sobhe-no.ir
1091
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹
6
خبر

اقدامات مشکوک آل سعود در فرودگاه عدن

نگاه

آمادگی عراق برای تظاهرات گسترده در سالگرد شهادت سرداران مقاومت

چرا عراق به احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران رای ممتنع داد؟

رفتار غیردوستانه بغداد

روح‌الله فرقانی / هر چند تلاش آمریکا برای احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل با ۱۱۰‌رأی منفی کشورها با شکست روبه‌رو شد، اما رأی ممتنع عراق جای برخی سؤالات را به‌وجود آورد که چرا نسبت به این موضوع رأی منفی نداده است، موضوعی که «سعدالله زارعی» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معقتد است: حکومت عراق یک حکومت تقسیم شده است و وزارت خارجه در دست کردهاست و تحت تأثیر شرایط اربیل عمل می‌کنند. از آنجایی که اخیرا‌ هم پایگاه آمریکایی‌ها در اربیل مورد حملاتی قرار گرفت، شخص «هوشیار زیباری» ایران را متهم کرد و کردها خواستند به هر نحو ممکنی واکنش نشان دهند و به این خاطر رأی ممتنع دادند. اما نباید وزارت خارجه کشورمان سفیر عراق را احضار کند چرا‌که عراق دوست منطقه‌ای ماست اما باید در نشست‌های محرمانه به این اقدام غیر‌دوستانه آن‌ها به شدت اعتراض کنند.

صبح نو

نگاه

آمادگی عراق برای تظاهرات گسترده در سالگرد شهادت سرداران مقاومت

در نخستین سالگرد شهادت سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی‌المهندس» معاون رییس سازمان الحشدالشعبی به دست تروریست‌های آمریکایی در جاده فرودگاه بغداد، خیابان‌های مختلفی در سراسر عراق مزین به  بیلبوردهای بزرگ از این شهدا شده‌اند و در استان‌های مختلف مراسم‌های یادبود و بزرگداشت این شهدا برگزار شده و خواهد شد و هماهنگی‌ها و تدارکات برای این امر همچنان ادامه دارد. قرار است در نخستین سالروز شهادت فرماندهان مقاومت در بغداد شماری از استان‌های عراقی تظاهرات و راهپیمایی گسترده‌ای انجام شود و تدارکات و برنامه‌ریزی‌های لازم برای این امر انجام شده است. پایگاه خبری «صابرین نیوز» نیز طی اطلاعیه‌ای مکان‌های مشخص شده برای تجمع در بغداد و سایر استان‌های عراقی برای این تظاهرات را اعلام کرد. بر‌اساس این گزارش، این تظاهرات که با شعار «شهادت و حاکمیت» برگزار خواهد شد در بغداد در میدان «التحریر» برگزار شد در بصره از ساعت‌10 امشب آغاز خواهد شد و مرکز تجمع، نزدیک کاخ‌های ریاست‌جمهوری است و در شهرها و نواحی اطراف نیز در مراکز خود تجمع خواهند کرد. در استان «الواسط» از ساعت هفت صبح روز یکشنبه در الکوت آغاز خواهد شد و در شهرستان‌های و نواحی دیگر این استان، مردم هر شهرستانی در مرکز منطقه خود تجمع خواهند کرد. در استان «المثنی» از ساعت‌۵:۳۰‌صبح، در «میسان» در ساعت ۳‌بامداد در ذی‌قار نیز در بامداد روز یکشنبه  آغاز خواهد شد. پیش‌تر مقامات سازمان الحشد‌الشعبی عراق اعلام کرده بودند که از چند روز پیش از سالروز شهادت این فرماندهان مقاومت، چندین مراسم در دو بخش رسمی و مردمی تدارک دیده شده است. شعار «شهادت و حاکمیت» نیز به‌عنوان شعار اصلی اولین سالروز بزرگداشت فرماندهان شهید انتخاب شده تا بر ضرورت اخراج اشغالگران و بازپس‌گرفتن حاکمیت عراق تاکید شود.
«ابوضیاء الصغیر» مسوول دفاتر الحشد‌الشعبی در استان‌های عراق چندی پیش گفته بود: مهم‌ترین برنامه تدارک دیده شده برای بزرگداشت سالروز شهادت فرماندهان پیروزی بر تروریسم، راهپیمایی میلیونی مردمی در بغداد است که طی آن بر اخراج فوری نیروهای آمریکایی از خاک عراق تاکید خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین