sobhe-no.ir
1088
سه شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» درباره آزمایش غربالگری و امری که می‌تواند آرامش مادر را از بین ببرد، بخوانید

راهکار ظالمانه برای تحدید جمعیت

زهرا اردشیری / الان کلاس اول است اما قرار بود سقط شود، دکتر گفته بود سرش خیلی بزرگ است، نامه سقط را هم گرفته بودند. تصمیم گرفتند یک دکتر دیگر هم جواب آزمایش را ببیند، دکتر گفت: «اگر بچه مشکلی داشت بیاورید خودم بزرگش می‌کنم. هیچ مشکلی ندارد.» با وجود این، والدین تا ماه آخر بارداری استرس داشتند. بچه که به دنیا آمد صحیح و سالم بود. این را گفتیم تا بگوییم تست‌های غربالگری هم اشتباه می‌کنند. تا جواب تست را دیدید خود را آماده سقط جنین نکنید. این روزها تشکل‌های مردمی با گروه‌های پژوهشی، علمی، حمایتی با شعار «من فرزند تو را به فرزند‌خواندگی قبول می‌کنم» در حال فعالیت هستند. آن‌ها بسیاری از خانواده‌ها را از انجام عمل سقط منصرف کرده‌اند. این افراد به آزمایش‌های غربالگری نقدهای زیادی دارند. «حجت حاجی‌کاظم» کارشناس ارشد فلسفه علم و سیاستگذار فرهنگی که نسبت به آسیب‌های اجتماعی به پژوهش مشغول است، به «صبح‌نو» می‌گوید: «در 6ماه گذشته، اعتراض برخی پزشکان زنان و زایمان کشور به روند غربالگری، بالاخره شنیده شد. فعالان و سیاستگذاران هم نسبت به آن حساس شدند. در نهایت این مسأله در مجلس مطرح شده است. مدت‌هاست در مورد آن بحث می‌شود و در برخی موارد، دغدغه‌مندان به نقاط مشترکی رسیده‌اند.»

برخی معابر پایتخت در شب‌های گذشته و همزمان با تاریکی هوا دچار خاموشی شده‌اند

شب‌های قرنطینه در تاریکی

خاموشی شبانه معابر و بزرگراه‌های تهران نگرانی‌هایی در میان شهروندان پایتخت و حومه‌ به وجود آورده است. برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز نسبت به علت این خاموشی اعتراض خود را مطرح کرده‌اند. این خاموشی‌ها موجب ترس شهروندان در برخی مناطق شده است؛ البته در شهری که با برخی معضلات اجتماعی مواجه است، خاموشی معابر می‌تواند بنزین بر آتش باشد تا خدای‌نکرده آمار بزهکاری نیز افزایش یابد؛ این در حالی است که بهانه‌های مختلفی از سوی مسوولان به گوش می‌رسد.

گزارش

در دوره بی‌توجهی شهرداری به ایام فاطمیه تهران سیاه‌پوش نشد

صبح نو

گزارش

در دوره بی‌توجهی شهرداری به ایام فاطمیه تهران سیاه‌پوش نشد

ایام فاطمیه اول از دیروز و همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا؟س؟ بر‌اساس یک روایت آغاز شده است اما حال و هوای تهران به هیچ‌وجه مطابق با ایام عزاداری نیست. مراسم‌های عزاداری مجازی در چند روز گذشته برقرار بوده‌اند و رسانه ملی نیز در یکی دو روز گذشته جلسات عزاداری و سخنرانی مذهبی مرتبط با ایام فاطمیه را پخش کرده است. این در حالی است که باتوجه به شرایط کرونا و سفارش مسوولان درباره برگزار نکردن مراسم‌های عزاداری به صورت روال سنتی، این انتظار از مدیران شهرداری تهران وجود داشت که به علائق مذهبی و سلیقه ملت ایران توجه نشان داده و حداقل با برافراشتن پرچم‌های مشکی در معابر شهری یا نصب بنرهای تسلیت ایام عزاداری حال و هوای شهر را تغییر دهند. این در حالی است که روز گذشته و بر‌اساس مشاهدات عینی خبرنگار «صبح‌نو» 
در هیچ گوشه از شهر نشانی از عزاداری برای سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا؟س؟ دیده نشد. البته مشابه چنین رفتاری در شهریورماه امسال و همزمان با ماه محرم و ایام عزاداری حضرت اباعبدالله؟ع؟ نیز روی داد. آن زمان نیز معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به کوتاهی شهرداری در سیاهپوش کردن شهر تهران در دهه نخست ماه محرم اظهار داشت: شهرداری با هیات فرق دارد، ما تدریجی شهر را سیاهپوش می‌کنیم. آقای جوادی یگانه همچنین گفته بود: به‌طور سنتی همیشه بخشی از کارها از پنجم ماه محرم آغاز می‌شود. در ضمن این را هم بدانید که ما از قبل می‌خواستیم این کار را انجام دهیم اما پارچه نبوده است. البته بعد از جریانات یاد شده که در ماه محرم روی داد، غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران در واکنش به حاشیه‌های به‌وجود آمده درباره سیاهپوش شدن شهر تأکید کرد: «زیر پرچم سرخ حسینی باید از تشتت‌ها عبور کرد؛ تهران عزادار اباعبدالله است.» این در حالی است که در ایام فاطمیه اول هم شهر تهران نشانی از عزاداری در این روزها ندارد و باید دید مسوولان مدیریت شهری برای این کوتاهی چه پاسخی دارند.

captcha
شماره‌های پیشین