sobhe-no.ir
1091
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹
6
خبر

اقدامات مشکوک آل سعود در فرودگاه عدن

نگاه

آمادگی عراق برای تظاهرات گسترده در سالگرد شهادت سرداران مقاومت

چرا عراق به احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران رای ممتنع داد؟

رفتار غیردوستانه بغداد

روح‌الله فرقانی / هر چند تلاش آمریکا برای احیای کمیته تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل با ۱۱۰‌رأی منفی کشورها با شکست روبه‌رو شد، اما رأی ممتنع عراق جای برخی سؤالات را به‌وجود آورد که چرا نسبت به این موضوع رأی منفی نداده است، موضوعی که «سعدالله زارعی» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معقتد است: حکومت عراق یک حکومت تقسیم شده است و وزارت خارجه در دست کردهاست و تحت تأثیر شرایط اربیل عمل می‌کنند. از آنجایی که اخیرا‌ هم پایگاه آمریکایی‌ها در اربیل مورد حملاتی قرار گرفت، شخص «هوشیار زیباری» ایران را متهم کرد و کردها خواستند به هر نحو ممکنی واکنش نشان دهند و به این خاطر رأی ممتنع دادند. اما نباید وزارت خارجه کشورمان سفیر عراق را احضار کند چرا‌که عراق دوست منطقه‌ای ماست اما باید در نشست‌های محرمانه به این اقدام غیر‌دوستانه آن‌ها به شدت اعتراض کنند.

صبح نو

خبر

اقدامات مشکوک آل سعود در فرودگاه عدن

انفجار مهیبی که دو روز پیش و در هنگام ورود وزرای کابینه به عدن در فرودگاه روی داد موجب شد تا شادی سعودی‌ها از اعلام توافق جدید میان منصورهادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن با شورای انتقالی جنوب برای تشکیل دولت جدید بر اساس توافق ریاض، چندان دوامی نداشته باشد و دولت خودخوانده جدید در قدم نخست با خطر فروپاشی روبه‎رو شود. با این‌که تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است، مقامات سعودی و کابینه منصور هادی تلاش دارند تا از طریق نسبت دادن این انفجار به انصارالله از فروپاشی زودهنگام کابینه جلوگیری کرده و بر این شکست بزرگ در عرصه سیاسی یمن سرپوش نهند.
بدون تردید یکی از مهمترین اثرات این انفجار، که اخبار تأیید نشده‌ای نیز از کشته شدن وزیر کشور کابینه منتشر شده است، تشدید بی‌اعتمادی میان نیروهای حاضر در توافق، آشکار شدن عمق شدید اختلافات و ناپایدار بودن توافقات و کابینه‌های ائتلافی در آینده است.
پس از دور جدید درگیری‌های میان نیروهای وفادار به هادی و نیروهای جنوبی نزدیک به امارات در استان ابین، عربستان از طریق توافقات پشت پرده با امارات برای احیای توافق ریاض و اجرای بندهای سیاسی و نظامی آن کوشید و در همین‌باره هفته گذشته خبر تشکیل دولت جدید عدن اعلام شد که بر‌اساس تقسیم 50 درصدی هر کدام از کابینه (هر کدام 12 وزارتخانه) با شورای انتقالی جنوب بود و این‌که بخشی از وزرای هیئت دولت که در ریاض به سر می‌برد به عدن  بازگردند. از طرف دیگر در بعد نظامی نیروهای جنوبی باید علاوه بر عقب‌نشینی از مواضع خود درعدن محل دولت کاخ ریاست جمهوری و استان ابین، کنترل جزیره سقطری را نیز بر اساس توافق ریاض به نیروهای هادی واگذار می‌کردند.
هدف اصلی عربستان از تکاپوی جدید برای پایان دادن سریع به اختلافات از طریق اعمال فشار بر شخص هادی، متمرکز کردن ائتلاف به تحولات مأرب و جلوگیری از سقوط این استان استراتژیک به دست نیروهای انصارلله است.
این توافق در درون خود اما رضایت کامل شورای انتقالی را به همراه ندارد زیرا شورای انتقالی علاوه بر آنکه حاضر به واگذاری جزیره سقطری نیست (که امارات نیز درآنجا پایگاه نظامی دارد) بلکه در مورد واگذاری مناطق دیگر تحت امر خود در استان‌های جنوبی یمن به نیروهای هادی به عنوان از بین رفتن دستاوردهای نظامی خود به‌ویژه برای اعلام استقلال و جدایی می‌نگرد؛ به‌ویژه که منصور هادی از توان و تأثیرگذاری چندانی در تحولات یمن برخوردار نیست. نیروهای شورای انتقالی جنوبی چند روز قبل با ورود اعضای دولت جدید وابسته به منصور هادی به عدن مخالفت خود را اعلام کرده بودند.
بنابراین می‌توان گفت مظنون اصلی حمله به فرودگاه عدن نیروهای شورای انتقالی هستند با توجه به امنیت فرودگاه عدن  را نیز برعهده دارند. همچنین نباید از یاد برد که طرح عربستان برای گسیل نیروهای شورای انتقالی برای نجات استان مأرب که پایگاه اصلی و سنتی اخوانی‌ها در یمن است، با رضایت باطنی امارات همراه نیست و شورای انتقالی نیز از تضعیف جایگاه حزب اصلاح در تحولات میدانی یمن ناخرسند نخواهد بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین