیگر پایان یافت.» 
دکتر حامد حسینی با اشاره به اینکه آخرین داوطلب فاز یک واکسن ایرانی کرونا نیز وارد مطالعه شد، افزود: تعداد داوطلبان این مرحله ۵۶‌نفربودند. از ۹‌دی‌ماه تا 18بهمن‌ماه همه داوطلبان نخستین تزریق واکسن خود را دریافت کردند. وی ادامه داد: واکسن کرونا تا پایان این هفته به ۵۰‌داوطلب تزریق شده بود که با دریافت واکسن توسط ۶‌داوطلب، به‌صورت عملی تزریق اول تمامی داوطلبان واکسن ایرانی به اتمام رسیده است. 
حسینی با اشاره به اینکه تا‌کنون ۲۲‌داوطلب دو نوبت تزریق خود را انجام داده‌اند، خاطر‌نشان کرد: تا نیمه اسفندماه سال جاری تزریق دوم تمام داوطلبان و پیگیری ۲۸‌روز ایشان تمام خواهد شد.
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تا آخر هفته جاری سی‌امین داوطلب نیز تزریق دوم خود را دریافت خواهد کرد. 
حسینی تاکید کرد: از روند اجرایی کار راضی هستیم و امیدواریم یافته‌های مطالعه از نظر کارشناسان سازمان غذا و دارو و ناظران وزارت بهداشت نیز به اندازه کافی قانع‌کننده باشد. وی همچنین بیان کرد:  تاکنون عارضه‌هایی که از داوطلبان ثبت شده از گرید یک عوارض بوده و تا اینجای مطالعه دغدغه‌ای برای ما ایجاد نشده است اما باید اجازه دهید که روند پایش تا پایان مطالعه با دقت ادامه یابد، ما تا یک ماه آینده 
با اطمینان بیشتری می‌توانیم به این سؤال پاسخ دهیم.

تیغ کرونا کند شد
روز گذشته نیز یکی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که روند ابتلا به کووید‌۱۹، در بسیاری از کشورها کُند شده است و تداوم واکسیناسیون امید به قطع زنجیره ویروس را افزایش خواهد داد. به گزارش «صبح‌نو» به نقل از اسپوتنیک، خانم «ماریا ون کرخوان» کارشناس سازمان بهداشت جهانی، گفته است در بسیاری از کشورها همه‌گیری ویروس کرونا در حال کاهش است.  وی ابراز اطمینان کرد که می‌توان با کمک اقداماتی، به‌ویژه با واکسیناسیون شهروندان که زنجیره انتقال ویروس را قطع می‌کند، به چنین نتایجی نزدیک شد.
 با این حال، کرخوان به رهبران کشورهای جهان که در آن‌ها تعداد موارد جدید کووید‌۱۹ در حال کاهش است توصیه کرد که نظارت بر رعایت اقدامات بهداشتی را متوقف نکنند.

چه خبر از واکسن وارداتی؟
واکسن اسپوتنیک هم که روز پنج‌شنبه گذشته به ایران رسید حالا در حال آماده‌سازی برای تزریق به افراد واجد شرایط است. بر این اساس قرار است واکسن بر‌اساس اولویت‌بندی که در سند ملی واکسیناسیون کشور و از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شده، تزریق شود. بر این اساس اول افرادی که در آی‌سی‌یوها کار می‌کنند و در بخش مراقبت ویژه که مستقیما با بیمار ارتباط دارند، در اولویت تزریق هستند.
البته مقامات مسوول در وزارت بهداشت و درمان کشور خبر داده‌اند که محموله‌های بعدی در هفته‌های آینده به کشور خواهد رسید. خوشبختانه واکسنی که وارد کشور شده، کاملا مورد تأیید است و بسیاری از کشورهای دیگر هم خواهان این واکسن هستند. همچنین مقاله‌ای که در مجله پزشکی معتبر لنست چاپ شد، تأیید کرد که این واکسن ۹۱/۶‌درصد اثربخشی دارد که این میزان نشان می‌دهد که یکی از واکسن‌ها با بالاترین اثربخشی است که در دنیا وجود دارد. از ویژگی دیگر این واکسن این است که برای تمامی گروه‌های سنی اولویت‌دار قابل استفاده است. این مساله از آن جهت اهمیت دارد که برخی واکسن‌ها در برخی سن‌های خاص منع مصرف دارد، اما این واکسن ایمن و خوب است و به همین دلیل اکثر کشورهای اروپایی متقاضی شدند که این واکسن را در اختیار بگیرند.

captcha
شماره‌های پیشین