sobhe-no.ir
1094
چهارشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۹
12
یازدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم «عمار» از 11 تا 19‌دی‌ماه در حال برگزاری است

قطب فیلمسازان انقلاب

همزمان با برگزاری یازدهمین دوره از جشنواره مردمی فیلم «عمار» به دبیری نادر طالب‌زاده با جواد منصوری، داور بخش مسابقه «حافظه ملی»، مسعود رضایی داور بخش مسابقه «حافظه ملی» و علیرضا نوروزی‌خراسانی، کارگردان مستند «حاج رحمانقلی» حاضر در این دوره از جشنواره مردمی فیلم «عمار» گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید. جشنواره «عمار» که در سال‌۱۳۸۹ همزمان با اولین سالگرد حماسه نهم دی‌ماه شکل گرفت، کوشید صدای حنجره‌های سانسور شده و سیمای جمهور مردمانی باشد که در سپهر رسانه، ضریب درخوری پیدا نمی‌کنند. طی یک دهه، اکران‌کنندگان مردمی تلاش کردند پرده نمایش هنر مردمی را به دورافتاده‌ترین روستاها و حتی فراتر از مرزها برسانند. وحید جلیلی، رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره؛ نادر طالب‌زاده، دبیر جشنواره و امین سردارآبادی، دبیر اجرایی این دوره از جشنواره هستند. طالب‌زاده، دبیر جشنواره هم در نشست خبری جشنواره گفت: شاهد بلوغ در جشنواره عمار هستیم؛ این جشنواره قلعه‌ای برای فیلمسازان معتقد و متعهد به انقلاب اسلامی است. جشنواره عمار به آزادی بیان توجه ویژه‌ای دارد و برخی آثار این جشنواره قابل پخش در تلویزیون نیست و به ارگان‌های مختلف بر می‌خورد؛ این جشنواره یخ‌های مصنوعی ممیزی را می‌شکند، چون اگر ما روایت نکنیم، دشمن روایت می‌کند. یازدهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» در بخش‌های «معرفی سوژه»، «فراخوان‌های مردمی»، «بخش رقابتی» متشکل از بخش‌های (رویای ایرانی، حافظه ملی، فتنه سال‌88، نهضت جهانی مستضعفین، جنگ اقتصادی، ملت قهرمان، جنگ نرم)، «نقد»، مقاله و پژوهش‌های سینمایی»، «فیلمِ ما» (نهضت مردمی تولید محتوا) و «فراخوان اکران مردمی» کار خود را آغاز کرد. با‌توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، برندگان بخش‌های مختلف جشنواره مردمی فیلم «عمار» در طول ایام برگزاری و در ویژه‌برنامه تلویزیونی جشنواره، معرفی و تقدیر می‌شوند. این برنامه هر شب از ساعت‌21 از شبکه افق پخش می‌شود همچنین آثار منتخب جشنواره نیز در بخش‌های «مستند»، «داستانی»، «پویانمایی»، «نماهنگ»، «فیلم ما» و «کلیپ و موشن‌گرافیک»، از 11 تا 19‌دی، از طریق سایت عماریار به نشانی‌Ammaryar.ir به نمایش درمی‌آیند. پیش از این سینما فلسطین محل نمایش حضوری آثار بود اما امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا اکران‌ها به سامانه عماریار منتقل شدند. یکی از مزیت‌های این دوره از جشنواره با توجه به نمایش برخط آثار به‌گونه‌ای است که تماشای آثار که به مدت 24ساعت در سایت، بدون هزینه حق اشتراک و رایگان نمایش داده می‌شوند و اینترنت مصرفی هم برای مخاطبان نیم‌بها حساب می‌شود.

در جشنواره عمار ببینید

بررسی «مک‌فارلین» در مستند «قمار»

کارگردان مستند «قمار» گفت: در این مستند قصد داشتیم بحث مذاکرات ایران و آمریکا واکاوری شود؛ به این خاطر که این اولین مذاکره جدی بین ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی بود که مقامات ارشد آمریکا به ایران آمدند و مذاکراتی صورت گرفت.

صبح نو

در جشنواره عمار ببینید

بررسی «مک‌فارلین» در مستند «قمار»

کارگردان مستند «قمار» گفت: در این مستند قصد داشتیم بحث مذاکرات ایران و آمریکا واکاوری شود؛ به این خاطر که این اولین مذاکره جدی بین ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی بود که مقامات ارشد آمریکا به ایران آمدند و مذاکراتی صورت گرفت.


«سیدمحمدمهدی دزفولی» کارگردان مستند «قمار» در گفت‌وگو با فارس درباره این مستند راه‌یافته به جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: این مستند بازخوانی پرونده مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکاست كه در اواسط جنگ ایران و عراق به پرونده ایران کنترا معروف شده و مهم‌‌ترین و جنجالی‌‌ترین پرونده در سیاست خارجی آمریکا بوده است.
وی با اشاره به هدف از تولید این مستند نیز بیان كرد: به پرونده مک‌فارلین در آمریکا پرداخته شد و کتاب نوشتند و فیلم ساختند اما در ایران در سال ۸۸ فقط یک کتاب به اسم تبادل سلاح یا همان ماجرای مک‌فارلین منتشر شد و سال ۷۹ و ۹۸ هم دو کتاب دیگر نیز انتشار يافت و کتاب قمار نیز در کنار این مستند منتشر شد. می‌‌خواستیم بحث مذاکرات ایران و آمریکا واکاوی شود؛ به این خاطر که این اولین مذاکره جدی بین ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی بود که مقامات ارشد آمریکا به ایران آمدند و مذاکراتی صورت گرفت. بعد از اینکه ماجرا افشا شد، آبروی آمریکا رفت و آنها به‌طور رسمی وارد جنگ نظامی با ایران شدند.
دزفولی ادامه داد: منابع‌مان همان پرونده کمیته سابق بود كه به‌علاوه خاطراتی از مک‌فارلین و افراد دیگر منتشر شده است و در ایران نیز از کتابی که محسن هاشمی نوشته است، استفاده کردیم. روزشماری هم مرکز مطالعات جنگ منتشر کرده بود که از آن بهره بردیم و با افرادی مثل علی هاشمی، سیدمحمد هاشمی،‌ سیدحسین موسویان، جواد منصوری، علی‌اصغر کیمیایی و... مصاحبه کردیم که در مجموع پرونده شفاهی مک‌فارلین است.
این کارگردان همچنین ادامه داد: اسناد و مدارک این پرونده با اینکه ۳۴ سال از آن می‌‌گذرد، در اختیار پژوهشگران قرار نمی‌گیرد. کمیته حقیقت‌یابی در ایران تشکیل شد از اعضای سپاه و وزارت امور خارجه و... و مصاحبه‌‌هایی با برخی افراد ‌کردند اما هنوز منتشر 
نشده است.

captcha
شماره‌های پیشین