sobhe-no.ir
1097
دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹
15
درحاشیه یک رویداد فرهنگی، «صبح‌نو» بررسی می‌کند

جشنواره‌ای که باید دبیر‌خانه‌اش دائمی باشد

برگزاری برنامه‌های متنوع در حوزه کتاب و رسانه می‌تواند به بالا بردن انگیزه فعالان این حوزه و به تبع آن بالا رفتن سطح کیفی تولیدات که به صورت مستقیم با افزایش سطح فرهنگی مردم ارتباط دارد، کمک قابل توجهی محسوب می‌شود.

اخبار کوتاه

صبح نو

درحاشیه یک رویداد فرهنگی، «صبح‌نو» بررسی می‌کند

جشنواره‌ای که باید دبیر‌خانه‌اش دائمی باشد

برگزاری برنامه‌های متنوع در حوزه کتاب و رسانه می‌تواند به بالا بردن انگیزه فعالان این حوزه و به تبع آن بالا رفتن سطح کیفی تولیدات که به صورت مستقیم با افزایش سطح فرهنگی مردم ارتباط دارد، کمک قابل توجهی محسوب می‌شود.

«فرهنگ آن چیزی است که حاضرم جانم را در راهش فدا کنم.» این جمله ارزشمند 
رهبر معظم انقلاب در مورد اهمیت توجه به حوزه فرهنگ را کاملا  به نمایش می‌گذارد که همین موضوع می‌تواند دلیل محکمی باشد تا فعالان حوزه خبر و رسانه به موضوع فرهنگ توجه ویژه‌ای داشته باشند.
اما آنچه در عمل شاهد آن هستیم، این است که فرهنگ هنوز هم به موضوعات و حوزه‌های دیگری همچون سیاسی ارجعیت ندارد و همیشه آنطور که باید به این موضوع مهم توجه نمی‌شود. حال در این میان هستند برنامه‌ها و جشنواره‌هایی که به سهم و توان خود نقشی را در این حوزه ایفا می‌کنند و به سنگرسازان حوزه فرهنگ توجه دارند. یکی از همین توجه‌هایی که می‌تواند اندکی از مغفول ماندن این حوزه مهم بکاهد، برگزاری جشنواره‌هایی است که در جهت افزایش انگیزه فعالان این حوزه می‌توان کمک شایانی کند. جشنواره کتاب و رسانه که تا به امروز 18‌دوره آن برگزار شده و دوره اخیر آن هنوز منتظر برگزاری اختتامیه است، یکی از همین برنامه‌هاست.

آینده خبرنگاران حوزه کتاب روشن است
امیدعلی مسعودی، دبیر جشنواره کتاب و رسانه در برنامه رادیویی تقاطع فرهنگ گفت: همواره به دوستان خبرنگار تاکید دارم با ورود به خبرگزاری‌ها یا مطبوعات، حوزه‌ای تخصصی برای خود انتخاب کنند و مهم‌ترین حوزه را کتاب می‌دانستم. هر فرد با صرف زمان زیاد برای مطالعه کتاب، در رعایت فرهنگ عمومی و نیز تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی، از توفیق بیشتری برخوردار خواهد بود. مردمان آرام و با فرهنگ، اهلِ مطالعه هستند و در این میان مردم ژاپن هر‌یک در طول شبانه‌روز دو روزنامه مطالعه می‌کنند.
وی افزود: پایمردی خبرنگاران حوزه کتاب قابل تقدیر است و شخصا  شاهد نوعی پختگی در میان آن‌ها هستم. پوشش خبری حوزه کتاب بین سایر محورهای موضوعی در خبرگزاری‌ها مثبت است. با وجود همه تنگناها، خبرنگاران خوبی در این حوزه داریم و شخصا  چشم‌انداز آینده را مثبت می‌بینم. لزوم خواندن کتاب فرصت خوبی پیش روی این خبرنگاران است و نویسندگان سایر سرویس‌ها به‌دلیل درگیری در متن حوادث روز، فرصت کمتری برای خوانش کتاب دارند.
این‌کارشناس سواد رسانه‌ای خاطرنشان کرد: به‌کارگیری شیوه‌های نوین مقاله‌نویسی و آموزش آن در سطح مراکز علمی و دانشگاهی مهم است. متاسفانه زنگ انشاء را به ورزش اختصاص می‌دهیم در حالی‌که کار را باید از پایه آغاز کنیم. خبرنگاران نقدی اساسی به این جشنواره وارد می‌دانند که چرا دبیرخانه دائمی برپا نیست. این نقد، وارد و صحیح است.
وی همچنین از موافقت‌ها با برپایی مکان دائمی برای این جشنواره خبر داد و گفت: از این‌رو از تمام عزیزانی که همراه و همگام ما هستند، دعوت کرده و کارها را هر‌چند ماه یکبار بررسی می‌کنیم.

برگزاری جشنواره در حوزه کتاب باعث انگیزه کاری در فعالان این حوزه است
صادق علیزاده، فعال حوزه کتاب و نشر در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» درباره حوزه فرهنگ گفت: در حوزه رسانه، متاسفانه فرهنگ در اولویت آخر است. در حوزه فرهنگ هم از میزان پوشش اخبار، زمان، حجم، انرژی و همچنین نیروی انسانی درخواستی باز هم کتاب در آخر قرار می‌گیرد. در چنین فضایی افرادی هستند که فعالیت می‌کنند درست است که نقش‌شان دیده نمی‌شود اما فرهنگ کتاب و کتابخوانی را به میان آوردند و عموما  هم افراد وفادار به این حوزه هستند. چراکه کمترین جذابیت‌های کار رسانه‌ای را دارد.
وی افزود: افرادی که در این فضا می‌مانند، کسانی هستند که به خیلی از جذابیت‌های بصری، رسانه و فرهنگ توجهی نداشته‌اند. میزان اهمیتی که رسانه‌ها در حوزه فرهنگ هم به پوشش موسیقی و تلویزیون می‌دهند با کتاب اصلا  قابل مقایسه نیست لذا کار کردن در این فضا بسیار سخت است و برای کار در این فضا پیش نیاز این است که خود فرد کتابخوان باشد. به نوعی باید گفت خبرنگاران این حوزه اگر سر رشته نداشته باشند، به هیچ‌وجه نمی‌توانید فعالیت کنند.
این فعال حوزه کتاب درباره اهمیت تقدیر و توجه به فعالان این حوزه خاطرنشان کرد: با توجه به سخنانی که پیشتر به آن اشاره کردم. افرادی که در این حوزه هستند جزء لایحه‌های زیرین کار کتاب محسوب می‌شوند بنابراین طبیعی است که تقدیر از عملکرد آن‌ها مهم است و باید در قالب‌های مختلف آثار آن‌ها را نیز دید. چراکه هم انگیزه کاری می‌شود و هم بخش توجیهی برای فضای بیرونی می‌شود که این حوزه دیده شود و سبب شود کار رسانه‌ای بیشتری در این حوزه صورت گیرد. در چند سال اخیر شاهد بودم که این مسائل به نوعی سبب کیفی‌تر شدن کار می‌شود و به نوعی کمی‌گرایی هم مورد آثار جشنواره مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی تاکید کرد: این جشنواره‌ها بیشتر باعث رقابت صنفی می‌شود و مخاطب عمومی ندارد ولی توجه به این حوزه و مورد توجه قرار دادن فعالان این حوزه در دراز‌مدت باعث افزایش کیفیت و خروجی کار افراد می‌شود که به نفع مردم است و طبیعتا  بر روی جامعه مخاطب آن‌ها هم تأثیر خواهد داشت.
علیزاده در ادامه افزود: باید این فضاها بیشتر شود اما متاسفانه اتفاق نمی‌افتد البته در شرایط عمومی کشور که اوضاع نامساعدی است نمی‌توان توقع داشت. چراکه دغدغه معیشت مردم اولویت دارد اما مسأله «توجه» هزینه‌ای ندارد و باید اتفاق بیافتد. دوست داریم نیمی از توجه به مسائل سیاسی و اقتصادی از طرف مسوولان به حوزه فرهنگ شود. البته در حوزه فرهنگ هم نباید فقط به سینما اکتفا کرد. افراد مشغول به این کار در حوزه کتاب با دغدغه‌ای که خودشان دارند به این حوزه وارد می‌شوند و خوشبختانه پایدارتر هستند.

captcha
شماره‌های پیشین