sobhe-no.ir
1093
سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹
10
نامه دادستان کل کشور به رییس کل بانک مرکزی:

بانک‌ها نباید به بهانه گرفتن سود بالاتر اموال وام‌گیرنده را ضبط کنند

همزمان با شدت گرفتن آلودگی هوا، تهدید برای خاموشی یا ادامه مازوت‌سوزی اوج گرفت

برق یا دود؛ مسأله این است

هر سال با شروع فصل سرما یافتن مقصر برای آلودگی هوا آغاز می‌شود؛ موضوعی که هر سال متهم جدیدی دارد و امسال نیز پس از عبور از کیفیت بنزین، خودروهای فرسوده و موتورسیکلت‌ها، نوبت به نیروگاه‌ها، صنایع و مازوت‌سوزی آن‌ها رسیده است.یافتن راه‌حل و چاره برای حل مشکل آلودگی هوا بی‌شک یکی از مهم‌ترین وظایف دولت است اما هر‌سال پیداکردن مقصر آنقدر زمان می‌برد که دیگر مجالی برای چاره‌اندیشی نمی‌ماند و از آنجایی که فصل سرما چندان طولانی نیست، تنها غبار سیاه آلودگی در پایان فصل نصیب مردم می شود.علی‌رغم اینکه در سال‌های پیش بنزین متهم اصلی آلودگی هوا بود اما آنطور که مسوولان اعلام کردند افزایش کیفیت بنزین، این فرآورده نفتی را از گردونه خارج کرده اما همچنان احتراق بد خودروهای فرسوده و موتورسیکلت‌ها مورد اتهام است اما بیش از آن ، آنچه که امسال مورد توجه قرار گرفته مازوت‌سوزی صنایع و نیروگاه‌هاست.

صبح نو

نامه دادستان کل کشور به رییس کل بانک مرکزی:

بانک‌ها نباید به بهانه گرفتن سود بالاتر اموال وام‌گیرنده را ضبط کنند


مشکلات اقتصادی به‌وجود‌آمده بعد از تحریم‌های گسترده آمریکا از یک‌سو و نیز شیوع بیماری کرونا آسیب‌های بسیار جدی به کسب‌وکارهای مختلف زده است. همین امر موجب شده تا بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی که از بانک‌های کشور وام دریافت کرده بودند، موفق به پرداخت اقساط خود نشوند. از سوی دیگر بانک‌ها نیز برای دریافت سرمایه‌های خود اقدام به اجرایی‌کردن احکام دریافت اموال وام‌گیرنده می‌کنند. این اتفاق در نهایت تبدیل به دردی مضاعف برای افرادی می‌شود که با هدف تولید و ایجاد اشتغال وارد میدان شده‌اند اما حالا تمام زندگی خود را از دست داده‌اند. حالا با نگاه جدید دستگاه قضایی کشور قرار است تحولی در این عرصه به وجود آید. در همین ارتباط روز گذشته دادستان کل کشور طی نامه‌ای به رییس‌ کل بانک ‌مرکزی بر حمایت از تولید و اجرای رای وحدت رویه شماره ۷۹۴ دیوان‌عالی کشور تاکید کرد. بر اساس این نامه، بانک‌ها دیگر نمی‌توانند به بهانه ‌گرفتن سود بالاتر اموال و وثایق وام‌گیرندگان را ضبط کنند.
در نامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌حسینعلی  منتظری  به رییس‌ کل بانک ‌مرکزی آمده است: «مطابق رای وحدت رویه شماره ۷۹۴ مورخ 21/05/99 هیات عمومی دیوان عالی کشور که به‌استناد قسمت اخیر ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ برای دادگاه‌ها و سایر مراجع، اعم از قضایی و غیر‌آن لازم‌الاتباع است، شرط مندرج در قرارداد اعطای تسهیلات بانکی نسبت به سود مازاد بر مصوبات بانک مرکزی باطل 
است.»
در ادامه نامه دادستان کل کشور نیز تاکید شده است: «عدم‌رعایت این امر در قرارداد‌های تنظیمی توسط بانک‌ها موجب طرح دعاوی متعدد از سوی شرکت‌های تولید‌کننده طرف قرارداد با بانک‌های اعطا‌کننده تسهیلات می‌شود که مستلزم صرف زمان زیادی بوده و موانع و مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.» دادستان کل کشور همچنین در بخش پایانی این نامه خطاب به رییس کل بانک مرکزی تاکید کرده است: «در راستای حمایت از صنایع و رونق تولید داخلی در جهت نیل به اقتصاد مقاومتی، شایسته است دستور فرمایید مراتب به‌منظور تصحیح قرارداد‌های تسهیلات منعقده تولیدکنندگان با بانک‌ها در مورد قرارداد‌های قبل از تاریخ رای وحدت رویه بدون نیاز به طرح دعوا در محاکم قضایی و رعایت آن در قرارداد‌های آتی به بانک‌ها، اعلام و از نتیجه این مرجع را مطلع کنند.»
این نامه و اجرایی‌شدن آن از سوی بانک مرکزی که نیاز است به بانک‌های عامل ابلاغ شود، می‌تواند نور امیدی در دل‌های هزاران تولیدکننده که با هدف کمک به اشتغالزایی و البته کسب درآمد حلال وارد میدان شده‌اند، روشن کند؛ حالا باید دید ساختار بانکی کشور این دستورالعمل را چطور و در چه مدت زمانی اجرایی 
خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین