sobhe-no.ir
1089
چهارشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۹
8
نخستین واکسن کرونا که از سوی محققان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تولید شده، وارد مرحله تست انسانی شد

واکسن ایرانی در بــرابــر ویروس خارجی

نهم دی‌ماه یکبار دیگر در تاریخ نظام جمهوری اسلامی ایران به سربلندی و افتخار ثبت شد. دیروز نه تنها میلیون‌ها ایرانی که جهانیان تست انسانی واکسن کرونایی که توسط جوانان دانشمند کشورمان تولید شده است را به نظاره نشستند. گام بلندی که در شرایط تحریم کشور برداشته شد تا تمام دولت‌ها و قدرت‌هایی که سعی دارند شرایط زندگی برای مردم ایران را دشوار کنند، حیران از این دستاورد بزرگ باشند.دیروز نخستین واکسن ایرانی کرونا در فاز نخست مطالعات بالینی آزمایش شد. این واکسن از سوی محققان ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟در دست تهیه بود. نکته جالب دیگر در این رویداد بزرگ علمی و پزشکی کشور این بود که خانم طیبه مخبر، فرزند رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ نخستین ایرانی‌ای بود که این واکسن روی وی تست شد. همچنین آقای علی عسکری، معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟نیز دومین فردی بود که این واکسن برای او تزریق شد. صبح دیروز رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ نیز در توییترش نوشت: «لحظه تاریخی تزریق انسانی فاز یک مطالعات بالینی واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟: «نفر اول فرزند دکتر مخبر» آقای حجت نیکی‌ملکی در ادامه نوشته خود تاکید کرد: «با اعتماد به دانشمندان و مدیران جهادی ایران اسلامی، به یاری خدا و مدد از حضرت زهرا ؟س؟ و استعانت از روح بلند حاج قاسم سلیمانی عزیز.»

خبر

۱۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا جان باختند

وزیر بهداشت و درمان تاکید کرد:

یک قرن سابقه ایران در ساخت واکسن

معاون علمی رییس‌جمهوری خبر داد

توسعه تولید واکسن کرونا در کشور با سه روش موجود در دنیا

صبح نو

وزیر بهداشت و درمان تاکید کرد:

یک قرن سابقه ایران در ساخت واکسن

وزیر بهداشت و درمان روز گذشته ارشد‌ترین مدیر نظام سلامت کشور بود که در مراسم تست انسانی واکسن ایرانی کرونا حاضر بود. آقای سعید نمکی درباره تست این واکسن گفت: واکسنی که به ملت ایران تزریق می‌‌کنیم را خودمان قبول و باور داریم. وی با بیان اینکه امروز یکی از روزهای بسیار امیدوارکننده برای ملت ایران است، یادآور شد: امروز، روزی است که ما بعد از مدت‌ها تلاش و پیگیری همکاران و دانشمندان برجسته کشور در حوزه تکنولوژی و داروهای بایوتک، واکسن کووید19 را بعد از طی مراحل مختلفی، اعم از مطالعات و مدل‌‌های حیوانی، تولید ‌کردیم و خوشبختانه توانستیم اولین تزریق را روی انسان انجام دهیم.
وزیر بهداشت در مراسم دیروز با اشاره به داوطلبان تست واکسن تاکید کرد: این انسانی که اولین تزریق واکسن کووید19 رویش انجام شد، دختر نازنین دکتر مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ بود. این پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان نیز به آن باور داشته و قبولش داریم و اگر عارضه‌ای داشته باشد، ما و خانواده‌هایمان برای اولین‌بار با جان و دل خریداریم. ما خون هیچ‌کدام‌مان را سرخ‌تر از خون ملت شریف ایران نمی‌دانیم و جان افراد خانواده‌مان را عزیزتر از فقیرترین و زحمتکش‌ترین فرد در دورترین نقاط محروم این کشور نمی‌دانیم.
 
ایران؛ اولین واکسن‌ساز آسیا
وزیر بهداشت و درمان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تهیه واکسن کرونا با تکیه بر توان و غرور ملی آغاز شد، خاطرنشان کرد: بنده این افتخار را داشتم که به‌عنوان یک ایمونولوژیست، سال‌‌ها در زمینه ارتقای واکسن‌سازی این کشور خدمت کنم. (بعدا مفصل می‌گویم که ۳۰ سال قبل که مسوولیت بهداشت کشور را داشتم و پیگیر ‌‌آوردن تکنولوژی‌‌های جدید واکسن در منطقه بودم، چه راه‌‌هایی را برای تهیه واکسن رفتیم.) ما صد سال است که در منطقه واکسن‌ساز هستیم. کسانی که فکر می‌‌کنند اولین‌بار است که داریم واکسنی را تزریق می‌کنیم، بسیار در اشتباه هستند. در سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور و در سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را داشتیم، تمام مردم دوران زندگی‌‌شان را با واکسن‌‌های ایرانی آغاز ‌کردند و ما اولین واکسن‌‌ساز آسیا بودیم و ما بودیم که به بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه واکسن صادر می‌کردیم.
دکتر نمکی تصریح کرد: البته مظلوم‌ماندن و مغفول‌ماندن این دو موسسه بزرگ بین‌‌المللی لطمه‌‌هایی را به توسعه واکسن‌‌سازی کشور زد، اما ما بر سر آنیم که با کمک معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور و همچنین بقیه ساختارهای وابسته اعم از انستیتو پاستور، رازی و بخش خصوصی، این مزیت کشورمان را به دنیا عرضه کنیم.
وزیر بهداشت عنوان کرد: ما در کشور پلتفرم‌‌های مختلفی را به‌طور همزمان دنبال کردیم که یکی از آنها آزمایش انسانی است که امروز (سه‌شنبه)آغاز شد. برای اینکه از دنیا عقب نمانیم و در عین حال بتوانیم اگر یک پلتفرم موفق نبود، پلتفرم دیگری را به‌عنوان تولید ملی جایگزین کنیم، تمام راه‌‌ها را رفتیم. در روزهای بسیار نزدیک آتی، زحمتی که همکاران‌مان در انستیتو رازی کشیدند و کارشان را روی مدل‌‌های حیوانی انجام دادند و دارند مجوز تست انسانی را دریافت می‌‌کنند، تجربه خواهیم کرد. انستیتو رازی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و باسابقه‌ترین واکسن‌سازهای منطقه است. وی ادامه داد: بعد از آن پلتفرم جدید دیگری قرار دارد که وارد فاز حیوانی شده و به تدریج وارد فاز انسانی خواهد شد. در این اقدام بزرگ باید از دکتر مخبر، دکتر جمشیدی و ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ تشکر کنم که در یک راه پرریسک سرمایه‌‌گذاری کرده و این اقدام ملی را آغاز ‌کردند.
وی در ادامه گفت: همچنین باید از تیم اجرایی و علمی این کار تشکر کنم. تیم علمی در حوزه فرمولاسیون‌‌ها، مرحله تست حیوانی، بعد از آن تست انسانی و از همه مهم‌تر، رسیدن به صنعت تولید این واکسن اقدام می‌کنند. از بانوی گرانقدر سرکار خانم دکتر محرز نیز تشکر می‌کنم که از دانشمندان پیشکسوت این کشور هستند. امیدوارم در آینده بسیار نزدیک شاهد شروع فاز دوم بالینی و سپس فاز سوم انسانی باشیم و ان‌شاءالله به سمت تولید ملی و تقویت غرور ملی در آینده‌ای نزدیک پیش رویم.
 

captcha
شماره‌های پیشین