sobhe-no.ir
1095
شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۹
6
نگاه

موشک‌باران عین‌الاسد که جهان آن را تحسین کرد

گزارش «صبح نو » از اصرار مجلس بر اصلاح لایحه بودجه‌1400 با وجود‌مقاومت های دولت را بخوانید

جلوگیری از فروپاشی بودجه

بحث بر سر لایحه بودجه سال‌1400 به فرصتی برای هجمه دولت علیه مجلس تبدیل شده است. با وجودی که دولت و رییس‌جمهوری قصد دارند به هر طریقی که شده جلوی اصلاحات مدنظر مجلس را بگیرند، مجلسی‌ها همچنان روی نظر خود مبنی بر وجود اشکالات عمده در ساختار لایحه بودجه تاکید دارند. با این وجود، آنطور که از اظهارات رییس‌جمهوری برمی آید، دولت قصد دارد با حفظ مبنای اصلی بودجه، انتظار و مطالبه نمایندگان را به اصلاح برخی مواد تقلیل دهد.

صبح نو

نگاه

موشک‌باران عین‌الاسد که جهان آن را تحسین کرد


در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه ۱۸‌دی‌ماه‌۱۳۹۸ و دقیقا همزمان با زمان ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، ۱۳‌فروند موشک بالستیک «فاتح-۳۱۳» و «قیام» در عملیاتی به نام «شهید سلیمانی» از یکی از پایگاه‌های نیروی هوافضای سپاه در غرب کشور شلیک شد و راهی پایتخت نیروهای نظامی آمریکایی در منطقه، یعنی پایگاه عین‌الاسد در ۱۷۰‌کیلومتری غرب بغداد شد.
عین الاسد که پس از اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها به یک شهر نظامی تبدیل شد، بزرگترین پایگاه آمریکا در خاک عراق است که میزبانی یگان‌های متعدد بالگردی، پهپادی، ترابری، جنگنده و ... ارتش تروریستی آمریکا را 
بر عهده دارد. این پایگاه را همچنین می‌توان دورترین پایگاه آمریکایی در عراق از مرزهای ایران برشمرد که در جریان عملیات ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از پایگاه‌های شرکت کننده در این عملیات جنایتکارانه بود.
پیش از عملیات شهید سلیمانی، آخرین سابقه رویارویی یک دولت با ایالات متحده آمریکا به بیش از ۷۰‌سال پیش یعنی دسامبر‌۱۹۴۱‌میلادی برمی‌گردد. در آن زمان جنگنده‌های ژاپنی به پایگاه دریایی ایالات متحده در پرل هاربر حمله‌ای سریع را انجام دادند که به «حمله پرل هاربر» معروف است؛ اما گذشته از ابعاد سیاسی و شکست هیمنه آمریکایی‌ها در این عملیات،‌ در نخستین تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از این پایگاه پس از حمله موشکی، آنچه موجب حیرت ناظران و کارشناسان نظامی شد، دقت زیاد و خیره‌کننده موشک‌های بالستیک شلیک شده به این پایگاه بود.
آنگونه که رسما اعلام شد در این عملیات از دو سامانه موشکی بالستیک «قیام» و «فاتح-۳۱۳» استفاده شد که هر دو سامانه از نظر دقت اصابت از جمله موشک‌های نقطه‌زن ایران محسوب می‌شوند.
به گزارش فارس، خانواده فاتح را می‌توان نقطه‌زن‌ترین خانواده موشک‌های ایرانی برشمرد که در نمونه‌های مختلف و با کاربری‌های متعدد از جمله دریایی ( خلیج‌فارس و هرمز-۱) ضد رادار(هرمز-۲) و زمینی (فاتح-۱۱۰ و فاتح-۳۱۳) توسعه یافته‌اند. با توسعه این خانواده از موشک‌های سوخت جامد، نمونه‌های دیگری چون فاتح مبین با برد ۵۰۰‌کیلومتر، ذوالفقار با برد ۷۰۰‌کیلومتر و آخرین نمونه از خانواده موشک‌های فاتح، موشک دزفول با برد ۱۰۰۰‌کیلومتر تولید شده است.
در طراحی موشک نقطه‌زن فاتح-۳۱۳ علاوه بر سبک‌سازی بدنه با استفاده از الیاف کربن، نسل پیشرفته‌ای از پیشرانه‌های سوخت جامد مرکب نیز استفاده شده است. مهم‌ترین مزیت استفاده از سوخت‌های جامد مرکب، پایداری احتراق و شعله در موتور سوخت جامد است.
دیگر موشک شلیک شده در عملیات «شهید سلیمانی» موشک قیام بود که در گذشته نیز در دو عملیات لیلة‌القدر و محرم نیروی هوافضای سپاه نیز استفاده شده بود. گرچه در دو مورد قبلی موشک قیام بر علیه مواضع تروریست‌ها استفاده شده بود، اما این‌بار و در عملیات شهید سلیمانی، دقیقا برای هدفی مورد استفاده قرار گرفت که برای آن طراحی و ساخته شده بود و آن هم هدف قرار‌دادن پایگاه‌های آمریکا در منطقه بود.
موشک‌های قیام با5/11‌متر طول و ۶ ‌وزن قیام بدون بالک طراحی و تولید شده و در نسل جدید خود به نسل جدید کلاهک‌های هدایت‌شونده
به منظور کنترل تا پایان مسیر مجهز شده که قابلیت نقطه‌زنی را برای آن به همراه دارد.
اما همانگونه که گفته شد، دقت اصابت موشک‌های بالستیک قیام و فاتح-۳۱۳ به پایگاه عین‌الاسد آن هم در گستره‌ای به وسعت ۸‌کیلومتر طول و ۶‌کیلومتر عرض آنچنان زیاد بوده که تحسین بسیاری از کارشناسان مسائل نظامی را به همراه داشته، در ادامه با بررسی تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از عملیات موشکی شهید سلیمانی به بررسی دقت اصابت این دو موشک خواهیم پرداخت.
دقت اصابت موشک‌های بالستیک سپاه به اهداف تعیین شده در عین‌الاسد و اثرات این عملیات در برآورد غربی‌ها از توان موشکی ایران آنگونه بود که حتی کارشناسان غربی هم نتوانستند در برابر کیفیت این عملیات سکوت کنند.
«هری کیزیانس» مدیر مطالعات دفاعی اندیشکده آمریکایی «مرکز منافع ملی» در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» در این باره گفته  است: «اگر ایالات متحده تلاش می‌کرد که جلوی یک حمله موشک بالستیک ایرانی‌ها را بگیرد (شاید می‌توانست) اما ما نمی‌توانیم جلوی همه موشک‌های ایران را بگیریم حتی اگر ما تک تک پدافند دفاع موشک بالستیکی که ما در جهان داریم را به خاورمیانه بیاوریم، قادر نخواهیم بود که جلوی ایرانی‌ها را بگیریم.»
«ویپین نارانگ» کارشناس آمریکایی امور نظامی و استاد مطالعات امنیتی دانشگاه «ام‌آی‌تی» هم در توییتر خود نوشته بود: «تصاویر ماهواره‌ای آثار حملات ایران به پایگاه «عین‌الأسد» نشان می‌دهد که دقت موشک‌های ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.از دید من، مهم‌ترین جنبه حمله موشکی ایران این است که موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد آن‌ها چقدر دقیق است. انقلاب دقت [موشکی] امری واقعی است و ایالات متحده دیگر در این زمینه تک‌قطبی ندارد. این برای منازعات معاصر و جنگ‌های محدود، تبعات گسترده‌ای دارد.»
 

captcha
شماره‌های پیشین