sobhe-no.ir
1093
سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹
3
پرویز سروری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اعلام کرد که سازوکار ائتلاف اصول‌گرایان برای انتخابات ‌1400 از پایین به بالا خواهد بود

يك قدم جلوتر از جمنا

در هر انتخابات، مدل وحدت اصول‌گرایان تکامل یافته تر می‌شود. در سیر این تکامل آنچه بیشتر به چشم آمده، سهیم شدن هرچه بیشتر بدنه اجتماعی نیروهای انقلابی در فرایند ائتلاف بوده است؛ مساله‌ای که به نظر می‌رسد در سازوکار ائتلاف نیروهای اصول‌گرایی برای انتخابات آینده ریاست جمهوری نیز مورد توجه است.

سخنگوی وزارت خارجه:

مصوبه مجلس روشن است و تفسیربردار نیست

صبح نو

سخنگوی وزارت خارجه:

مصوبه مجلس روشن است و تفسیربردار نیست


«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت حضوری برگزارش شد، ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

 ناخرسندی خود را به همسایگان اعلام کردیم
 سخنگوی وزارت خارجه درباره رأی ممتنع عراق و غیبت افغانستان در نشست چهارشنبه کمیته اداری و مالی مجمع عمومی سازمان ملل افزود: آمریکا برای سومین‌بار در اقدامات خود علیه ملت ایران در سازمان ملل شکست خورد و این نشست انزوای روزافزون رژیم فعلی کاخ سفید را نشان می‌دهد. به گفته خطیب‌زاده این اقدام آمریکا در احیای کمیته تحریم ایران به شکست مفتضحانه آمریکا انجامید. وی خاطرنشان کرد: ناخرسندی خود را به همسایگان خود اعلام کردیم و نخست‌وزیر عراق هم اعلام کرد در حال پیگیری این موضوع هستند. 
به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات مشاور بایدن در خصوص گفت‌وگوی موشکی بالستیک با ایران بعد از بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: در خصوص توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، نه هیچ وقت مذاکره شده و نه می‌شود و نه خواهد شد. توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران براساس نیازهای ملی ایران تعریف و مستقل این‌ها را پیگیری می‌کنیم.
وی افزود: در مورد موضوع موشک یک بار در برجام و قطعنامه‌۲۲۳۱ و موضوع خاتمه یافته است. آمریکایی‌ها می‌دانند موضوع موشک که موضوع ثانویه است از حیض انتفاع ساقط می‌شود و طرح آن فاقد وجاهت است 
و بر این اساس ۱۶‌ژانویه‌۲۰۱۶ کلیه قطعنامه‌ها از جمله قطعنامه‌۱۹۲۹ ملغی شد و برخی محدودیت‌هایی که باقیمانده در ژانویه‌۲۰۲۳ ملغی می‌شود.
خطیب‌زاده تصریح کرد: ما یک بار درباره برجام مذاکره کردیم و هیچ قسمتی از برجام را دوباره مذاکره نمی‌کنیم و آمریکایی‌ها بهتر می‌دانند که این‌ها اظهارنظرات داخلی است و برای ایران ارزشی ندارد و جواب ما اجرای کامل برجام بدون شرط، کامل و جبران مافات است.

در خصوص برجام با کسی مذاکره نداریم
خطیب‌زاده درباره بندی از قانون مصوب اخیر مجلس و اینکه پیش از بازگشت آمریکا به برجام این کشور باید عذرخواهی کند، اظهار داشت: طرح مجلس را باید با جزییات دید. ما مکلف به اجرای قانون هستیم. ما در خصوص برجام با کسی مذاکره نداریم. مذاکره برجام انجام و تمام شده و امضا شده است. ما تنها شاهد اجرای مؤثر تعهدات آمریکا باید باشیم و منتظر آن هستیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: مصوبه مجلس روشن است و تفسیربردار نیست. قبل از اینکه تبدیل به قانون شود نظرات خود را گفته‌ایم. مجلس تصمیمی را گرفته و ما نیز مکلف به انجام آن هستیم.
وی اضافه کرد: ما ذیل معاهده عدم اشاعه کاملا  حقوق مشخصی داریم، البته تعهداتی در ذیل برجام در مورد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی داریم. تمامی اقداماتی که تا الان انجام دادیم به این خاطر بوده که طرف‌های مقابل نتوانستند به تعهدات‌شان عمل کنند.
خطیب‌زاده با بیان اینکه ما برخی از تعهدات خود را انجام ندادیم ولی آن‌ها تمامی تعهدات‌شان را انجام ندادند،خاطرنشان کرد: توازنی که با برخی از این اقدامات برمی‌گردانیم، برای حفظ برجام است. به گفته وی روزی که طرف‌های مقابل به تعهدات‌شان به صورت مؤثر عمل کنند، تمام این‌ها برگشت‌پذیر است.

انتظار ایران از آمریکا
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه یکی از رسانه‌های آمریکایی به بایدن پیشنهاد داده برای نشان دادن حسن نیت به ایران مسیر ورود واکسن کرونا به ایران را تسهیل کند و آیا ایران پیشنهادی در این خصوص دارد؟ گفت:‌ آمریکا یک جنگ تمام عیاری را علیه ملت ایران آغاز کرده و همچنان به آن ادامه می‌دهد.
سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما دولت مستقری در آمریکا نداریم که رفتار متفاوتی از آن ببینیم. انتظار ما این است که رفتار درست و اصلاح مسیر و اجرای تعهدات را ببینیم و ایران هم آمادگی دارد این گام‌های کاهشی را بازگرداند.
خطیب‌زاده اضافه کرد: بسیاری از اقدامات ما که در چارچوب صبر راهبردی ما تعبیر می‌شود اقداماتی است که به حسن نیت تبدیل می‌شود. امیدواریم آمریکا قدر فرصت نهایی که برای آن در حفظ برجام ایجاد می‌شود، بداند.

تمدید قرارداد بلندمدت ایران و روسیه
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تمدید قرارداد بلندمدت ایران و روسیه نیز بیان کرد: روابط ما روسیه در بهترین شرایط خود قرار دارد و بسیاری از توافقنامه‌های ما که زمانش به پایان می‌رسد بدون وقفه در حال
 انجام است.

captcha
شماره‌های پیشین