sobhe-no.ir
1112
چهارشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۹
6
گزارش

افشای جزئیات جدید از داستان به‌قدرت‌رسیدن «بن‌سلمان»

نگاه

سقوط پهپادهای رژیم صهیونیستی توسط مقاومت لبنان و غزه

عربستان با تظاهرات مردمی علیه آل‌سعود، كانون جدید بیداری شد

بهار سعودی

روح‌الله فرقانی / «محمد بن‌سلمان» که حفظ قدرتش را در رابطه با کاخ سفید، ادامه جنگ یمن، حمایت از گروه‌های تروریستی داعش، بازداشت و زندانی فعالان اجتماعی و شاهزادگان و مشروعیت یافتن رژیم صهیونیستی می‌‌بیند، این روزها در حالی با بحران داخلی و تظاهرات مردمی نسبت به سیاست‌‌‌های شکست‌خورده‌اش مواجه شده که با عدم‌مشروعیت از سوی مردم شبه‌جزیره روبه‌رو شده و همانطور که قابل‌پیش‌بینی بود، عربستان می‌‌رود تا شروع یک بیداری و خیزش مردمی را رقم زند.

صبح نو

عربستان با تظاهرات مردمی علیه آل‌سعود، كانون جدید بیداری شد

بهار سعودی

روح‌الله فرقانی / «محمد بن‌سلمان» که حفظ قدرتش را در رابطه با کاخ سفید، ادامه جنگ یمن، حمایت از گروه‌های تروریستی داعش، بازداشت و زندانی فعالان اجتماعی و شاهزادگان و مشروعیت یافتن رژیم صهیونیستی می‌‌بیند، این روزها در حالی با بحران داخلی و تظاهرات مردمی نسبت به سیاست‌‌‌های شکست‌خورده‌اش مواجه شده که با عدم‌مشروعیت از سوی مردم شبه‌جزیره روبه‌رو شده و همانطور که قابل‌پیش‌بینی بود، عربستان می‌‌رود تا شروع یک بیداری و خیزش مردمی را رقم زند.

خشم مردم عربستان از سیاست‌های اقتصادی و نظامی آل‌سعود که به فقیرتر شدن مردم این کشور منجر شده است، تا آنجا پیش رفت که شهر «بریده» در استان القصیم روز گذشته شاهد تظاهرات مردمی بود؛ تظاهراتی که بر عدم‌مشروعیت‌ و غیر‌مردمی‌بودن آل سعود تاکید می‌‌کرد. دوشنبه‌شب اهالی شهر «بریده» در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت سعودی در خصوص محدودیت‌های کرونایی و اوضاع اقتصادی و بیکاری ناشی از آن به خیابان‌ها آمده و خواستار رفع این محدودیت‌ها شدند که این تظاهرات تا ساعات اولیه بامداد ادامه داشت. بر اساس گزارش رسانه‌‌‌های محلی و منطقه‌ای، شرکت‌کنندگان در تظاهرات با سر دادن شعارهایی، دریافت هرگونه مالیات در ایام کرونا و افزایش فقر و بیکاری در عربستان را محکوم ‌کردند. منابع محلی اعلام ‌کردند که پلیس القصیم و گارد ملی در پی تشدید اعتراضات و درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در بریده، به حالت آماده‌باش درآمده است میان آنها و تظاهرات‌کنندگان درگیری‌‌هایی اتفاق افتاد. تظاهرات‌کنندگان معتقدند که تداوم جنگ یمن، ولخرجی‌ها و فساد «محمد بن‌سلمان» و شیوع کرونا، از عوامل اصلی وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی در عربستان محسوب می‌‌شوند. «بدر السحیبانی» سخنگوی رسانه‌ای پلیس استان القصیم اعلام کرد که در این تظاهرات، شماری از شرکت‌کنندگان بازداشت و به دادستانی تحویل داده شدند.
 کاهش قیمت نفت، ادامه جنگ یمن، حمایت از گروه‌های تروریستی تکفیری داعش، همراهی با سیاست‌‌‌های رژیم صهیونیستی و شیوع کرونا در کنار ولخرجی‌ها و فساد مالی «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی درآمدهای ارزی این کشور را به شدت کاهش داده و فشار اقتصادی بی‌سابقه‌‌ای را به مردم این کشور تحمیل کرده است؛ بحران‌هایی که عربستان در منطقه و در داخل خود بدان دامن زده، برخلاف پیش‌بینی مقامات سعودی نه‌تنها در جهت منافع آن‌ها پیش نرفته است، بلکه خطرات بنیادین و اساسی را متوجه قدرت سعودی‌ها در داخل عربستان کرده است. نباید فراموش کرد كه برخی کشورهای عربی منطقه، همانند امارات و بحرین عادی‌‌‌‌‌‌سازی با رژیم صهیونیستی را با حمایت آل سعود در پیش ‌گرفتند و با حضور در کاخ سفید و به صورت آشکار به سازش و امضای قرار‌داد صلح با نتانیاهو پرداختند. موضوعی که این سؤال را ایجاد کرد آن است که این نوع توافق منافع کدام سو را بیشتر تأمین می‌کند و آینده آن چگونه رقم می‌خورد؛ اقدامی که تاثیر یا حتی کمکی در انتخاب مجدد دونالد ترامپ برای در‌دست‌‌گرفتن دوباره قدرت در کاخ سفید نداشت و علاوه بر آن خشم ملت‌‌‌های جهان اسلام و کشورهای بحرین و اکنون مردم عربستان سعودی را به همراه 
داشته است.
ظلم و ستم خاندان آل‌سعود نسبت به شهروندان عربستانی و بازداشت صدها فعال اجتماعی و سیاسی در این کشور تا قبل از اپیدمی ویروس کرونا در این شبه‌جزیره تا آنجا پیش رفته است که جنبشی برای مخالفت با خاندان سلطنتی عربستان در سال اخیر اعلام موجودیت کرد؛ جنبشی که در آن معارضان سعودی با صدور بیانیه‌‌‌های مختلفی خواهان ساقط ‌شدن آل‌سعود و برقراری نظام سیاسی آزاد در شبه‌جزیره عربستان شدند و اخیرا هم با صدور بیانیه‌‌ای بار دیگر بر عدم‌مشروعیت حکومت سعودی تاکید ‌‌کردند. مخالفان نظام سعودی همچنین در خارج از کشور متشکل از احزاب و برخی شخصیت‌های سیاسی از جمله دخیل بن ناصر القحطانی دبیرکل جنبش «آزادی شبه‌جزیره عرب» در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی چندی پیش از تأسیس اولین پارلمان ملی انتقالی خبر دادند.
نزدیک به سه سال پیش بود که «ملک‌سلمان» شاه سعودی با واگذاری مسوولیت کمیته مبارزه با مفاسد به فرزندش «محمد‌بن‌سلمان» رسما او را مسوول دستگیری و بازداشت افرادی کرد که شاید مانعی بر سر راه رسیدن به قدرتش محسوب شوند. بازداشت‌هایی که پس از آن شدت یافت و تعدادی وزیر و ده‌ها شخصیت اجتماعی، دینی و سیاسی دیگر در عربستان‌سعودی ادامه یافت و هزاران حساب بانکی بازداشت‌شدگان مسدود شدند که با اعتراضات درونی در دستگاه آل‌سعود مواجه شد. سرکوب منتقدان و شاهزادگان سعودی تا آنجا بود که برخی شاهزادگان و نزدیکان خاندان سعودی به تبعید خودخواسته پرداختند و به دامن انگلیس و آمریکا پناه بردند.
به گفته منتقدان سعودی، محمد‌بن‌سلمان، شاهزاده 34 ساله سعودی که در تلاش است تا با انجام برخی اصلاحات اجتماعی از جمله آزاد‌‌کردن رانندگی برای بانوان و رفتن آن‌ها به ورزشگاه‌ها و شعارهایی مبنی بر انجام اصلاحات و تحول اساسی تا سال 2030 فضای جامعه را به سوی خود جلب کند، نتوانسته در این مسیر موفق عمل کند و با رفتارهایی که به کودتا بیشتر شباهت دارد، به بازداشت شاهزادگان و منتقدان اجتماعی و سیاسی در این کشور اقدام کرده است؛ عربستان از 10 سپتامبر 2017 و به‌ویژه بعد از انتصاب «محمد بن‌سلمان» به‌عنوان ولیعهد، صدها نفر از شاهزادگان، روحانیون و زنان و مردان را به بهانه‌‌‌های واهی دستگیر و روانه زندان و تعدادی از معترضان را محکوم به اعدام کرد؛ بی‌عدالتی‌‌هایی که واکنش هزاران فعال، منتقد و معارض در شبه‌جزیره و سراسر جهان را برانگیخت و منجر به صدور بیانیه‌ها و تشکیل جنبشی برای سرنگونی حکومت آل‌سعود شد و این اعتراضات روز گذشته هم در برخی شهرهای عربستان سعودی توسط مردم شهر «بریده» در مرکز شبه‌جزیره به وضوح به تصویر کشیده شده است و شعارهایی علیه بی‌کفایتی آل سعود 
سر دادند.

captcha
شماره‌های پیشین