sobhe-no.ir
1088
سه شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۹
9
در روزهایی که آمار کرونا در کشور رو به کاهش است، خبرهایی از خطرناک‌بودن ویروس جدید به گوش می‌رسد

مهار طوفان کرونا با رعایت پروتکل‌ها

رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم موجب شده است تا آمار ابتلا و فوتی‌های روزانه کرونا در کشور کاهش یابد. همچنین آمار موجود از کاهش 50 درصدی ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان‌های تهران خبر می‌دهد. این اتفاقات خوش در شرایطی روی می‌دهد که بر شکننده‌بودن وضعیت فعلی نیز تاکید می‌شود. این نگرانی از آن بابت وجود دارد که تغییر رفتارهای صحیح از سوی مردم و نادیده‌گرفتن محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها می‌تواند دوباره روزهای تلخ اواخر آبان را که تعداد تلفات روزانه کرونا در آستانه 500 نفری‌شدن هم بود، به ما بازگرداند.

واکسن مشترک کرونا با یک کشور دیگر ساخته می‌شود

ایران در صف خرید واکسن از سبد کووکس

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت لوازم خانگی در بازار تهران گزارش می‌دهد

رکود عمیق در بازار ابزار زندگی

صبح نو

واکسن مشترک کرونا با یک کشور دیگر ساخته می‌شود

ایران در صف خرید واکسن از سبد کووکس

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به جزئیات تأمین واکسن از طریق سبد کووکس، تولید مشترک و تولید داخلی، گفت: در حال حاضر کارآزمایی بالینی فاز یک واکسنِ تولید مشترک با یکی از کشورها، تمام شده است و با نظارت انستیتو پاستور کارآزمایی بالینی فاز دوم در حال انجام است و در صورت اطمینان به ایمنی و کارایی واکسن، فاز سوم مطالعه بالینی که کم‌خطرترین فاز است، در ایران انجام خواهد شد.
دکتر علیرضا بیگلری درباره جزییات تولید و تأمین واکسن کرونا در ایران گفت: در وهله اول باید توجه داشته باشیم که تصمیم‌گیری درباره واکسن یک تصمیم اساسی و علمی است، نه یک تصمیم‌گیری احساسی. بنابراین در مقوله واکسن باید با علم و با دقت پیش رفت. وی درباره وضعیت خرید واکسن کرونا از سبد کووکسِ سازمان جهانی بهداشت، گفت: قرار بود ایران از سبد کووکس بخشی از واکسن کرونای مورد نیازش را تأمین کند که مقدمات این اتفاق انجام شد و رییس بانک مرکزی اعلام کرد که پول مربوط به تأمین واکسن از کووکس، پرداخت شده است.  بیگلری افزود: سازمان بهداشت جهانی در قالب مجموعه کووکس ۱۸‌کارخانه تولید واکسن کرونا را انتخاب کرده است و اغلب کشورهای دنیا هم سبد کووکس را خریده‌اند. ایران هم همین اقدام را البته با شرط امکان انتخاب انجام داده است، تا بتوان مناسب‌ترین و بهترین واکسن را برای کشور انتخاب کرد.

  جزئیات تولید مشترک واکسن
بیگلری درباره وضعیت تولید مشترک واکسن کرونا بین ایران و یک کشور دیگر نیز گفت: این اقدام را هم پیش می‌بریم. طراحی واکسن کرونا در حوزه تولید مشترک از سوی هر دو کشور انجام شده است. طراحی‌ها و مطالعات کیفی تولید این واکسن به صورت مشترک بین دو کشور انجام می‌شود. باید توجه کرد که چارچوب این شیوه تولید واکسن در انستیتو پاستور ایران وجود دارد. انستیتو پاستور ایران، یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده ترین تولیدکنندگان واکسن در خاورمیانه محسوب می‌شود و کمتر ایرانی را می‌توان یافت که واکسنی از محصولات تولیدی این انستیتو دریافت نکرده باشد. بنابراین زیر ساخت مطالعات کیفی مطابق با آخرین دستورالعمل‌های مربوطه در این موسسه نهادینه شده است.

captcha
شماره‌های پیشین