sobhe-no.ir
1096
یکشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۹
16

صبح نو

عینســـــــتاغـــــــــرام

امید مهدی‌نژاد

 آزادی  
ترامپ مسدود باقی می‌ماند. در پی شورش اخیر هواداران ترامپ در آمریکا که به فتح ساختمان کنگره این کشور منجر شد، زاکربرگ اعلام کرد اکانت‌های ترامپ در فیس‌بوک و توییتر و اینستاگرام را که مسدود کرده بود تا پایان دوره ریاست‌‌جمهوری وی مسدود نگه خواهد داشت. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ترامپ در پیامی در شبکه‌های اجتماعی ادعاهای دروغ درباره تقلب در انتخابات را تکرار کرد و گفت: قبل از اینکه به آنها بگویید به خانه بروید، به معترضان می‌‌گویم من شما را دوست دارم. زاكربرگ، مالک فیس‌بوک تاکید كرد كه صفحات اینستاگرام و فیس‌بوک و توییتر ترامپ دست‌كم تا ٢٠ ژانویه و مراسم تحلیف بایدن مسدود خواهد ماند. زاکربرگ همچنین اعلام کرده بود هرگونه محتوای تصویر و فیلم مربوط به اعتراضات آمریکایی‌ها و تسخیر کنگره را حذف می‌کند. همچنین توییتر نیز رویکرد مشابهی را دنبال می‌کند و در پی حذف آثار این وقایع تاریخی آمریکاست. در پی این تصمیم‌گیری‌ها، جمعی از کارشناسان با اظهار اینکه آزادی بیان چیز خوبی است اما نه در همه موارد، این چیزها را جالب دانستند. یکی از این کارشناسان که با خبرنگار ما گفت‌وگو می‌کرد، گفت: حالا اگر این ماجراها در جاهای دیگر، مثلا ایران، اتفاق افتاده بود و محدودیتی در اطلاع‌رسانی‌ها اتفاق می‌افتاد، همین آقا دماغ فلک را پاره می‌کرد اما الان اینطور.
 
 ریلی   
ایران خودکفا شد. به گزارش رسانه‌ها در پی خودکفایی ایران در بسیاری عرصه‌ها، كشورمان در عرصه سوزن ریل قطار نیز به خودکفایی رسید. بر اساس گزارش‌ها، مدیرعامل شرکت گسترش و نو‌‌سازی صنایع ریلی ایران، گفت: با ساخت سوزن ریل در این شرکت، ایران در تولید این قطعه راهبردی صنعت ریلی، خودکفا شد. این مدیرعامل افزود: برای واردات سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ قطعه انواع سوزن ریل که در صنعت قطار شهری و برون‌شهری کاربرد دارد، حداقل ۲۰ میلیون یورو ارز از کشور خارج می‌شد و ارزش هر قطعه سوزن صنعت ریلی، بسته به تیپ و کاربرد آن بین ۴۰ تا ۵۰ هزار یورو است که با داخلی‌سازی آن، از خروج ارز برای ساخت این قطعه جلوگیری شد. عینستاغرام فارغ از شوخی این خودکفایی را به صنعت حمل‌ونقل ریلی تبریک گفته، خودکفایی‌های دیگر را در عرصه حمل‌ونقل‌های غیرریلی نیز از خداوند منان خواستار است.
 
 انگلیسی    
کرونای جهش‌یافته در راه است. دکتر مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شیوع نوع جهش‌یافته ویروس کرونا موسوم به انگلیسی در اسفند محتمل است. بر اساس گزارش‌ها، این دکتر گفت: دانشگاه کلمبیا پیش‌بینی کرده که در اسفند امکان شیوع کرونای شدید وجود دارد؛ اگرچه نوع جهش‌یافته ویروس کرونا هنوز به‌طور گسترده در ایران مشاهده نشده است. گفتنی است ایران از بیم ورود این ویروس مدتی است پرواز هواپیما و ورود مسافر از مبدا و به مقصد انگلیس را ممنوع کرده، ولی از آنجا که پای انگلیس در میان است، هیچ‌چیزی در هیچ مرحله‌ای دور از انتظار نیست.

captcha
شماره‌های پیشین