sobhe-no.ir
1097
دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹
15
درحاشیه یک رویداد فرهنگی، «صبح‌نو» بررسی می‌کند

جشنواره‌ای که باید دبیر‌خانه‌اش دائمی باشد

برگزاری برنامه‌های متنوع در حوزه کتاب و رسانه می‌تواند به بالا بردن انگیزه فعالان این حوزه و به تبع آن بالا رفتن سطح کیفی تولیدات که به صورت مستقیم با افزایش سطح فرهنگی مردم ارتباط دارد، کمک قابل توجهی محسوب می‌شود.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

داوری بخش سودای سیمرغ جشنواره سی‌ونهم از ۲۲ دی
با پایان مهلت ارائه نسخه نهایی فیلم‌ها، داوری فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران از روز دوشنبه، ۲۲ دی آغاز می‌شود.
به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، تا پایان روز شنبه، ۲۰ دی بر اساس مهلت از پیش اعلام‌شده، نسخه نهایی بخش عمده‌ای از فیلم‌های واجد شرایط شرکت در سی‌و‌نهمین دوره جشنواره به دبیرخانه جشنواره ارائه شد.
کار هیأت داوران متشکل از محمد احسانی، ساره بیات، مرتضی پورصمدی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، سیدجمال ساداتیان و مصطفی کیایی از صبح امروز دوشنبه، ۲۲ دی آغاز خواهد شد.
دبیرخانه جشنواره اعلام کرد: تعدادی از فیلم‌های واجد شرایط شرکت در جشنواره سی‌ونهم با وجود آماده‌بودن، به‌دلیل حجم بالای ترافیک استودیوهای فنی موفق به تهیه نسخه DCP در مهلت مقرر نشدند و با مجوز دبیر جشنواره، به صاحبان این فیلم‌ها استثنائا  چند روز وقت داده شد تا بتوانند نسخه نهایی فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره برسانند و فیلم‌شان در فهرست نمایش آثار برای داوران سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر قرار گیرد.
سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر همزمان با چهل‌و‌دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بهمن ۹۹ به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد برگزار می‌شود.

انتشار «آسیاب کرانه فلاس» الیوت به فارسی
انتشارات کتاب نیستان رمان «آسیاب کرانه فلاس» نوشته جورج الیوت و ترجمه لیدا طرزی را منتشر کرد.
به گزارش مهر، رمان «آسیاب کرانه فلاس» دومین تجربه کتاب نیستان در انتشار گزیده آثار داستانی مشهور غرب به شمار می‌رود. این رمان که از آثار نویسنده شهیر عصر ویکتوریایی، ماری آن ایوانس مشهور به جورج الیوت 
به شمار می‌رود، به کوشش لیدا طرزی در ۲۰۸ صفحه و بهای ۴۵ هزار تومان به فارسی ترجمه و منتشر شده است. این کتاب در نسخه فعلی در واقع خلاصه‌ای از این رمان است که پیش از این در سال ۱۸۶۰ 
منتشر شده.
ماری آن ایوانس نام مستعار مردانه جورج الیوت را برای خود انتخاب کرد تا اطمینان یابد آثارش مورد توجه جدی مخاطبان قرار می‌گیرند. اگرچه نویسندگان زن در آن زمان آزادانه نام اصلی‌شان را در آثار خود می‌نوشتند؛ اما او می‌خواست تا فقط یک نویسنده داستان‌های عاشقانه نباشد. وی از پدری نجار و بنا متولد شد و فرزند سوم خانواده به شمار می‌رفت. الیوت اولین اثر ادبی مهم خود را در سن ۴۳ سالگی و در سال ۱۸۶۲ منتشر کرد که در واقع ترجمه‌ای از کتاب «زندگی مسیح» اثر «دیوید استرائوس» بود. داستان بلند «آسیاب کرانه فلاس» را وی در پس از موفقیت مثال‌زدنی رمان «آدام بید» خلق و به همسرش تقدیم کرد.

فعلا فیلمی متقاضی اکران در سینماها نیست
جلسه شورای صنفی نمایش بدون متقاضی برای اکران فیلم جدید و با تاکید بر رعایت پروتکل‌ها در بازگشایی سینماها برگزار شد.
مرتضی شایسته، دبیر شورای صنفی نمایش درباره جزئیات جلسه دوشنبه، 21 دی‌ این شورا به ایسنا گفت: از امروز سینماهای تهران با حفظ پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند و در این‌باره از ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تشکر می‌کنیم؛ در عین حال از مردم که مخاطبان اصلی فیلم‌ها هستند، درخواست می‌شود که همچنان شرایط کرونا را مدنظر داشته باشند.
وی تاکید کرد:‌ بسته حمایتی سازمان سینمایی برای حمایت از صاحبان آثار و سینمادارها هفته آینده اعلام می‌شود.
او در پاسخ به اینکه آیا فیلمی برای اکران متقاضی شده است، گفت: امروز فیلم خاصی متقاضی نبود و فعلا فیلم‌های «پیش‌میشی»، «آقای سانسور» و «دیدن این فیلم جرم است» اکران می‌شوند تا هفته آینده تقاضاهای اکران برسد.
در حال حاضر (تا لحظه انتشار این خبر) حدود 40 سینما در سراسر کشور فعال هستند و برخی سینماهای تهران از عصر بازگشایی می‌شوند؛ البته بسیاری از آن‌ها در انتظار اکران یک فیلم خوب هستند تا مردم را به سینماها جذب کنند. همچنین منع رفت‌وآمد از ساعت 21 دیگر مشکل سینمادارهاست که سبب می‌شود آن‌ها ساعت 18 را به‌عنوان آخرین سئانس خود در نظر بگیرند.
 

captcha
شماره‌های پیشین