sobhe-no.ir
1090
شنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۹
1
حضرت آیت الله مصباح یزدی

در سن 86 سالگی دار فانی را وداع گفت وداع با علامه

«صبح‌نو» از ویژگی‌های شاخص شهید حاج قاسم سلیمانی گزارش می‌دهد

از خود مردم

حوالی بامداد جمعه 13‌دی‌ماه‌98 بود که خبر حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد و شهادت حاج قاسم سلیمانی به همراه ابوالمهدی‌المهندس از فرماندهان مقاومت و همراهان‌شان در رسانه‌ها دنیا را به حیرت واداشت.خبری که در لحظات اولیه همه به شایعه بودن آن فکر می‌کردند اما گویا این خبر حقیقت داشت، حقیقتی تلخ که کام مردم ایران و بسیاری از آزادی‌خواهان جهان را تلخ کرد. با وجود گذشت یک سال از شهادت مظلومانه سپهبد حاج قاسم سلیمانی، هنوز که هنوز است داغ غم و ماتم ایشان بر دل تمام ملت ایران و مردم محور منطقه و آزادی‌خواهان جهان سنگینی می‌کند. شهید عزیزی که بر جان‌ها و دل‌ها حکومت می‌کرد و تشییع میلیونی او بیانگر این ادعاست، او آنچنان بی‌‌نظیر بود که مردم عراق، یمن، فلسطین، سوریه، لبنان، افغانستان و تمام آزادی‌خواهان جهان را مدهوش خود کرده؛ در یک سال گذشته و پس از ریختن خون شهید محبوب مقاومت عطر معنویت و روحانیتی کم‌سابقه‌ در فضای میهن منتشر شده و به برکت او کشور به اوج معنویت و دلبستگی به ارزش‌ها رسید. به‌طوری که نمود آن را در مواسات و همدلی در دوران سخت شیوع کرونا دیدیم. محبوبیت بی‌حد سردار، صبر از دل‌ها ربوده و فراق تلخ و گرانش اشک‌های فراوانی از چشمان خلایق ستانده است، صحنه‌های عواطف ملت‌های جهان در فقدان این شخصیت جذاب، غیر‌قابل وصف است. شهید سلیمانی به هیچ دین، نژاد و ملیتی محدود نمی‌شود بلکه او متعلق به تمام بشریت است و همه حق دارند به او عشق بورزند و برای او و فقدان حضور نورانیش مویه کنند.

وعده شهید ابومهدی المهندس توسط یارانش در حال تحقق است

رفيق حاجی

«او شهید زنده است؛ سابقه ۴۰ سال مبارزه دارد , همه انبار‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را در اختیار خود گرفت». این‌ها تعابیری است که شهید سپهبد قاسم سلیمانی در باب «مهندس ابومهدی» از فرماندهان ارشد بسیج مردمی عراق موسوم به حشدالشعبی به کار برده بود؛ شهید زنده‌‌ای که به همراه سیدالشهدای مقاومت توسط دولت تروریستی آمریکا به شهادت رسید.

مردم یكسال بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی همچنان در فكر انتقام از عاملان ترور وی هستند

داغ تازه و یاد شهید سلیمانی در دل‌های مردم

دانایی‌فر در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از نقش سردار سلیمانی در توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای منطقه گفت

نقش سردار در توسعه تجارت ایران

روح‌الله فرقانی / مسیر توسعه و تجارت نیاز به حفاظ امنیتی دارد، به‌خصوص زمانی که یک منطقه جنگ‌‌‌های مختلفی را به خودش دیده است. تشویشی که مردم این مناطق، برای امرار معاش دارند و جنگی که تروریست‌‌‌های آمریکایی و صهیونیستی به راه انداختند، اقتصاد آن کشورها را تحت تاثیر قرار داده است؛ اما بهبود این اوضاع یک «مرد میدان» می‌‌خواست که راه تجارت و «توسعه اقتصادی» کشورها را بازکند. سردار قاسم سلیمانی همان مردی است که علاوه بر حفظ امنیت منطقه، راه تجارت و تبادلات برای توسعه اقتصادی را باز کرد؛ راهی که در قالب یک کارگروه و حتی ستاد روابط توسعه اقتصادی شکل گرفت و تجارت صادرات کالاهای کشورمان به عراق به 9 میلیارد دلار رسید. سردار سلیمانی تنها فرمانده نظامی نبود و ارتباط اقتصادی ایران و عراق را تنظیم می‌‌کرد و اجازه نداد تا توسعه اقتصادی طرفین تحت تاثیر جنگ قرار گیرد. شهید سلیمانی معتقد بود میزان فرصتی که در بحران‌ها وجود دارد، در خود فرصت‌ها شکل نمی‌گیرد اما باید متوجه شد و نترسید و نترساند. هرچند شهادتش غم در دل دوستدارانش نشاند اما همچنان او مرد میدان در عرصه نظامی و اقتصادی بود و اکنون سربازانش در تمام این جبهه‌ها گام برمی‌‌دارند.

«خالد القدومی» در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از نقش فرمانده سپاه قدس ایران در ایجاد مدرسه مقاومت در منطقه گفت

فلسطین، قلب شهید سلیمانی بود

نقش شهید سلیمانی در مبارزه با رژیم صهیونیستی و تروریست‌‌ها بر همه آشکار است؛ او دارای فکر و اندیشه ضداستکباری بود و یک همگرایی علیه استکبار را در منطقه ایجاد کرد؛ موضوعی که «خالد القدومی» نماینده جنبش حماس در تهران بر آن تاکید دارد و به روزنامه «صبح‌نو» می‌‌گوید؛ حاج قاسم مبتکر ایجاد «مدرسه مقاومت» در منطقه بود؛ مدرسه‌‌ای که با نشان‌دادن راه درست، نقش فزاینده‌‌ای در مواجهه مشترک ملت‌‌ها و جهان اسلام با رژیم صهیونیستی و نجات ملت فلسطین دارد. شخصیت حاج قاسم زمانی به این مرحله رسید که راه سخت مبارزه صهیونیستی را در پیش گرفت و آن را ادامه داد و از زوایای مختلف در اندیشه این مبارزه بود.

بررسی محصولات و فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با سردار سلیمانی

کوچکی تصویر و کلمه مقابل شهید ما

یک‌سال از شهادت حاج قاسم سلیمانی گذشت. وصف او کار آسانی نیست؛ سردار، قهرمان، مرد میدان، سرباز و...، تقریبا به تعداد سلایق مختلف در کشورمان تعابیر متفاوتی برای او استفاده شده است. زندگی شهید سلیمانی از کودکی تا زمان شهادت همراه با اتفاقات عجیبی بوده که هرکدام به طور مجزا قابل بررسی است. حاج‌قاسم در زمان جنگ بیشتر روزهای زندگی‌اش را در خط مقدم گذراند و پس از پایان جنگ تحمیلی هم در لباس سبز پاسداری به کارش در تامین امنیت کشور ادامه داد. وقتی به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد، کمتر کسی از مردم عادی او را می‌شناخت؛ البته حاج قاسم بین بچه‌های جنگ کاملا شناخته‌شده و محبوب بود. به واسطه حوزه فعالیت‌های نیروی قدس، معمولا اقدامات‌شان آنچنان رسانه‌ای نمی‌شود، به همین دلیل فرمانده‌اش هم نسبتا گمنام است؛ اما در 10سال اخیر و خصوصا با پیدایش داعش، حاج‌قاسم بین مردم شناخته شد. شهید سلیمانی قهرمانی بود که تازه برای مردم شناخته شد.

سرمقاله

مکتب حاج قاسم

صبح نو

سرمقاله

مکتب حاج قاسم

از تلخی شهادت حاج قاسم عزیز، آن رفیق خوشبخت حضرت آقا هر‌چه بگوییم کم است که گویی این داغ را پایانی نیست و قراری بر سرد شدن ندارد. ریشه این داغ را در افسوس ناشی از جدایی و هجران باید جست که به قول حافظ «حضوری گر همی خواهی از او غایب مشو حافظ» که ما انگار قدر آن حضور را ندانستیم و غایب شدیم و این خود بزرگ‌ترین افسوس‌ها را بر جان و دل ما می‌نشاند. این غم اما به بزرگی شخصیت و روح آن شهید بزرگوار، بزرگ و ماندنی است و روز‌به‌روز در اشکال مختلف بازتولید می‌شود. غم حاج قاسم، یأس‌آفرین و ایستا نیست که غم‌اش شورآفرین و احیاکننده است. دقیقاً مصداق آن جمله امام روح‌الله که شهدا دشمن را رسوا می‌کنند و در محضر خدا هستند و نظر به وجه‌الله می‌کنند. از درون این جهاد اصغر که خود نماد مجاهدت ایشان در جهاد اکبر بود حاج قاسم به نماد یکی شدن با پروردگار خود و دست یافتن به مقام شهادت تبدیل شد. حاج قاسم در دوران حیات هم «شهید زنده» بود و در آن شب 13‌دی مقام شهادت در او عینیت یافت. در وصف مقام معنوی شهید مظلوم ما گفتنی‌ها فراوان است و زبان و واژه همانطور که در وصف این غم، کم می‌آورد در شرح حالات معنوی جناب‌شان لکنت می‌گیرد. شهادت حاج قاسم اما جدا از ابعاد معنوی و عاطفی دارای جنبه‌های اجتماعی، سیاسی و عقیدتی هم هست که به چند نمونه از آن‌ها به اختصار اشاره می‌شود:  1-شهادت حاج قاسم به روند قدرتمندتر شدن درخت ایمان و یقین انقلاب اسلامی جان تازه‌ای داد و بر پیکر تردید ضربه‌ای سنگین وارد آورد. این شهادت نقش فراوانی در احیای فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی در متن سخن‌ها، رویکردها و نگرش‌ها داشت. 2- حاج قاسم نقش مهمی در روند قوی شدن ایران پس از اشغال نظامی افغانستان و عراق توسط آمریکا در منطقه ایفا کرد و افسانه قدرت ایالات متحده را باطل کرد. شهادت ایشان گرچه لطمه‌ای جبران‌ناپذیر برای انقلاب اسلامی و امت اسلامی در پی داشت اما خط نفاق داخلی که به همراهی ایران با سوریه برای غلبه بر داعش انتقاد داشت، را رسوا کرد و این جریان غرب‌گرا را به گوشه رینگ برد تا دور جدیدی از ایده قوی شدن ایران با شهادت حاج قاسم شکل بگیرد. روندی که بیش از عناصر فیزیکی دارای ابعاد ذهنی و باور اعتقادی و سیاسی است. 
 3- حاج قاسم تبدیل به ترازی برای مدیریت در جمهوری اسلامی شد. مدیری که پشت میز نمی‌نشیند و میانه میدان است، مدیری که اهل فرار نیست و جلوتر از نیروهایش به دل خطر می‌زند، مدیری که در شرایط سخت و پرفشار تسلیم نمی‌شود و با ایمان به خداوند به‌دنبال گشایش‌هاست. مدیری که منتظر امکانات و زیرساخت‌ها نمی‌ماند و جهادی امور را پیش می‌برد. فرمانده‌ای که به قدرت مردم ایمان دارد و توان مردم را بالفعل می‌کند. و بسیاری از ویژگی‌ها که می‌توان ساعت‌ها مورد بحث قرار داد.
4- حاج قاسم همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند؛ توانسته بود میان تدبیر و شجاعت توازن برقرار کند. به تعبیری در مدیریت انقلابی و جهادی تدبیر و شجاعت مقابل و نافی هم نیستند بلکه مکمل یکدیگرند. این درسی است برای مدیران که به بهانه تدبیر به شجاعت حمله نکنند و به بهانه شجاعت از تدبیر عبور نکنند.
 5- نگاه حاج قاسم به مردم نگاهی بی‌بدیل و فوق‌العاده بود. در نگاه او مردم 
دسته ‌دسته و گروه گروه نبودند. ما به شدت به این نگاه که سرمنشأ گفت‌و‌گو و تفاهم میان اقشار مختلف جامعه هست، نیاز داریم. سخن گفتن مستدل در کنار درست عمل کردن موجب اعتماد مردم به مسوولان و نشاط انقلاب اسلامی و قدرتمندتر شدن جمهوری اسلامی خواهد شد. از دل این نگرش می‌توان وحدت و انسجام جامعه برای قوی شدن ایران را دنبال کرد.جاری شدن مکتب سلیمانی در ذهن و جان ما، خود قدمی بزرگ در راه تداوم راه و آرمان حاج قاسم است.

captcha
شماره‌های پیشین