sobhe-no.ir
1091
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹
14

خبر

تهیه‌کننده برنامه «ایران» با «صبح‌نو» مطرح کرد

ركورد برنامه‌های ایران‌شناسی‌ تلویزیون را شكسته‌ایم

محمدعلی قاسمی؛ تهیه‌كننده برنامه «ایران» شبکه پرس تی‌وی گفت: برنامه ایران طولانی‌ترین برنامه ایران‌شناسی تلویزیون ایران با بیش از 13‌سال سابقه است كه توسط شبكه‌های دیگر برون‌مرزی هم زبان‌گردانی و بازنشر می‌شود و در عین حال در ایران هم مخاطبان بسیاری دارد، زیرا از شبکه‌های داخلی هم روی آنتن می‌رود.

خبر ویژه

رونمایی از «چهل روز پس از حاج‌قاسم» با حضور سخنگوی دولت

آخرین خبر

معرفی نامزدهای گروه هنر جشنواره نقد کتاب

خبر روز

حسام ناصری برنده ۲ جایزه بین‌المللی موسیقی شد

صبح نو

تهیه‌کننده برنامه «ایران» با «صبح‌نو» مطرح کرد

ركورد برنامه‌های ایران‌شناسی‌ تلویزیون را شكسته‌ایم

محمدعلی قاسمی؛ تهیه‌كننده برنامه «ایران» شبکه پرس تی‌وی گفت: برنامه ایران طولانی‌ترین برنامه ایران‌شناسی تلویزیون ایران با بیش از 13‌سال سابقه است كه توسط شبكه‌های دیگر برون‌مرزی هم زبان‌گردانی و بازنشر می‌شود و در عین حال در ایران هم مخاطبان بسیاری دارد، زیرا از شبکه‌های داخلی هم روی آنتن می‌رود.

محمدعلی قاسمی؛ تهیه‌کننده برنامه «ایران» با اشاره به کاهش سرعت تولید این برنامه به‌دلیل مشکلاتی که در مسافرت به شهرهای مختلف پدید آمده اظهار کرد: در حال حاضر امکان فعالیت در محیط‌های مسقف و سر بسته مانند موزه‌ها وجود ندارد، اما همچنان برنامه ایران برای پخش تهیه می‌شود و در جدول پخش پرس تی‌وی و سایر شبکه‌های برون‌مرزی قرار دارد چرا‌که بخشی از تصویربرداری‌های سال گذشته که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته بود، با نریشن‌گذاری به پخش رسید. همچنین هرمکاران این مجموعه تلاش کردند برخی از آیتم‌ها را بازتولید یا بازسازی کنند و برخی نیز با تدوین مجدد آماده پخش شد.
 
ماندگاری آثار کشور ایران با ثبت تصویری برنامه ایران
تهیه‌کننده برنامه ایران درباره ثبت بصری آثار فرهنگی و باستانی کشورمان به وسیله برنامه ایران در یک دهه گذشته گفت: برنامه ایران از نوع مستند گزارشی است و این قبیل مستندها دارای این قابلیت است که با تگ‌گذاری و انتخاب عنوان‌های درست به این ویژگی دست یابند که آثار باستانی، طبیعی یا فرهنگی ایران را به‌عنوان یک آرشیو تصویری برای همیشه در تاریخ ثبت کنند که موجب ماندگار کردن آن‌ها شده است. برای مثال بعد از زلزله بم تنها اثری که از آن ابنیه تاریخی باقی مانده همان تصاویری است که تهیه شده بود.
وی ادامه داد: قالب این مستند گزارشی به نوعی است که باید یک ساختار همبسته را داشته باشد و ارتباطی که میان گزارشگر با کارگردان شکل گرفته، عامل موفقیت این برنامه است و برای همین آن‌ها رنج سفر را به خود هموار می‌کنند و به سراسر کشور در زمان‌های مختلف سفر می‌کنند. بنابراین تولید این برنامه را نمی‌توان به صورت خبرنگار محلی و تصویربرداری انتزاعی توسط شبکه‌های استانی انجام داد. به بیان دیگر یک خط مشی خاص توسط عوامل این برنامه دنبال می‌شود که باید خود آن‌ها در لوکیشن هدف حاضر باشند.این مدیر پرس تی‌وی افزود: برنامه ایران موجب می‌شود مردم دیگر نقاط ایران هم بتوانند نسبت به این لوکیشن‌ها آشنایی یابند و ممکن است آن مناطق را در فهرست مسافرت‌های خود قرار دهند و همین می‌تواند رونق برخی کسب‌و‌کارها را در شهرستان‌ها موجب شود.وی ادامه داد: به یاد دارم دکتر شهیدی، مشاور رسانه‌ای سابق شهردار پیشین اصفهان به ما گفت بعد از اینکه شما به شهر ما آمدید و برنامه تهیه و پخش کردید، بر تعداد گردشگران خارجی این شهر افزوده شد. همچنین برنامه‌ای که در سال قبل از شهرستان ابرکوه تهیه کردیم نشان داد این ناحیه چه آثار و لوکیشن‌های خوبی دارد که اغلب هموطنان از آن آگاه نبودند و برخی برای خود ما هم تازگی داشت.
قاسمی تصریح کرد: بخش دیگر فعالیت برنامه ایران ثبت میراث ناملموس مردم ایران است. مثلا آیین‌هایی را که در نقاط مختلف کشور وجود دارد، در برنامه نشان می‌دهیم. برخی از این آیین‌ها را که مثلا در یک استان وجود دارد، مردم سایر استان‌ها نمی‌دانند و از طریق برنامه ما می‌توانند آگاهی یابند.
 
طولانی‌ترین برنامه تلویزیونی
تهیه‌کننده برنامه «ایران» تاکید کرد: برنامه ایران با 14‌سال سابقه تولید مستمر که تا هم اکنون هم ادامه دارد، طولانی‌ترین برنامه تلویزیونی ایران‌شناسی است که توسط شبکه‌های دیگر برون‌مرزی هم زبانگردانی و بازنشر می‌شود و در عین حال در ایران هم مخاطبان بسیاری دارد چون از شبکه خبر و شبکه مستند هم به روی آنتن می‌رود. همچنین بخش فرانسوی در سایت پرس تی‌وی نیز اقدام به ترجمه این مجموعه می‌کند تا علاقه‌مندان به ایران که به فرانسه مسلط هستند، هم بتوانند آن را تماشا کنند.
قاسمی ادامه داد: از سال‌1390 همزمان با  راه‌اندازی شبکه هیسپان تی‌وی، برنامه ایران به زبان اسپانیایی هم تهیه و پخش می‌شود، از سال‌1394 هم در شبکه مستند به زبان فارسی پخش می‌شود که البته در هر شبکه علاوه بر زبان‌گردانی، تغییراتی نیز نسبت به ذائقه مخاطب ایجاد می‌شود. همچنین بخش‌هایی از این برنامه به صورت مختصر حتی در شبکه‌های داخلی مانند شبکه خبر هم به نمایش در می‌آید.وی افزود: شبکه‌های عربی برون‌مرزی کشور مانند آی‌فیلم عربی، الکوثر، و نیز کانال‌های آذری، بالکان، کردی و اردوی شبکه جهانی سحر نیز  آن را زبان‌گردانی و استفاده می‌کنند. از این منظر برنامه ایران به یک محصول شناخته شده در جهان تبدیل شده است.
 
برنامه‌ای با سابقه تر از شبکه
تهیه‌کننده برنامه ایران با یادآوری عمر این برنامه که همزمان با عمر شبکه پرس تی‌وی است، اظهار کرد: برنامه ایران چند‌ماه قبل از راه‌اندازی رسمی شبکه پرس تی‌وی متولد شد و برای دوره آزمایشی این شبکه در حال تولید بود و همچنان تولید این مجموعه ادامه خواهد یافت چرا‌که رویکرد پرس تی‌وی از ابتدا این بود که یک برنامه خاص برای معرفی کشورمان به جهان تولید شود. این برنامه از ابتدا مورد حمایت معاونت برون‌مرزی قرار داشت و در حال حاضر هم از این برنامه به خوبی حمایت می‌شود و حتی زمان پخش آن را در طول هفته افزایش دادند که حکایت از اهمیت این برنامه به‌عنوان یک برنامه موفق است. 
قاسمی تاکید کرد: برنامه ایران با دو قسمت جدید در هفته پخش می‌شود که هر قسمت هم پنج‌بار بازپخش دارد، از این رو این برنامه هر روز در جدول پخش پرس تی‌وی حضور دارد در نتیحه به بخش جدایی‌ناپذیر کنداکتور این شبکه تبدیل شده است.
مدیر امور هنری پرس تی‌وی و تهیه‌کننده برنامه ایران در خصوص علت این بازپخش‌ها توضیح داد: بازپخش‌ها بر این اساس طراحی شده که ساعت تماشای مخاطبان در کشورهای مختلف مثلا کشورهای قاره آمریکا با استرالیا یا شبه قاره به علت اختلاف ساعت متفاوت است، از این رو به‌نحوی طراحی شده که فرصت تماشای این برنامه برای مخاطبان پیگیر همواره فراهم باشد. علاوه بر اینکه برنامه ایران در فضای مجازی هدف مانند فیس‌بوک، یوتیوب و ...هم بازنشر می‌شود.
 
استقبال خوب مخاطبان
تهیه‌کننده برنامه ایران خاطرنشان کرد: از طریق شبکه‌های اجتماعی فیدبک و بازخورد این برنامه را دریافت می‌کنیم که از استقبال خوب مخاطبان حکایت دارد. وی افزود: مدتی بود که فیس‌بوک صفحه ایران را مسدود کرده بود که در نتیحه مخاطبان نمی‌توانستند این برنامه را دریافت کنند، اما با تلاش همکاران دوباره توانستیم صفحه ایران را در فیس‌بوک ایجاد و معرفی کنیم. 
 
ایران در دیپلماسی ایران
این تهیه‌کننده شبکه پرس تی‌وی با اشاره به اینکه یکی از کارکردهای برنامه «ایران» تاثیری است که در دیپلماسی فرهنگی کشورمان دارد اظهار کرد: سازمان‌های مختلف برای معرفی کشورمان از برنامه ایران استفاده می‌کنند. برای مثال بخش رایزنی فرهنگی در سفارتخانه‌های ایران در خارج مکرر تقاضا کرده‌اند این برنامه را از پرس تی‌وی دریافت کنند و از آن در ((روز ایران)) استفاده کنند چرا‌که به زبان انگلیسی است و مخاطب عام دارد. هر بار هم ما سی‌دی‌هایی از برنامه‌های پخش شده را به آن‌ها ارائه کرده‌ایم و موارد مشابه دیگر. قاسمی با عنوان اینکه فقط آثار باستانی و ابنیه تاریخی در دستور کار ما نیست بلکه حتی جشنواره‌هایی که در ایران برگزار می‌شود مانند
 فیلم فجر را هم مورد بررسی قرار می‌دهیم گفت هر آنچه به فرهنگ، تمدن، آیین‌ها، مناسبت‌ها و مراسم‌های ایرانیان درون کشور مربوط باشد و اطلاع یابیم یا به ما معرفی شود در تهیه برنامه قرار خواهد گرفت. وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد با رفع محدودیت‌های سفر بار دیگر سرعت تولید بخش‌های جدید برنامه ایران افزایش یابد و مخاطبان بتوانند بیش از گذشته با کشورمان آشنا شوند. 
 

captcha
شماره‌های پیشین