sobhe-no.ir
1094
چهارشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۹
3
موسی‌شهبازی: با ارز17هزار تومانی، کالاها نهایتا 5‌درصد افزایش قیمت دارند

افزایش 615درصدی نرخ دلار بعد از«ارز جهانگیری»

میزان نرخ ارز در بودجه سال آتی از آنجا مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت که کمیسیون تلفیق ارز را در این بودجه تک‌نرخی محاسبه کرد. برهمین اساس سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرد که براساس محاسبات لایحه بودجه و پیشنهادات دولت، مجلس نرخ ارز را 17 و 500 در نظر گرفت. موضوعی که مورد انتقاد رییس کل بانک مرکزی و برخی سیاسیون قرار گرفت. منتقدان می گویند این تصمیم و حذف ارز 4200 تومانی موجب افزایش قیمت کالاها می شود این درحالی است که امروز ارز ترجیحی تنها به 7 قلم کالا تعلق می گیرد. از سوی دیگر الیاس نادران، رییس کمیسیون تلفیق اعلام کرده که این کمیسیون نرخ ارزی را مصوب نکرده است آنچه آقای همتی ، رییس‌کل محترم بانک مرکزی گفتند صحت ندارد و کمیسیون تلفیق صرفا به‌دنبال تصویب بودجه شفاف و ضد فساد و رانت است. در ادامه این گزارش آثار و تبعات ارز 4 هزار و 200 تومانی و اثرات حذف آن را در اقتصاد بررسی کردیم.

گزارش

در جلسه 6 ژانویه کنگره چه خبر است درخواست استیضاح ترامپ

صبح نو

گزارش

در جلسه 6 ژانویه کنگره چه خبر است درخواست استیضاح ترامپ

چهارشنبه‌شب در مجلس سنا که رای‌های مهر‌وموم‌شده را از صندوق‌ها درمی‌آورند تا شمارش کنند، ممکن است مایک پنس، معاون رییس‌جمهور که رییس تشریفاتی سناست، همراه دست‌کم ۱۲ نفر از جمهوری‌خواهان به بلندگویی برای شنیدن صدای معترضان به روند انتخابات تبدیل شود.
در تقویم انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، جلسه تایید نتیجه آرای الکترال کالج در کنگره ایالات متحده همواره نشستی تشریفاتی و فاقد اهمیت ملی بوده است. سابقه برپایی چنین نشستی به دهه ۱۸۸۰ باز می‌گردد که قانونی برای بررسی نتایج آرای الکترال در کنگره ایالات متحده به تصویب رسید.
بر اساس این قانون، رییس‌جمهوری آمریکا زمانی به طور رسمی معرفی می‌شود که نتایج آرای الکترال کالج به تایید کنگره برسد. این قانون به سناتور‌ها اجازه می‌دهد که فرایند انتخابات در یک یا چند ایالت را به چالش بکشد. در چنین وضعیتی، هر دو مجلس نمایندگان و سنا به طور جداگانه وارد شور و مشورت می‌شوند و در نهایت نظر خود را در مورد اعتبار نتایج انتخابات در ایالت یا ایالت‌های مورد مناقشه اعلام می‌کنند. برای ابطال نتایج آرای الکترال هر ایالت نیز نظر موافق هر دو مجلس کنگره، الزامی است.  با این حال، طی حدود ۱۴۰ سال اخیر، در کمتر زمانی، نتایج آرای الکترال کالج از سوی کنگره آمریکا به چالش کشیده شده است؛ حتی در دهه‌های اخیر با گسترش ابزار‌های اطلاع‌رسانی، یک روز بعد از برگزاری انتخابات در ماه نوامبر و پیش از برگزاری جلسه رسمی اعضای هیات‌های الکترال کالج در ماه دسامبر، رییس‌جمهور جدید آمریکا به طور غیررسمی معرفی می‌شد؛ از این رو، جلسه مشترک کنگره در ماه ژانویه اغلب تشریفاتی و حتی بدون پوشش گسترده رسانه‌ای برگزار می‌شد.
اما جلسه کنگره در سال ۲۰۲۱ با جلسات مشابه در دوره‌های پیشین انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا تفاوت‌های فراوانی دارد. در حال حاضر، نه فقط دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌‌جمهوری ۲۰۲۰ از پذیرش شکست خودداری می‌کند، بلکه گروهی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره هم‌قسم شده‌اند تا مانع تایید نتایج آرای الکترال کالج در چند ایالت سرنوشت‌ساز شوند. ترامپ و حامیانش به جلسه ششم ژانویه کنگره به دید آخرین سنگر دفاعی در برابر آنچه دزدیده شدن انتخابات می‌خوانند، می‌نگرند. آنان امیدوارند با تغییر نتایج آرای الکترال کالج، یا ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری بعدی آمریکا معرفی شود یا اینکه با کاهش آرای الکترال جو بایدن از ۳۰۶ عدد کنونی به زیر ۲۷۰ عدد حد نصاب، وظیفه انتخاب رییس‌جمهور برعهده مجلس نمایندگان قرار گیرد.
با این حال، رسیدن به چنین اهدافی نیاز به آن دارد که هر دو مجلس کنگره با این روند همراهی کنند، در حالی که هیچ تردیدی وجود ندارد که مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها با هرگونه تلاش برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات ریاست‌‌جمهوری ۲۰۲۰ قویا مخالفت خواهد کرد. این در حالی است که در میان جمهوری‌خواهان نیز دودستگی ایجاد شده است، به گونه‌ای که برخی طرفدار به‌چالش‌کشیدن نتایج آرای الکترال کالج هستند و برخی دیگر، چنین روندی را غیردموکراتیک و مخرب برای آینده سیاسی آمریکا توصیف می‌کنند؛ اما فارغ از هر نتیجه‌ای که از جلسه مشترک کنگره حاصل آید، رییس‌جمهور بعدی، با چالش مشروعیت مواجه خواهد بود؛ موضوعی که برای ایالات متحده گرفتارآمده در بحران‌های عمیق ناشی از کرونا، رکود اقتصادی و تنش‌های نژادی-‌هویتی، سمی مهلک قلمداد می‌شود.
از سوی دیگر تلاش‌‌‌های ترامپ برای ماندن در کاخ‌سفید، کار دست او داده است و علاوه بر رسوایی او در لورفتن فایل صوتی‌اش که درخواست کرده با تقلب، 11 هزار رای برای او در ایالت جورجیا اضافه کنند، یک نماینده مجلس آمریکا نیز خواهان استیضاح او 
شده است.
ایلهان عمر، نماینده دموکرات مینه‌سوتا پس از تلاش دونالد ترامپ، رییس‌جمهور برای تغییر نتایج انتخابات در تماسی تلفنی با وزیر جمهوری‌خواه امور داخلی ایالت جورجیا، گفت: «تلاش رییس‌جمهور برای تغییر آشکار نتایج انتخابات با فشار وارد‌‌آوردن بر وزیر جمهوری‌خواه امور داخلی ایالت جورجیا، یک جرم آشکار و محض است. این یک اقدام فتنه‌‌انگیزانه فاحش دیگر از رییس‌جمهوری است که مصمم به تضعیف سنگ زیرین دموکراسی ما یعنی انتخابات است. چاره قانون اساسی برای جرم سنگین و بزه رییس‌جمهور ایالات متحده (آمریکا) روشن است: استیضاح. آنچه چهار سال گذشته به ما نشان داده، این است که وقتی رییس‌جمهور و همدستانش به خاطر جنایات‌شان مؤاخذه نشوند، جری‌تر می‌شوند. قانون اساسی استثنا‌هایی برای زمان باقیمانده برای رییس‌جمهور یا حمایت مردمی از وی، قائل نیست. به خاطر قانون اساسی و جمهوری‌مان، ما باید این رییس‌جمهور را به دلیل تلاش‌هایش برای سرنگونی دموکراسی در این کشور، کاملا پاسخگو قرار دهیم.»

captcha
شماره‌های پیشین