sobhe-no.ir
1097
دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹
2
دارایی مسدود شده ایران در سئول محور این گفت‌وگوها

دیدار دیپلمات کره‌ای با عراقچی

واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌ای به رییس‌جمهوری خواستار حذف ارز رانتی شدند

قالیباف: ارز دولتی، سفره مردم را هدف گرفت

روز گذشته علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس از آغاز رسیدگی به لایحه بودجه سال‌۱۴۰۰ در صحن علنی مجلس از دوازدهم بهمن‌ماه خبر داد. بودجه‌ای که با حواشی زیادی روبه‌رو بوده و به محل اختلاف نظر دولت و مجلس تبدیل شده است. بودجه‌ای که مجلس آن را ناکارآمد و غیر‌واقعی توصیف می‌کند اما دولت اعتقاد دارد بودجه ارسالی به مجلس واقع‌بینانه بوده و بر عدم تغییر لایحه خود و رعایت خط قرمزهایش تاکید دارد.

گزارش

همتی: ارز ۴۲۰۰ تومانی را از نظر تخصصی قبول ندارم

صبح نو

گزارش

همتی: ارز ۴۲۰۰ تومانی را از نظر تخصصی قبول ندارم

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی درباره حذف ارز 4200 تومانی در لایحه بودجه سال آینده، گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه هر مصوبه‌ای داشته باشد، ما اجرا خواهیم کرد، پیش از این هم اعلام کرده‌ام از نظر تخصصی ارز 4200 تومانی را قبول ندارم. وی ادامه داد: دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی و داروی مردم و کنترل قیمت‌ها نداشت، تخصیص ارز 4200 تومانی در یک مقاطعی بسیار خوب عمل کرد. همتی تاکید کرد: معتقدم اگر همین ارزی که به‌خوبی اجرا و توزیع نشده را مجلس بخواهد تغییر دهد، حتما در قیمت کالاها تاثیر خواهد گذاشت و باید به‌نوعی حذف ارز یارانه‌ای جبران شود؛ بنابراین این موضوع یک تصمیم دوگانه است زیرا ارز 4200 تومانی از یک طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست رانت‌هایی را به وجود آورده است. امیدواریم با همفکری دولت و مجلس بتوانیم معضل پیش‌آمده در زمینه ارز یارانه‌ای را اصلاح کنیم و به سمتی برویم که ارز تک‌نرخی شود. من معتقد به ارز چندنرخی نیستم اما اکنون باید مراقب شک حاصل از حذف ارز یارانه‌ای در جامعه باشیم و با تدبیر اقدامات لازم را انجام دهیم تا اتفاقی نیفتد.
این در حالی است که پیش از این رئیس کل بانک مرکزی پیش از این در مخالفت با این تصمیم مجلس گفته بود : رسمیت دادن به نرخ تسعیر ۱۷۵۰۰ تومان را به صلاح اقتصاد نمی‌دانم. همتی گفته بود: موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای همین در بحث‌های مربوط به لایحه بودجه در جلسات دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمدهای ارزی دولت (ناشی از صادرات نفت و میعانات گازی ) با حساسیت خاصی تصمیم‌گیری شد. همتی تاکید کرد: تعیین نرخ  17500 تومان به ازای هر دلار و رسمیت دادن به این نرخ تسعیر ارز در بودجه را با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی‌کردن تحریم‌های جاری از یک طرف و نیز روند تحولات و احتمال کاهش تحریم‌ها در سال آتی از طرف دیگر، به صلاح اقتصاد کشور نمی‌دانم. البته همتی قبل از تصمیم مجلس درباره حذف ارز 4200 تومانی،  با انتقاد از نحوه اجرای ارز 4200 تومانی گفته بود «با دلار 4200 تومانی نباید مرغ با قیمت 30 هزار تومان به دست مردم برسد.» بسیاری از کارشناسان دلار چندنرخی و تفاوت زیاد ارز دولتی و ارز در بازار آزاد را ریشه رانت و فساد می‌دانند که سود آن فقط به جیب دلالان و سودجویان می‌رود؛ چنانکه خود همتی اذعان کرده بود دلار 4200 نتوانسته است جلوی تورم و افزایش قیمت کالاهای اساسی را بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین