sobhe-no.ir
1097
دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹
14
به مناسبت پخش سریال «روزهای ابدی» از تلویزیون بخوانید

جاسوس‌خانه‌های CIA در ایران

علی زمانی / «روزهای ابدی» به کارگردانی جواد شمقدری چندی است که از تلویزیون پخش می‌شود. در بخش‌هایی از این سریال به سایت‌های سری جاسوسی سیا در ایران در دوره پهلوی اشاره می‌شود، یکی از این مراکز در منطقه‌‌ای به نام کپکان بوده و سایت محرمانه معرفی می‌‌شود. سفارت آمریکا علاوه بر نگرانی برای خروج نیروهایش به‌شدت نگران تجهیزات موجود در این سایت بود. حتی «ویلیام سولیوان» سفیر آمریکا در تهران در نامه‌‌ای به عباس امیرانتظام، معاون نخست‌وزیر (بازرگان) خواستار حفاظت از تجهیزات ایستگاه هوایی کبکان و بهشهر شد، اما چرا اطلاعات و پرسنل این دو پادگان برای آمریکا اینچنین مهم است؟ سایت رادار و شنود کبکان، از سال ۵۰ برای ثبت تحرکات نظامی، آزمایشات موشکی و انفجارهای هسته‌‌ای شوروی مورد بهره‌برداری سازمان سیا و ناسا بود. در روزهای پرالتهاب انقلاب، اعضای سفارت با کمک برگه خروجی‌ای که داشتند، به راحتی توانستند آمریکایی‌‌ها را از خاک ایران خارج کنند. در سندی اطلاعاتی و «غیرقابل‌رؤیت برای خارجیان» که از سفارت کشف شد، شرح دقیق ماجرای آزاد‌‌سازی ۲۲ تکنیسین گزارش شده که بدون «نامه امیرانتظام» و دوستان او این فرار به‌هیچ‌وجه میسر نمی‌شده، به طوری که در جمله پایانی گزارش آمده است: «بدون دوستی نزدیکی که بین تیمسار ایمانیان و افراد نخست‌وزیری بود، به احتمال زیاد گروه نمی‌توانست پرواز کند.» تهران، روستای قرق‌آباد، خجیر، گنبد و مشهد از لوکیشن‌‌‌های اصلی این سریال هستند؛ همچنین بخش‌هایی از دکورهای این سریال در شهرک سینمایی غزالی ساخته شده است؛ مثل لانه جاسوسی و همچنین سایت کبکان در چالوس.

خبر ویژه

حمیدرضا آذرنگ در «خائن کشی»

آخرین خبر

اعتراض به ساعت پخش «بیگانه‌ای بامن است»

خبر روز

مسجدی‌ها مسابقه «میراث قاسم» را برگزار می‌کنند

صبح نو

خبر روز

مسجدی‌ها مسابقه «میراث قاسم» را برگزار می‌کنند

حجت‌الاسلام امیر ارزانی از برگزاری مسابقه میراث قاسم، به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به همت ستاد فهما خبر داد. حجت‌الاسلام امیر ارزانی ضمن گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: این ستاد به پاسداشت یاد و نام این شهید، اقدام به برگزاری فعالیت‌ها و برنامه‌های متعدد فرهنگی در گرامیداشت مقام شهید و به‌ویژه آن سردار والامقام کرد. وی ادامه داد: البته با‌توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا، عموم این فعالیت‌ها در بستر فضای مجازی برگزار شدند؛ اما با وجود این، با استقبال خوبی از سوی بچه‌های مسجد مواجه شده و جریان‌آفرینی قابل قبولی داشتند. ارزانی تصریح کرد: از جمله مهم‌ترین فعالیت‌هایی که اخیرا  به همت ستاد فهما و به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی شکل گرفته است، برگزاری  مسابقه «میراث قاسم» 
در سراسر کشور و در قالب رویداد و تولید محتوا با موضوع وصیتنامه این مرد میدان در محورهای پوستر، کلیپ، پادکست و  اینفوگرافیک  است.

captcha
شماره‌های پیشین