sobhe-no.ir
1098
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از شرایط دسترسی به واکسن ایرانی گزارش می‌دهد

روزهای روشن در راه است

واکسن‌های دو شرکت فایزر و مدرنا، این روزها سرخط خبرهاست؛ این دو شرکت از روش‌های جدیدی برای تولید واکسن‌های خود استفاده ‌کرده‌اند كه باعث شده افراد زیادی ریسک تزریق آن را نپذیرند. در عین حال شرکت‌های ایرانی تولید واکسن که از مدت‌ها قبل از روش سنتی و امتحان‌شده، ساخت واکسن را آغاز کرده بودند، آرام‌آرام به روزهای خوب خود نزدیک می‌شوند.

«صبح‌نو» از حواشی آزمون دستیاری پزشکی‌1400 گزارش می‌دهد

پزشکانی که دست به دامن توییتر شدند

اعتراض داوطلبان چهل‌و‌هشتمین دوره آزمون دستیاری به زمان برگزاری آزمون و همچنین تغییر منابع برخی رشته‌ها در حالی از سوی مسوولان وزارت بهداشت نادیده گرفته شد که بعد از گذشت حدود یک ماه همچنان این اعتراضات ادامه دارد. به‌طوری که در شب‌های گذشته هشتگ‌های آزمون پرتخلف و تعویق دستیاری به یکی از ترندهای اصلی شبکه اجتماعی توییتر تبدیل شد و داوطلبان از طریق فضای مجازی، خواستار ایجاد ۹ماه فاصله آزمون با تاریخ اعلام منابع درسی و رفرنس‌های اعلامی شدند.

صبح نو

«صبح‌نو» از حواشی آزمون دستیاری پزشکی‌1400 گزارش می‌دهد

پزشکانی که دست به دامن توییتر شدند

اعتراض داوطلبان چهل‌و‌هشتمین دوره آزمون دستیاری به زمان برگزاری آزمون و همچنین تغییر منابع برخی رشته‌ها در حالی از سوی مسوولان وزارت بهداشت نادیده گرفته شد که بعد از گذشت حدود یک ماه همچنان این اعتراضات ادامه دارد. به‌طوری که در شب‌های گذشته هشتگ‌های آزمون پرتخلف و تعویق دستیاری به یکی از ترندهای اصلی شبکه اجتماعی توییتر تبدیل شد و داوطلبان از طریق فضای مجازی، خواستار ایجاد ۹ماه فاصله آزمون با تاریخ اعلام منابع درسی و رفرنس‌های اعلامی شدند.

این روزها زمان برگزاری چهل‌و‌هشتمین دوره آزمون دستیاری، تغییر زودتر از موعد منابع برخی رشته‌های این آزمون به یکی از پربحث‌ترین موضوعات در فضای مجازی تبدیل شده است، موضوعی که داوطلبان تلاش دارند به شیوه‌های مختلفی درخواست خود مبنی بر تغییر زمان برگزاری این آزمون و اعلام فاصله زمانی کافی بین اعلام منابع و زمان برگزاری امتحان را به گوش مسوولان و تصمیم‌گیران آموزش پزشکی برسانند.
طی هفته‌های گذشته تعدادی از داوطلبان آزمون دستیاری تخصص پزشکی در تماس‌هایی با رسانه‌های مختلف  نسبت به تصمیم وزارت‌بهداشت به زمان برگزاری این آزمون در اسفندماه و همچنین تغییر منابع برخی رشته‌های آن اعتراض کردند. این موضوع سبب شد روزنامه «صبح‌نو» نیز به این موضوع بپردازد.
داوطلبان آزمون دستیاری تخصص پزشکی معتقدند که این آزمون باید سالی یکبار برگزار شود و برگزاری مجدد آن غیرقانونی است و همچنین به‌خاطر کرونا باید آن را به تعویق بیندازند. دکتر فرهاد تیمورزاده، مدیر یک  انتشارات پزشکی و فعال کمپین آزمون پرتخلف؛ درباره‌غیرقانونی بودن برگزاری این آزمون در زمان مقرر به روزنامه «صبح‌نو» گفت: «باید منابع آزمون حدودا
  ۹ تا۱۰‌ماه پیش از روز برگزاری اعلام شود اما امسال بسیار دیر اعلام شد؛ هفتم اسفند روز آزمون است درصورتی‌که منابع آن ۳۱‌شهریورماه اعلام شد. یعنی داوطلبان حدودا  پنج ماه مهلت دارند. این درحالی است‌که داوطلب‌های این آزمون، کادر درمان هستند و شیفت‌های سنگین کرونا کمر داوطلبان این آزمون را خم کرده است.» وی افزود: «شما اگر به صورت دقیق نگاه کنید از این همه کم‌توجهی و سهل‌انگاری تعجب می‌کنید. در 31شهریور خانم دکتر نجومی، دبیر شورای پزشکی، طبق نامه‌ای که معلوم است به صورت ساختگی است به روسای گروه‌ها می‌نویسد و به این نکته اساسی اشاره می‌کند که باید 9‌ماه فاصله باشد و این مربوط به همه آزمون‌هاست. در عین حال تاریخ آزمون را هفتم اسفند‌ماه تعیین کرده‌اند.»
بر‌اساس تاکید داوطلبان آزمون دستیاری عدم‌رعایت فاصله قانونی بین زمان اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون یکی از موارد تخلف وزارت بهداشت در برگزاری این آزمون است. در واقع براساس قانون و مصوبه آیین نامه اجرایی نشست ۶۶‌شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت منابع اعلام شده ۹‌ماه بعد از ابلاغ مرجع آزمون شناخته خواهند شد. در نامه ۱۶اردیبهشت سال‌۹۹  معاونت آموزشی وزارت بهداشت «جدول زمان‌بندی آزمون‌های وزارت بهداشت در سال‌۹۹» اعلام شد و تاریخ ۷‌اسفند سال‌۹۹ به‌عنوان تاریخ برگزاری آزمون دستیاری دوره‌۴۸ تعیین شد. در واقع به شکل بی‌سابقه‌ای منابع آزمون، چندین‌ماه پس از تعیین تاریخ آزمون و در تاریخ ۳۰‌شهریور سال جاری مجدد اعلام شد. بر این اساس مدت زمان بین اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون تنها پنج ماه است که نوعی تخلف به شمار می‌آید. در نامه ۳۱‌شهریور‌ماه سال‌۹۹  دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی ابلاغ شده است که با توجه به زمان کمتر از ۹‌ماه تا آزمون دستیاری، منبع درس قلب منبع قبل خواهد بود. این نامه تأیید‌کننده این موضوع است که فاصله اعلام منابع تا آزمون باید حداقل ۹‌ماه باشد. ضمن اینکه در پیش‌نویس شماره‌۷ دستور کار نود‌و‌سومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی ۷‌دی‌ماه سال‌۹۹  تاکید شده با‌توجه به پاندمی کووید‌۱۹، زمان برگزاری آزمون دوره قبل در مرداد‌ماه سال جاری و زمان اعلام مراجع آزمون، زمان برگزاری چهل‌و‌هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیاران رشته‌های تخصصی بالینی از اسفندماه‌۹۹ به اردیبهشت‌ماه سال۱۴۰۰ موکول‌شود. تیمورزاده ادامه می‌دهد: «شورای آموزش پزشکی و تخصصی که سال‌ها منابع را اعلام می‌کرد رییس خود را    12‌شهریور می‌شناسد یک رییس نیمه وقت  است (دکتر قانعی) و متاسفانه با این مقوله آشنا نیستند در تاریخ اول مهرماه منابع اعلام می‌شود و این فاصله که می‌گویند قبلا  اعلام شده است و مباحث مشخص شده است هیچکدام مسبوق به سابقه نیست به‌دلیل اینکه در زمان اعلام منابع فقط یک کتاب را معرفی نمی‌کنند بلکه فصل‌هایی از کتاب‌ها باید اعلام شود.» داوطلبان آزمون دستیاری معتقدند تغییر منابع برخی دروس از دیگر ابهامات و مشکلات چهل‌و‌هشتمین آزمون دستیاری است. تیمورزاده در این باره می‌گوید: «حداقل مدت زمان اعتبار منابع اعلام شده برای آزمون دستیاری مدت دو سال است، با این وجود؛ طی یک سال رفرنس درس جراحی که از دروس مهم و کلیدی آزمون است از کتاب لارنس‌۲۰۱۳ به کتاب لارنس‌۲۰۱۹ تغییر کرده است. رفرنس درس جراحی در سال‌۹۸ و برای آزمون دوره‌۴۷ برای نخستین‌بار به کتاب  لارنس‌۲۰۱۳ تغییر پیدا کرده بود اما دبیرخانه ویرایش‌۲۰۱۹ این کتاب را به‌عنوان رفرنس درس جراحی برای سال‌۹۹ و دوره‌۴۸ اعلام کرده است.» اگر چه وزارت بهداشت با انتشار اطلاعیه‌ای بر عدم تغییر زمان برگزاری آزمون دستیاری تاکید دارد، اما به نظر می‌رسد که مسوولان آموزشی وزارت بهداشت به‌دلیل اشتباهات فاحش در اطلاعیه‌های اخیر در خصوص تاریخ برگزاری آزمون دستیاری قبلی، هنوز به‌طور دقیق و کامل متوجه خواسته و مطالبه دانشجویان این آزمون نشدند.

captcha
شماره‌های پیشین