sobhe-no.ir
1093
سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹
15
گفت‌وگو ی«صبح‌نو» با نویسنده کتاب «دکل» با موضوع گام دوم انقلاب را بخوانید

نقشه راه

روح‌الله ولی‌ابرقویی گفت: اگر جوانان ما با بیانیه گام دوم انقلاب آشنا شوند، هم قله و مسیری که باید به سمت آن حرکت کنند برایشان مشخص می‌شود و هم وظایفی که در این مسیر باید برعهده بگیرند، برایشان نمایان خواهد شد.

اخبار کوتاه

صبح نو

گفت‌وگو ی«صبح‌نو» با نویسنده کتاب «دکل» با موضوع گام دوم انقلاب را بخوانید

نقشه راه

روح‌الله ولی‌ابرقویی گفت: اگر جوانان ما با بیانیه گام دوم انقلاب آشنا شوند، هم قله و مسیری که باید به سمت آن حرکت کنند برایشان مشخص می‌شود و هم وظایفی که در این مسیر باید برعهده بگیرند، برایشان نمایان خواهد شد.

بیانیه گام دوم انقلاب موضوع بسیار مهمی بود که رهبر معظم انقلاب سال گذشته در چند فصل آن را منتشر ‌کردند که به بیان بسیاری از صاحب‌نظران چراغ راهی است از سال‌های آینده انقلاب که توجه به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
آن چیز که اهمیت پرداختن به این بیانیه را بسیار بالاتر می‌برد، ایجاد ارتباط بین این مهم و جوانان است که قرار است در آینده با همراهی این بیانیه آینده انقلاب را بسازند. روح‌الله ولی‌ابرقویی در جهت ایجاد همین ارتباط کتابی داستانی با نام «دکل» را به 
رشته تقریر درآورده است. با او به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه آن را می‌خوانید.
 
    نویسندگی را از چه سنی آغاز کردید؟
بنده از سن ۲۵ سالگی به کارهای پژوهشی علاقه بسیار داشتم و کم‌کم باعث شد اصول نویسندگی را فرا بگیرم‌. علاقه بنده بیشتر در زمینه‌ نمایه‌‌‌سازی (موضوع کلی و ریزموضوع‌نویسی به شکل فرهنگ الفبایی) و خلاصه‌نویسی است. کار جدیدم یعنی کتاب «دکل» اولین کاری است که در قالب مستند داستانی نوشته‌اند.
 
    تا به امروز چند کتاب و در چه حوزه‌هایی از شما منتشر شده است؟
حدود ۱۵ اثر در زمینه‌های مختلف به شکل جمع‌‌آوری، تالیف و پژوهش را به رشته تقریر در آورده‌ام. کتاب‌هایی که تا به امروز نوشته‌ام در حوزه‌ امر به معروف، تربیت فرزند، خانواده، شهدا و معارف جنگ تحمیلی، بیانیه ‌
گام دوم، حجاب و... بوده است و تلاش کرده‌ام تا موضوعات مهمی را که مغفول مانده مورد توجه قرار دهم تا این موضوعات هم در جامعه با گذر زمان گمنام نشوند.

    در مورد کتاب «دکل» بگویید؛ چطور چنین موضوعی به ذهن شما افتاد؟
حدود دو سال را در بین جوانان و مدارس استان تهران گذرانده‌ام و در دهه فجر به شبهات و سوالات سیاسی آنها پاسخ می‌دادم. همین تجربه تبلیغی و میدانی بود که باعث شد دغدغه پیدا کنم و برای چنین موضوعی دست به قلم شوم، منتها برای اینکه با یک‌ تیر چند نشان بزنم، پس از مدت‌ها که ذهنم درگیر این قضیه بود، به این نتیجه رسیدم که قالب کار را داستانی انتخاب کنم. همین داستانی‌بودن کتاب کمک می‌کند تا برای مخاطبان جذاب‌تر باشد.
‌اهمیت فوق‌العاده‌ای که متن بیانیه گام دوم انقلاب داشت و توجه به این موضوع مهم که رهبر معظم انقلاب هم بسیار روی آن تاکید دارند، مرا به این موضوع تشویق کرد که تصمیم بگیرم محوریت این داستان را بیانیه گام دوم انقلاب قرار دهم؛ البته انتخاب چنین موضوعی کار مرا بسیار سخت‌تر می‌کرد چراکه هم باید فضای داستانی کتاب حفظ می‌شد و هم از متن بیانیه گام دوم استفاده می‌کردم. نکته‌ دیگری که فکر‌ می‌کردم می‌تواند این کار را جذاب کند، طرح برخی شبهات مهم سیاسی روز در داخل کتاب بود. با این کار به دنبال آن بودم که فضای داغ و هیجانی برای مخاطب کتاب ایجاد کنم.

    اهمیت توجه به بیانیه گام دوم آن هم برای جوانان را چطور می‌دانید؟
اگر جوانان ما با بیانیه گام دوم انقلاب آشنا شوند، هم قله و مسیری که باید به سمت آن حرکت کنند برایشان مشخص می‌شود و هم وظایفی که در این مسیر باید برعهده بگیرند، برایشان نمایان خواهد شد. علاوه بر اینکه بیانیه گام دوم، امید به آینده در جوانان را زنده کرده و یک نگاه کلان و عمیق نسبت به مبانی انقلاب اسلامی ایران پیدا می‌کنند و طبیعتا همین موضوع باعث می‌شود که آینده انقلاب را روشن‌تر بسازند که آینده کشور در دست جوانان است.
باید برای بیانیه گام دوم انقلاب، سرفصل آموزشی نوشته شود و در کارگروه‌های تخصصی، به جوانان آموزش دهند. بیانیه گام دوم، نقشه‌‌راهی برای جوانان است. این بیانیه یک نظام و هندسه‌ جامعی برای جوانان ما ترسیم می‌کند که آنها می‌توانند با تفکر و اندیشیدن در این بیانیه و با روحیه‌ امید و شناخت وظایف اجتماعی و سیاسی خود، در ایجاد تمدن نوین اسلامی
 گام بردارند.

    به نظرتان این حوزه چقدر جای کار دارد؟
این حوزه انعطاف بسیار زیادی دارد. قالب‌های زیادی برای این حوزه می‌تواند به‌کارگیری شود؛ مخصوصا قالب هنر و سینما در این حوزه واقعا می‌تواند تاثیرات شگرفی بگذارد اما تمام اینها نیاز دارد که فعالان این حوزه میزان اهمیت این موضوع را درک کنند و در این مسیر قدم بردارند.
موضوعی که در میان بسیار باید به آن توجه کرد، این است که اگر به دلیل موضوعاتی همچون اوضاع حوزه نشر که مانند بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر احوال خوشی ندارد، موضوعاتی همچون بیانیه مهم گام دوم انقلاب را مورد توجه قرار ندهیم، ممکن است که تاریخ آن بگذرد و چنین چیزهایی در تاریخ گم شوند.
اقدام به موقع و بجا، همیشه در همه‌ حوزه‌ها از اصول تاثیرگذاری کامل است. گرچه ممکن است موانعی مثل همین موردی که جنابعالی فرمودید، مانعِ بخشی از کار شود اما به نظر بنده یکی از شاخصه‌های روحیه‌‌ انقلابی این است که بن‌بستی در کار احساس نکنیم و با ابتکار و روحیه‌ جهاد جانانه و ایمان و باور به نصرت الهی، کار را برای رضای خدا انجام دهیم.

    وضعیت نشر را چطور می‌بینید؟
وضعیت نشر همان چیزی است که از زبان ناشران می‌شنویم و آن عدم‌نظارت و عدم‌حمایت واقعی دولت از این حوزه است. حمایت جدی و اصولی از ناشر، یکی از مقدمه‌‌های اصلی فرهنگ کتابخوانی است که متاسفانه در این حوزه اقدام مثبت چشمگیری مشاهده نمی‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین