sobhe-no.ir
1092
دوشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از وضعیت پرداخت یارانه معیشتی به مردم گزارش می‌دهد

حمایت‌های نصفه و نیمه کرونایی

بیشتر از دو هفته است که اولین مرحله از یارانه معیشتی کرونا به حساب مشمولان واریز شده است؛ یارانه‌ای که البته حواشی زیادی به دنبال داشت و هنوز کسی به درستی به سوالات و اعتراضات مردم در این خصوص پاسخ نداده است. شاید اصلی‌ترین ایراد آن به شروطی برگردد که برای شناسایی مشمولان ایجاد شده است.

«صبح‌نو» از پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها و خرید خدمتی‌ها گزارش می‌دهد

خبر خوب وزیر برای معلمان

صبح نو

«صبح‌نو» از وضعیت پرداخت یارانه معیشتی به مردم گزارش می‌دهد

حمایت‌های نصفه و نیمه کرونایی

بیشتر از دو هفته است که اولین مرحله از یارانه معیشتی کرونا به حساب مشمولان واریز شده است؛ یارانه‌ای که البته حواشی زیادی به دنبال داشت و هنوز کسی به درستی به سوالات و اعتراضات مردم در این خصوص پاسخ نداده است. شاید اصلی‌ترین ایراد آن به شروطی برگردد که برای شناسایی مشمولان ایجاد شده است.

نزدیک به یک‌سال از شیوع بیماری کرونا می‌گذرد و دولت تلاش داشته در این مدت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه کمک‌های مختلفی همچون پرداخت وام یک میلیون تومانی در دو نوبت و کمک‌هزینه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی را در دستور کار خود قرار دهد. از حدود دو ماه پیش قرار بر این شد که در راستای حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا کسب درآمد آنها مختل شده است، کمکی نقدی در چهار مرحله پرداخت شود و رییس‌جمهوری اعلام کرد برای جمعیت ۳۰ میلیون نفری، هر نفر صدهزار تومان واریز خواهد شد.
هر زمان که دولت تصمیم می‌گیرد، یارانه‌‌ای را برای کوتاه‌مدت یا بلندمدت پرداخت کند، بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند که آیا شامل حال‌شان می‌شود یا خیر؛ شناسایی مشمولان توسط وزارت رفاه به این صورت بود که حمایت معیشتی ۱۲۰ هزار تومانی ماهانه به ازای هر نفر، به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی؟ره؟ و سازمان بهزیستی، تعلق می‌‌گیرد. همچنین حمایت معیشتی صدهزار‌تومانی به ازای هر نفر، شامل خانوارهایی می‌شود که هیچ‌یک از اعضای آن‌ها حقوق ماهانه دریافت نمی‌کنند، هیچ‌یک از اعضای آنها بیمه‌پرداز نباشند و بر اساس بررسی شاخص‌های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک‌های پایین هستند و خانوارهایی که بسته حمایت معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌ کنند.
بنابراین کارکنان بخش دولتی، نیمه‌دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی که دریافتی ماهانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می‌شوند، در زمره این گروه نیستند. حمایت معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومان از آذر به مدت چهارماه پرداخت می‌‌شود. بنا بر آنچه از سوی دولت اعلام شده است، اولین مرحله واریزی نیز ساعت ۲۴ پنجشنبه، ۲۷ آذر به حساب خانوارهای مشمول این طرح واریز شد.
شاید یکی از اصلی‌ترین ایرادات طرح یارانه معیشتی کرونا، به شروط آن بازگردد؛ شروطی که به‌طور کامل افراد نیازمند را پوشش نمی‌دهد. یکی از شروط برای دریافت این یارانه، نداشتن حقوق ثابت است؛ شرطی که بسیاری از افراد با حقوق پایین را از دور خارج کرد و مردم زیادی با وجود اینکه حداقلی‌ترین حقوق‌ها را دریافت می‌‌کردند، مشمول این طرح نشدند.
خانم حسینی یکی از افرادی است که طبق گفته مسوولان دولت باید این یارانه معیشتی شامل حال او شود. وی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح‌نو می‌گوید: «ما به‌خاطر داشتن یک فرزند معلول تحت پوشش بهزیستی هستیم. از خودمان خانه و ماشین داریم اما همسرم به خاطر شیوع ویروس کرونا ناچار شد مغازه خود را تعطیل و در ماه‌های اخیر با ماشین شخصی خود به طور آزاد کار کند. با وجود این، اواخر آذر به‌ازای هر نفر از اعضای خانواده‌مان، 120 هزار تومان به حساب‌مان واریز شد.» وی ادامه داد: «وام یک میلیون تومانی را هم مدتی پیش دریافت کردیم.» آقای سجادی اما فرد دیگری است که ماه‌هاست کسب‌وکار خود را از دست داده؛ وی که پیش از این فست‌فودی داشته است، به «صبح‌نو» می‌گوید: بعد از تعطیل شدن کسب‌وکارم همچنان بیمه خود و خانواده‌ام را با هزار زحمت پرداخت کردم. با این حال  و با وجود تعطیل‌شدن کسب‌وکارم و افت شدید مشتریانم، این یارانه به ما تعلق نگرفت.»
اما بر اساس اطلاعیه وزارت تعاون، این وزارتخانه فقط مسوولیت شناسایی مشمولان بر اساس اطلاعات ثبتی که از سایر دستگاه‌ها دریافت شده است را بر عهده دارد و تعیین تعداد مشمولان و مدیریت فرایند پرداخت مبالغ این طرح حمایتی، بر عهده سازمان برنامه و بودجه است. وزارت تعاون همچنین در اطلاعیه‌ای از مردم خواست باتوجه به شرایط خاص حاصل از شیوع کرونا از مراجعه حضوری به این وزارتخانه، ادارات کل استانی و سایر نهادها برای پیگیری حمایت معیشتی کرونا خودداری کنند. علاوه بر این، اخیرا محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری از تفاهم دولت و مجلس برای اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم قرار شد تا اصلاحی در مصوبه ستاد‌ملی مبارزه با کرونا انجام شود و تعداد جمعیتی که در این طرح معیشتی کمک لازم را دریافت می‌کنند تا ۴۰ میلیون نفر افزایش پیدا کند.» شایان ذکر است پرداخت وام یک میلیون تومانی به یارانه‌‌بگیران، کمک‌هزینه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی، تسهیلات کرونایی بنگاه‌های آسیب‌دیده و بیمه بیکاری کرونا از جمله اقداماتی است که طی ماه‌های اخیر و به دنبال شیوع بیشتر کرونا به مردم ارائه 
شده است.

captcha
شماره‌های پیشین