sobhe-no.ir
1114
یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
5
اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، علاوه بر بحران مشروعیت اجتماعی با کج کارکردی نهاد اجماع‌ساز نیز دست به گریبان هستند

قفلی روی قفل دندانه‌های کلید

مناقشه بر سر نهاد جدید انتخاباتی اصلاح‌طلبان، هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد و افراد جدیدی علیه آن به اتخاذ موضع می‌پردازند. یکی از اصلی‌ترین نقدها به نهاد اجماع‌ساز اصلاحات این است که این نهاد هیچ تفاوتی با نهاد سلف خویش یعنی شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان ندارد و صرفا پوششی برای رد گم کردن است. منتقدان بر این باورند که در نهاد اجماع‌ساز مانند شورای عالی اصلاح‌طلبان، محوریت با چهره‌های حقیقی است و نمایندگان احزاب علنا در حاشیه قرار دارند؛ مساله‌ای که پیشتر نیز به مناقشه بزرگی در میان اصلاح‌طلبان تبدیل و باعث شده بود تا کثرت بی‌سرانجامی میان تجدیدنظرطلبان شکل بگیرد. آغاز دور جدید فعالیت اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع‌ساز اصلاحات، نشان از عزم جزم آن‌ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و تسخیر مجدد قدرت در خردادماه‌1400 و استمرار حضور در قوه مجریه، دارد. این وضعیت دقیقا خلاف آن چیزی است که اصلاح‌طلبان مدت‌هاست سعی دارند از خود به‌عنوان غیروابستگان به نهاد قدرت، تصویر کنند. جریان اصلاحات از پیش از انتخابات مجلس یازدهم به‌دلیل آگاهی نسبت به وضعیت اجتماعی شکننده خود، دست به خودتحریمی زد و با توجیه نخ‌نمای شورای نگهبان و نظارت استصوابی، حضوری همه‌جانبه در آوردگاه سیاسی دوم اسفند‌98 نیافت و ترجیح داد با قهر خودخواسته انتخابات، وجه و وجهه اپوزیسیونی خود را تقوت کند و اینگونه به مخاطب خویش القا نماید که جویا و جوینده قدرت نیست.

بازخوانی ضربه 19‌بهمن‌60 به منافقان

شما با 200‌ترور در تهران چه می‌کنید؟

مهدی عسگری / در تاریخ معاصر ایران رویدادهای زیادی رخ داده که بنا به دلایل متفاوت، در سال‌های گذشته شاهد نشستن گرد فراموشی بر روی آن‌ها هستیم. از جمله این دلایل می‌توان به گذشت زمان، استفاده سیاسی از یک اتفاق، تحریف تاریخ توسط مورخان و ... اشاره کرد. اما یکی از علل اصلی فراموشی برخی رویدادها، همزمانی دو رویداد مهم با یکدیگر است که بنا به دلایل مختلف تنها یکی از این اتفاقات در اذهان عمومی پررنگ‌تر می‌شود؛ برای مثال، در 28‌مرداد‌1332 دولت انگلستان با همراهی آمریکا، کودتایی علیه دکتر مصدق ترتیب می‌دهد. 25‌سال بعد از این اتفاق باز هم در 28‌مرداد و این بار در سال‌1357، سینما رکس آبادان در آتش سوخت. اما در چند سال گذشته با توجه به علل مختلف، تنها کودتای 28‌مرداد سال‌1332 پررنگ‌تر مانده است. از این مثال‌ها در نمونه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ همزمانی غائله بنی‌صدر در دانشگاه تهران و فوت دکتر مصدق (14‌اسفند)، هم‌زمانی درگذشت دکتر شریعتی و خودکشی سعید امامی (29‌خرداد) و ... .

شماره‌های پیشین