sobhe-no.ir
1093
سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» درباره واردات ۱۶ میلیون تن کالای اساسی به کشور گزارش می‌دهد

واردات برای تامین نیازهای اولیه کارخانه‌ها

واردات و صادرات در اقتصاد کلان هر کشور مورد استناد بسیاری از کارشناسان برای تحلیل‌های آماری از بابت مقدار تولید و فعالیت اقتصادی کشورها قرار می‌گیرد. جدیدترین آمار واردات و صادرات کشور نیز نکات جالبی را به همراه دارد. از ابتدای سال جاری تا نیمه دی بیش از 16 میلیون تن کالاهای اساسی وارد شده که ارزش ریالی آنها بیش از هشت میلیارد دلار برآورد شده است؛ این در حالی است که در سال گذشته 9/14 میلیون تن با ارزش بالغ بر 7/9 میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده بود.

مجری رویداد «کاک برکت» خبر داد

ارائه 680 ایده برای اشتغال کولبران استان‌های مرزی

مجری «کاک برکت» از ارائه 680 ایده به این رویداد ملی با هدف توانمند‌‌سازی کولبران استان‌های مرزی خبر داد. مهدی عبدالحمید با بیان این مطلب و با اشاره به ثبت‌نام 680 نفر در رویداد ملی «کاک برکت» افزود: در گام اول، 284 طرح رسیده به رویداد گزینش شد که پس از برگزاری پنج کارگاه با استفاده از ظرفیت‌های استانی و با هدف توانمند‌‌سازی افراد و گروه‌های شرکت‌کننده، در نهایت 75 طرح انتخاب و به مرحله نهایی راه پیدا کرد. وی خاطرنشان کرد: برای تمامی صاحبان ایده‌های منتخب، یک دوره مجازی کسب‌وکار در نظر گرفته شده است.

صبح نو

«صبح‌نو» درباره واردات ۱۶ میلیون تن کالای اساسی به کشور گزارش می‌دهد

واردات برای تامین نیازهای اولیه کارخانه‌ها

واردات و صادرات در اقتصاد کلان هر کشور مورد استناد بسیاری از کارشناسان برای تحلیل‌های آماری از بابت مقدار تولید و فعالیت اقتصادی کشورها قرار می‌گیرد. جدیدترین آمار واردات و صادرات کشور نیز نکات جالبی را به همراه دارد. از ابتدای سال جاری تا نیمه دی بیش از 16 میلیون تن کالاهای اساسی وارد شده که ارزش ریالی آنها بیش از هشت میلیارد دلار برآورد شده است؛ این در حالی است که در سال گذشته 9/14 میلیون تن با ارزش بالغ بر 7/9 میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده بود.

امسال به دلایل مختلف، قیمت کالاهایی از قبیل گوشت مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز، شکر، روغن و سایر کالاهای ضروری مردم در نوسان بوده که ریشه اصلی آن را می‌توان در موانع به‌وجودآمده حاصل از تحریم‌ها و برخی نابسامانی‌ها یافت. هرچند کشور در بسیاری از نیازهای ضروری مردم قادر به تامین صددرصدی آنهاست اما نباید تاثیر تحریم را بر کالاهایی مانند نهاده‌های دامی که اثر مستقیم بر قیمت تمام‌شده تولید مواد پروتئینی دارند، نادیده گرفت.
با توجه به درنظرگرفتن ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی، به نظر می‌رسید تامین آنها چندان با مشکل مواجه نشود اما در ادامه تشدید تحریم‌ها تامین ارز دولتی برخی کالاها دچار مشکل شد و اثر خود را بر قیمت کالاها در بازار کشور گذاشت.
 با وجود این، بعد از کاهش درآمدهای ارزی دولت، اولویت‌بندی کالاهایی که شامل ارز ترجیحی می‌شدند هم تغییر کرد و ممنوعیت‌های زیادی نیز برای واردات کالاهای غیرضرور اعمال شد، به‌طوری‌که در مهر امسال با افزایش موجودی کالاهای اساسی در گمرکات و بنادر که به صورت عمده به دلیل تخصیص و تامین ارز در گمرک رسوب کرده بودند، حجم این نوع کالاها در این دوره به بیش از هشت میلیون تن رسیده بود؛ این درحالی بود که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیاز مبرمی به این کالاها داشتند. طبق آخرین آمار اعلام‌شده تا روز ۱۳ دی جاری، موجودی کالاهای اساسی درگمرکات و بنادر کشور به چهار میلیون و ۵۴ هزار تن می‌رسد؛ اما روز گذشته وزیر صمت اطلاعات جدیدتری از میزان واردات کالاهای اساسی به کشور ارائه کرد. به‌طور کلی کالاهای اساسی در ۲۵ گروه کالایی طبقه‌بندی شده و غیر ‌از چند قلم محدود از جمله ذرت، دانه‌های روغنی، جو، روغن خام و بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شوند، مابقی با ارز نیمایی که در حال حاضر حدود
 ۲۵ هزار تومان است، تامین ارز می‌شود.
آقای رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور گفت: براساس گزارشی که گمرک ایران اعلام ‌کرد، تاکنون بیش از 16 میلیون تن کالای اساسی به کشور وارد شده و نسبت به تامین ذخایر کالاهای راهبردی اقدامات خوبی صورت گرفته است. وی در مورد ترخیص کالا از گمرکات کشور، گفت: این موضوع یکی از برنامه‌های جدی وزارت صمت و وزارت اقتصاد و دارایی است و برای روان‌کردن هرچه بیشتر کالاهای دپوشده در گمرکات کشور ما براساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت به‌طور جدی با همکاری گمرک نسبت به ترخیص سریع کالا از گمرکات کشور اقدام می‌کنیم و تا امروز هم ترخیص کالا به‌خوبی براساس مصوبه انجام گرفته است. رزم‌حسینی با اشاره به میزان ورودی کالا به بنادر کشور، بیان کرد: براساس گزارش واصله در جلسه دیروز ستاد تنظیم بازار بیش از چهار میلیون تن کالا به بنادر کشور وارد شده که مراحل قانونی برای ترخیص آن صورت می‌گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: همواره در تلاش هستیم که مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها را تامین کنیم که تاثیر بر عرضه کالا در بازار خواهد داشت و سپس در تلاش هستیم تا کالاهای اساسی و ضروری را طبق برنامه وارد کنیم که خوشبختانه در حال انجام است و سعی کرده‌ایم با عرضه به‌موقع این کالاها در تنظیم بازار این کالاها 
اقدام کنیم. 
رزم‌حسینی با بیان اینکه بررسی قیمت صد قلم کالا در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار دارد، بیان کرد: براساس گزارش دیروز ستاد تنظیم بازار، حدود 40 قلم از این کالاها به لحاظ قیمت و عرضه ثبات خوبی در بازار داشته و 60 قلم دیگر نیز دارای نوسانات قیمت است که براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، سازمان حمایت و دیگر دستگاه‌های مسوول سعی می‌کنند که در جهت کاهش قیمت یا تنظیم بازار آن اقداماتی انجام شود. رزم‌حسینی با اشاره به مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار، بیان کرد: اختیارات تنظیم بازار در استان‌ها به استانداران سراسر کشور داده شده و لذا استانداران یکسری اختیاراتی در قیمت‌گذاری، نظارت و بازرسی کالا دارند و همچنین استانداران از اختیاراتی برای تنظیم بازار در بنادر، انبارها و بنکداری‌ها برخوردار هستند و اقداماتی نیز در این زمینه در حال انجام است. گفته می‌شود بعد از دپوی میلیون‌ها تن کالای اساسی و غیر‌اساسی در گمرک و بنادر، طی مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، موانع مربوط به ترخیص کالاها بررسی و تسهیل شد که در رأس آن، رفع موانع ارزی قرار داشت و از مدتی پیش با ابلاغ به دستگاه‌های اجرایی ترخیص کالاهای اساسی در چارچوب تعیین‌شده در دستور کار 
قرار گرفته است.

رزم حسنی: 
در تلاش هستیم تا کالاهای اساسی و ضروری را طبق برنامه وارد کنیم که خوشبختانه در حال انجام است و سعی کرده‌ایم با عرضه به‌موقع این کالاها در تنظیم بازار این کالاها 
اقدام کنیم 

captcha
شماره‌های پیشین