sobhe-no.ir
1094
چهارشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۹
9
گزارش «صبح‌نو» درباره گزارش‌های مربوط به متخلفان آلودگی هوا که به نتیجه نرسیده را بخوانید

مسوولان پاسخگو نیستند

معضل آلودگی هوا، هر چند یک مسأله ملی است و این روزها اکثر کلان شهرها را درگیر کرده است، اما اینکه چرا تا این حد از آلودگی تهران صحبت می‌شود دلایل خودش را دارد، تهران پایتخت سیاسی و اداری کشور است که جمعیت زیادی را هم در دل خود جای داده است.به همین خاطر است این معضل ملی در این شهر کشور ما بیشتر به چشم می‌آید. در هفته اخیر اعضای شورای شهر خواستار تعطیلی تهران شدند تا قدری ذرات معلق در هوا کاسته شود، اما رحمانی‌فضلی، وزیر کشور تأکید کرد که تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی پایتخت به عهده کارگروهی است که قانون هوای پاک مشخص می‌کند. این روزها رییس سازمان بازرسی کل کشور، رییس قوه‌قضاییه هم پایشان به مسأله آلودگی هوا باز شده است و البته روز گذشته شهردار تهران شانه از بار مسوولیت خالی کرد.

«صبح‌نو» از آخرین تلاش‌های آموزش و پرورش برای رفع مشکلات شبکه شاد گزارش می‌دهد

سرانجام وعده‌های شادی‌بخش

مدارس از اولین مراکزی بودند که از اوایل اسفند و به‌دنبال شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند؛ وزارت آموزش و پرورش از همان روزها آموزش‌های تلویزیونی را در دستورکار قرار داد و پس از آن، موفق به راه‌اندازی پیام‌رسانی داخلی موسوم به شاد شد؛ اما این پلتفرم آنقدر برای دانش‌آموزان دردسرساز بود که هنوز هم مهم‌ترین وعده‌های مسوولان آموزش کشور، رفع مشکلات آن است.

صبح نو

«صبح‌نو» از آخرین تلاش‌های آموزش و پرورش برای رفع مشکلات شبکه شاد گزارش می‌دهد

سرانجام وعده‌های شادی‌بخش

مدارس از اولین مراکزی بودند که از اوایل اسفند و به‌دنبال شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند؛ وزارت آموزش و پرورش از همان روزها آموزش‌های تلویزیونی را در دستورکار قرار داد و پس از آن، موفق به راه‌اندازی پیام‌رسانی داخلی موسوم به شاد شد؛ اما این پلتفرم آنقدر برای دانش‌آموزان دردسرساز بود که هنوز هم مهم‌ترین وعده‌های مسوولان آموزش کشور، رفع مشکلات آن است.

اواخر فروردین امسال بود که از شبکه دانش‌آموزی «شاد» رونمایی شد و از اول اردیبهشت هم به چرخه اجرا درآمد؛ در آن روزها ««شاد»» بیشتر یک پیام‌رسان ساده بود که البته مشکلات متعددی را نیز برای دانش‌آموزان به همراه داشت اما تابستان فرصتی شد تا به روزرسانی نرم‌افزار «شاد» انجام شود و قبل از شروع سال تحصیلی جدید، «شاد 2» با یکسری امکانات جدید و البته شکل و شمایل جدید به میدان آمد؛ هرچند امکانات «شاد» جدید بسیار بیشتر از «شاد» اولیه بود اما همچنان مشکلاتی در استفاده از آن وجود داشت. کم کم که سال تحصیلی جاری ادامه پیدا کرد، مشکلات «شاد» بیش از پیش، خودشان را نشان می‌دادند؛ به عنوان مثال می‌توان به سرعت پایین این برنامه اشاره کرد. بارگذاری‌نشدن فایل‌ها و فرآیند طولانی آن باعث شد بسیاری از مدارس صرفا برای حضور و غیاب از این پلتفرم استفاده كرده و کلاس‌های خود را در اپلیکیشن‌های دیگری برگزار کنند. همین موضوع سبب شد که وزیر آموزش و پرورش وعده دهد مشکلات «شاد» به زودی برطرف می‌شود.
 آقای محسن حاجی‌میرزایی در اوایل آذر سال جاری به خبرگزاری فارس اعلام کرد: ««شاد» یک امکان مهم است که البته بدون مشکل نبوده و ما در تلاش به منظور رفع آنها هستیم. «شاد» در حال تجهیز است و زیرساختش روز به روز در حال توسعه بیشتر است و طبق اعلامی که گروه فنی داشتند، در یکی، دو هفته آینده تغییر چشمگیری را در «شاد» شاهد خواهیم بود.»
11 آذر حاجی‌میرزایی در صفحه شخصی خود در توییتر با انتشار تصویر معلم ابتدایی که هر روز مسیر طولانی را برای داشتن اینترنت و آموزش دانش‌آموزانش طی می‌کند، نوشت: «محدودیت‌های ناشی از کرونا موجب درخشش جلوه‌های فداکاری معلمانی شده است که روح و عظمت معلمی را درک کرده‌اند. با پیگیری‌های مستمر ما و تلاش‌های وزیر ارتباطات، به زودی محدوده پوشش‌دهی در کشور افزایش خواهد یافت.»
مدتی بعد در تاریخ 26 آذر امسال آقای قاسم احمدی‌لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌ و پرورش در حاشیه افتتاح دو پروژه مدارس آموزش‌ و پرورش در بادرود در جمع خبرنگاران از «شاد 3» خبر داد.
احمدی‌لاشکی اظهار کرد: «در شرایط کرونایی نیاز به حضور در شبکه «شاد» هست ولی با پایان ‌گرفتن این بیماری در سایر مباحث مانند آلودگی هوا می‌توان از این شبکه استفاده کرد و آموزش را تعطیل نکرد، سامانه «شاد» یک دارای اشکالاتی بود که «شاد2» رونمایی شد و به‌زودی «شاد» سه با همه امکانات آماده و رفع اشکالات قبلی در دسترس دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت».
وی در ادامه افزود: «برنامه «شاد1» دارای ایرادات و مشکلاتی بود که به همین علت، نسخه دوم آن معرفی شد. به زودی «شاد3» با امکانات بسیار آماده شده و با برطرف‌كردن مشکلات پیشین در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رفت که برنامه «شاد3» تا پایان آذر معرفی شود که متأسفانه این امر محقق نشد.» حاجی میرزایی هم در سوم دی ماه گفت: تا دو هفته دیگر برنامه «شاد3» با ظرفیت‌های بیشتر رونمایی خواهد شد.
به گفته آقای حاجی‌میرزایی در نسخه جدید، ویژگی‌های جدیدی در زمینه برگزاری آزمون‌ها به برنامه «شاد» اضافه شده و در نتیجه شاهد دقت بیشتری در این زمینه خواهیم بود. در هفتم دی نیز آقای وزیر اظهار کرد: در نسخه جدید برنامه «شاد» برای برگزاری آزمون امکانات لازم را پیش‌بینی کرده و در مدت 10 روز آتی، ظرفیت‌های فوق توسعه‌یافته و کیفیت برگزاری آزمون‌ها نیز ارتقا خواهند یافت. به هر حال با گذشت زمان، هنوز خبری از نسخه جدید برنامه «شاد3» نشده و باید دید که در نهایت وعده‌های وزارت آموزش و پرورش چگونه محقق خواهند شد.
حالا دی از نیمه گذشته و هنوز «شاد3» رونمایی نشده و معلمان، دانش‌آموزان و والدین‌شان چشم‌انتظارند که ببینند قرار است چه اتفاقی در «شاد» بیفتد؛ البته پیگیری‌های رسانه‌ها نشان می‌دهد که در نسخه جدید «شاد»، هم سرعت بهبود می‌یابد و هم اینکه امکان استفاده از نسخه وب «شاد» برای دانش‌آموزان و معلمان فراهم خواهد شد.

اعضای «شاد»  را بشناسید
طبق آمارهای اعلام‌شده تا آذر سال‌جاری، ۱۱۰ هزار و ۹۷۹ مدیر، ۱۲ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۱۹۳ دانش‌آموز و ۷۰۶ هزار و ۳۴۲ معلم عضو شبکه شاد شده‌اند که طبق آمار استخراج‌شده در آن زمان، همچنین اعلام شد میزان استفاده از شبکه شاد در گوگل‌فایربیس و تعداد کاربران فعال در ۲۸ روز منتهی به ۷ آذر، ۱۸ میلیون نفر بوده است.

captcha
شماره‌های پیشین