sobhe-no.ir
1097
دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹
8
«صبح‌نو» از ماجرای خرید و ساخت واکسن کرونا در کشور گزارش می‌دهد

ایران واکسن مطمئن می‌خواهد

تداوم شیوع کرونا، کشورهای مختلف را مجبور کرده تا به‌دنبال یافتن واکسنی برای درمان آن باشند. توزیع گسترده واکسن نیازمند فرآیندهای پیچیده و استانداردی است. اما آیا واکسن‌های فایزر و مدرنا این استانداردها را دریافت کرده‌اند؟ مدتی پیش بود که آقای سعید نمکی، وزیر بهداشت کشورمان خبر از تولید واکسن کرونا توسط محققان کشورمان داد و بعد از گذشت چند روز، مراحل آزمایش انسانی این واکسن در مقابل دوربین ده‌ها رسانه‌ آغاز شد، هرچند هنوز نتایج بالینی و عوارض هیچ یک از واکسن‌های تولید شده در دنیا مشخص نیست اما عده‌ای در کشور اصرار دارند که ایران را در این حوزه ناتوان نشان دهند. تا جایی که برخی می‌گویند خودمان برای ساخت واکسن کرونا، کاری نکرده‌ایم و باید واکسن کرونای فایزر را بخریم. این صحبت‌ها در چند روز اخیر و پس از صحبت‌های رهبری درباره خرید واکسن مطمئن، بیشتر شد. این درحالی بود که از شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی به‌عنوان شرکت‌های نامطمئن نام برده می‌شود. اصرار بر خرید واکسن کرونا از کشور آمریکا درحالی مطرح می‌شود که کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس هنوز مردم و حتی کادر درمان خود را واکسینه نکرده‌اند و اگر واکسنی داشته باشند که بتواند درد خودشان را دوا کند، اصلا به ما نمی‌دهند و اگر دست خیرخواهی به ما دراز کرده‌اند، قطعا مقاصدی در پشت آن‌ها پنهان است.

گزارش میدانی از وضعیت ایستگاه متروی امیرکبیر در خط‌6 که به تازگی افتتاح شده است

افتتاح پر سر و صدا و مسافران ناراضی

زهرا اردشیری / برخی تماس‌های مردمی با «صبح‌نو» درباره اینکه ایستگاه‌های تازه افتتاح شده متروی تهران در خطوط‌6 و 7 به‌طور کامل به مردم خدمت‌رسانی نمی‌کنند، بهانه‌ای شد برای اینکه سری به ایستگاه‌های امیرکبیر در خط‌6 و میلاد در خط‌7 متروی تهران بزنیم. این دو ایستگاه به تازگی و در تاریخ 27 آذر ماه با اطلاع‌رسانی گسترده و همزمان با مراسم روز ملی حمل‌و‌نقل و از سوی رییس‌جمهوری افتتاح شدند. برای همین در ابتدا راهی ایستگاه متروی امیرکبیر شدیم که از فردای روز افتتاح رسمی فعالیت خود را شروع کرده است اما شبیه ایستگاه‌های دیگر مترو نیست. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید برای احداث ایستگاه امیرکبیر در مجموع حدود ۲۷۰‌میلیارد تومان هزینه شده‌است. البته در این گزارش به مشکلات ایستگاه تازه تاسیس میلاد هم می‌پردازیم که مسافران مترو در مورد آن با خبرنگار «صبح‌نو» صحبت کرده‌اند.

گزارش

چهار مورد جدید کرونای انگلیسی در ایران شناسایی شدند ۷۱‌فوتی و ۵۹۶۸‌مبتلای جدید کرونا در کشور

صبح نو

گزارش

چهار مورد جدید کرونای انگلیسی در ایران شناسایی شدند ۷۱‌فوتی و ۵۹۶۸‌مبتلای جدید کرونا در کشور


آمار روزانه کرونا همچنان در مدار کاهش قرار دارد. این اتفاق مبارک به شرطی ادامه خواهد داشت که مردم همچنان به پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند. بر‌اساس آمار رسمی وزارت بهداشت که روز گذشته از سوی سخنگوی وزارت بهداشت ارائه شد در فاصله ظهر روز شنبه تا ظهر روز یکشنبه 5968‌بیمار جدید شناسایی شدند. از این تعداد بیمار نیز 417‌نفر در مراکز درمانی کشور بستری شدند. خانم سیماسادات لاری درباره تعداد فوتی‌های کرونا در مدت زمان یاد شده نیز اظهار داشت: 71‌بیمار در روز گذشته فوت کردند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۶‌هزار و ۱۷۱‌نفر رسید.
لاری با اشاره به اینکه مجموع مبتلایان این بیماری در کشور نیز به یک میلیون و 286‌هزار و 406نفر رسیده است، یادآور شد: ۴۶۶۴‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. لاری افزود: در حال حاضر و بر‌اساس آخرین تحلیل‌ها، هفت شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند. به گفته وی، همچنین ۳۰‌شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹‌شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲‌شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
شناسایی چهار مورد
 کرونای انگلیسی در ایران
کرونای انگلیسی نیز یکی از نگرانی‌های جدید برای جهانیان است که حالا خبرهایی از مشاهده این نمونه در ایران حکایت دارد. وزیر بهداشت دیروز از شناسایی چهار مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران خبر داد. دکتر سعید نمکی در ستاد کرونای استان مازندران با اشاره به ابتلای چهار نفر به ویروس کرونای انگلیسی در کشور گفت: چهار مورد جدید از ویروس موتاسیون یافته و جهش یافته انگلیسی یا اروپایی می‌توانیم در کشور گزارش کنیم که تأیید شده است. وزیر بهداشت گفت: بعد از موردی که قبلا  از ویروس جهش یافته کرونا اعلام کردم، در ردیابی‌هایی که برای ویروس جدید انجام می‌دهیم، یک خانواده ایرانی که مسافرتی به اروپا داشتند و به کشور بازگشتند، علامت پیدا کردند. گرچه که مسافران با PCR منفی وارد کشور می‌شوند اما با سامانه‌ای مرتب رصد می‌کنیم و این افراد در خانه‌ها قرنطینه می‌مانند و به محض شروع علائم نمونه‌گیری می‌کنیم. وی افزود: در مجموع یکی از هموطنان که با خانواده به خارج از کشور سفر کرده بودند، علامت پیدا کرد. وی در خانه قرنطینه بود. پنج‌شنبه گذشته تست‌های لازم را گرفتیم و بررسی‌های مجدد انجام شد. نهایت ساعت‌11 و نیم شنبه شب به من خبر دادند این چهار مورد هم در آزمایشگاه ریفرانس ما از نوع ویروس موتاسیون یافته انگلیسی است.

captcha
شماره‌های پیشین