sobhe-no.ir
1092
دوشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۹
2
روایت قالیباف از ۴ دهه رفاقت با حاج قاسم

شهید سلیمانی همیشه دغدغه مردم را داشت‌

قدردانی فرمانده سپاه از فرماندهی شجاعانه سردار قاآنی

سپاه قدس، تاریخ استکبار را به پایان نزدیک خواهد کرد

سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با سالگرد شهدات سردار سپهبد قاسم سلیمانی و انتصاب سردار قاآنی به فرماندهی سپاه نیروی قدس سپاه در پیامی از فرماندهی عالی و شجاعانه سردار اسماعیل قاآنی قدردانی کرد.

سردار رسول سنایی‌راد در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»:

شهادت سردار سلیمانی موجب بیداری اسلامی در کشورهای منطقه شد

صبح نو

قدردانی فرمانده سپاه از فرماندهی شجاعانه سردار قاآنی

سپاه قدس، تاریخ استکبار را به پایان نزدیک خواهد کرد

سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با سالگرد شهدات سردار سپهبد قاسم سلیمانی و انتصاب سردار قاآنی به فرماندهی سپاه نیروی قدس سپاه در پیامی از فرماندهی عالی و شجاعانه سردار اسماعیل قاآنی قدردانی کرد.

متن پیام فرمانده سپاه پاسداران به فرمانده نیروی قدس سپاه بدین شرح است:
همان‌گونه که در تنهایی و غربت انقلاب را به پیروزی رساندیم و همان‌گونه که در جنگ نیز مظلومانه ‌تر از انقلاب جنگیدیم، به یاری خدا باقیمانده راه پرنشیب و فراز را تنها خواهیم پیمود. 
حضرت‌امام‌خمینی؟ره؟
برادر سردار اسماعیل قاآنی
فرمانده پرهیزکار و شجاع نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سلام علیکم
اللهم‌صل‌علی‌محمد‌و‌آل‌محمد؛
خداوند حکیم را در سالگرد انتصاب آن فرمانده بی‌بدیل و باتقوا به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی مولی و مقتدایمان حضرت امام خامنه‌‌ای(‌مد‌ظله‌العالی) شاکریم که طهارت روح، قلب سلیم، اخلاص و قدرت تفکر و فرماندهی عالی و شجاعانه شما سپاه قدس را در طراز جدیدی از جهاد عظیم علیه نظام سلطه و اذناب‌شان قرار داد. در آستانه قرن پانزدهم هجری‌شمسی آن وجود مبارک، عزیز و مقتدر به مصداق آیه شریفه «قاتِلُوهُمْ یُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَیْدِیکُمْ وَ یُخْزِهِمْ وَ یَنْصُرْکُمْ عَلَیْهِمْ وَ یَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِینَ »؛ مایه تشفی صدور آزادگان عالم در مصیبت شهادت قاسم‌جان‌مان (رضوان‌الله‌علیه) و سرمایه‌‌ای الهی و سرشار از معنویت و انقلابی‌گری، بشارت بخش صفحات درخشانی از پیشرفت جبهه مقاومت و تحرک جدید در بیداری اسلامی خواهد شد.
درود خداوند و ملائک مقربش بر فرمانده شهید سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی(رضوان‌الله‌علیه) که هجران و فراقش دل‌‌‌های همه ما را مجروح و مغموم و خون مقدسش ضامن سقوط استکبار جهانی و رهایی مظلومان و مستضعفان عالم خواهد گردید. ان‌شاءالله رزمندگان بدون مرز نیروی قدس سپاه تحت فرماندهی مقتدر و زلال آن برادر نورانی، تاریخ استکبار را فاتحانه به پایان خود نزدیک خواهد کرد. در پایان توفیق و عزت بیش از پیش شما را از درگاه خداوند تبارک و تعالی مسالت می‌‌نمایم.»
 
حاج قاسم رسانه‌ای نشده
درست چند ساعت پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، یعنی در همان روز ۱۳ دی ۱۳۹۸، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در حکمی سردار سرتیپ پاسدار حاج اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب ‌کردند. رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب سردار قاآنی، وی را از برجسته‌ترین فرماندهان سپاه در دفاع مقدس برشمردند که در طول سالیان متمادی در نیروی قدس در کنار شهید سلیمانی در منطقه خدمت کرده است؛ اما کلیدی‌ترین بخش از حکم انتصاب رهبر معظم انقلاب این جمله بود: «برنامه‌ آن نیرو عینا‌ همان برنامه‌ دوران فرماندهی شهید سلیمانی است».  پیام انتصاب سریع فرمانده نیروی قدس از سوی رهبر معظم انقلاب از سویی و از سوی دیگر تاکید ایشان بر «تغییرنکردن برنامه‌‌‌های نیروی قدس» در حقیقت تاکیدی بود بر اینکه هیچ ناپیوستگی، خلأ و توقفی در روند فعالیت‌‌‌های نیروی قدس به‌عنوان نیرویی که درگیر یک جنگ با قدرت‌های مستکبر دنیاست نباید به وجود بیاید. اما در همان ایام با شهادت حاج قاسم سلیمانی و انتصاب سردار قاآنی به فرماندهی نیروی قدس سپاه، گمانه‌زنی‌ها و اظهارنظرهایی در رسانه‌های خارجی و حتی برخی عناصر داخلی مطرح می‌شد با این مضمون که به دلیل فقدان حاج قاسم سلیمانی، نقش جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی کمرنگ‌تر خواهد شد و از قدرت اثرگذاری‌اش به ویژه در منطقه کاسته می‌شود. اسماعیل قاآنی که تا قبل از فرماندهی نیروی قدس، جانشین حاج قاسم سلیمانی در این نیرو بود، از ابتدای تاسیس سپاه به عضویت این نهاد درآمده بود و طی سالیان جنگ تحمیلی در مسوولیت‌های مختلفی از جمله فرماندهی لشکرهای 21 امام رضا؟ع؟ و 5  نصر خدمت کرده بود. او از ابتدای تأسیس نیروی قدس در این نیرو حضور داشت؛ مدتی هم معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود تا آنکه مجددا به نیروی قدس بازگشت و به‌عنوان جانشین حاج قاسم سلیمانی در این نیرو منصوب شد.
به گزارش فارس، سردار محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه، سردار قاآنی یا به گفته او «حاج‌اسماعیل» را همان «حاج قاسم رسانه‌ای‌نشده» نام می‌برد و درباره این فرمانده 65 ساله مشهدی، می‌گوید: ایشان زودتر از حاج قاسم وارد نیروی قدس سپاه شد و سوابق و تجربیات و روابطش با نهضت‌‌‌های آزادیبخش قدیمی‌تر از حاج قاسم شکل گرفته است. او همچنین تاکید می‌کند که تقوای بالای سردار قاآنی موجب شده تا هیچ ردی از او نباشد و پشت سر فرمانده خود حرکت کند. شاید نکته‌ای که برای برخی ابهام ایجاد می‌کرد که با فقدان حاج قاسم و فرماندهی سردار قاآنی، ایران آن قدرت منطقه‌ای زمان حاج قاسم را دیگر نخواهد داشت، موضوع شناخته‌شده‌نبودن فرمانده جدید و درسایه‌بودن او پیش از این بود؛ این در حالی است که سردار قاآنی در دوران فرماندهی شهید حاج قاسم سلیمانی هم تولیت و مدیریت بخش‌هایی از فعالیت‌های برون‌مرزی نیروی قدس را بر عهده داشته که منجر می‌شود به اینکه شبکه انسانی مرتبط با نیروی قدس و شخص سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این ارتباط و پیوستگی را با سردار قاآنی هم داشته باشند. اما این تمام ماجرا نیست؛ نگاهی به فعالیت‌هایی که از سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه طی یک‌سال گذشته دیده شده است هم بیانگر این مهم است که همان سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران که در زمان فرماندهی حاج قاسم سلیمانی دنبال می‌شد، امروز هم دنبال می‌شود. اخباری که از سفرهای فرمانده نیروی قدس سپاه به کشورهای منطقه منتشر می‌شود، بیانگر تحرک و پویایی این نیرو در سطح منطقه به منظور تحقق‌بخشیدن سیاست‌های منطقه‌ای ایران است که در حقیقت همان تقویت گروه‌های مقاومت مردمی به منظور مبارزه با قدرت‌های استکباری و در رأس آنها مقابله با حضور آمریکا در منطقه غرب آسیاست. در میان ویژگی‌های سردار قاآنی، آنچه از او بیش از هر چیزی به چشم می‌آید، روحیه ضداستکباری او و تهدید مستقیم ایالات متحده است، تا جایی‌که این فرمانده امروز مستقیما آمریکایی‌ها را تهدید به انتقام ‌گرفتن می‌کند. او اخیرا خطاب به آمریکایی‌ها با صراحت گفته است که مسیر نیروی قدس و مقاومت با شیطنت‌های آمریکا می‌کند، تغییر نمی‌کند و تاکید کرده كه مسیر ما همچنان همان مسیر است، مطمئن باشید حتی ممکن است از درون خانه شما کسانی پیدا شوند که پاسخ این جنایت شما را بدهند. او پیش از این در واکنش به آتش‌سوزی ناو آمریکایی «یواس‌اس بونهوم ریچارد» هم این حادثه را نتیجه جنایت دولت آمریکا بر شمرده و گفته بود: باید به آن‌ها بگوییم این اتفاق پاسخ جنایت‌های شماست که به دست عناصر خود شما اتفاق افتاده است؛ خداوند با دست خود شما، شما را مجازات می‌کند. آنچه در یک‌سال گذشته از فرمانده نیروی قدس در عمل دیده شده این است که امروز جمهوری اسلامی ایران توانسته سطحی از تهدید را متوجه آمریکایی‌ها کند تا آنها این را بیشتر درک کنند که حضورشان در منطقه غرب آسیا می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را متوجه‌شان کند؛ تهدیدهایی که امروز با به‌میدان‌آمدن فرمانده‌ در سایه، می‌تواند به درون خاک آمریکا هم کشیده شود.

captcha
شماره‌های پیشین