sobhe-no.ir
1093
سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹
2
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد:

ترور سردار شهید سلیمانی خلاف موازین حقوق بشر بود

روز گذشته روند غنی‌سازی 20‌درصد طبق قانون مصوب مجلس در فردو آغاز شد

گام بلند ایران برای لغو تحریم‌ها

بالاخره روند آغاز غنی‌سازی 20‌درصد در تاسیسات فردو، روز گذشته رسما آغاز شد؛ اقدامی که طبق قانون لغو تحریم‌ها هدفش تلنگر به کشورهای غربی برای عمل به تعهدات برجامی و منتفع ساختن ایران از امتیازات این معاهده است.

آخرین خبر

دیدار فرمانده کل ارتش با رییس مجلس

بازتاب روز

از مدیترانه تا دریای سرخ تحت‌تاثیر اهداف راهبردی ایران

خبر برتر

همکاری ایران، روسیه و ترکیه برای کاهش نفوذ آمریکا در منطقه

صبح نو

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد:

ترور سردار شهید سلیمانی خلاف موازین حقوق بشر بود

«اگنس کالامارد»(Agnès Callamard) گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در رشته توییت‌هایی درباره ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نوشت: در اقدام آمریکا در ترور (شهید) ژنرال سلیمانی، یک مقام دولتی، معیارهای ضرورت و تناسب رعایت نشد، این اقدام بر‌اساس قوانین حقوق بشری، غیرقانونی بود، سنتی که این اقدام به جا می‌گذارد، به چه معناست؟
اگنس کالامارد در این یادداشت توییتری نوشت: «دلیل تراشی‌های آمریکا برای توجیه حمله پهپادی خود علیه ژنرال سلیمانی و پس از آن حمله ایران به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق فاقد هرگونه شواهدی مبنی بر وجود یک تهدید حتمی و قریب‌الوقوع بود. روشن است که این حملات ایران به تلافی یا برای انتقام‌گیری انجام شد».
این گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین نوشت: «یک سال پیش، ترور هدفمند ژنرال سلیمانی در خاک عراق توسط آمریکا نخستین مورد شناخته شده و خارج از چارچوب یک مناقشه اعلامی بود که در آن یک دولت برای توجیه حمله خود به یک بازیگر دولتی، به موضوع دفاع از خود استناد می‌کرد». کالامارد همچنین افزود: «ما اکنون با این چشم‌انداز واقعی روبه‌رو هستیم که دولت‌ها ممکن است حذفِ راهبردی مقامات بلندپایه نظامی را در خارج از چارچوب یک جنگ آشکار انتخاب کنند و سپس بکوشند تا این ترور را بر پایه گنجاندن هدف موردنظر در زمره «تروریست‌هایی که عامل یک تهدید نامعلوم در آینده هستند» توجیه کنند. این مقام سازمان ملل در یک پیام توییتری دیگر تأکید کرد: « این بدان معناست که ما همچنین با این احتمال روبه‌رو هستیم که تمام نظامیان، در هر کجای این جهان و در هر زمان، ممکن است یک هدف مشروع تلقی شوند؛ افزون بر آن، آمریکا با ترور فرمانده سلیمانی در خاک عراق آن هم بدون کسب رضایت این کشور، یکپارچگی سرزمینی عراق را نقض کرده است». گزارشگر ویژه سازمان ملل در پایان می‌پرسد که چگونه می‌توان قوانین و استانداردها را برای حراست از تمام افراد اصلاح کرد و اینکه نهادهای آماده و قادر به مداخله، اقدام و اصلاح چه نهادهایی هستند. به گفته کالامارد این‌ها پرسش‌هایی هستند که باید پرسیده شوند و پاسخ به این پرسش‌ها باید تقاضای جامعه جهانی و از اولویت‌های بسیار مهم در سال‌۲۰۲۱ باشند.

captcha
شماره‌های پیشین