sobhe-no.ir
1088
سه شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۹
2
واکنش مشاور ستاري به گزارش روزنامه صبح نو؛

ستاری به هیچ جناح سیاسی وابسته نیست

محوریت جلسه روز گذشته سران قوای مجریه، مقننه و قضاییه بر تلاش برای حل مشکلات مردم استوار بود

مذاکره داخلی در پارلمان

پس از ماه‌ها تعطیلی، روز گذشته جلسه سران قوا به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این جلسه پس از آن برگزار شد که رهبر انقلاب چندی پیش، مسوولان کشور را برای حل مشکلات به مذاکره بیشتر دعوت کرد. محور اظهارات روز گذشته سران سه قوه، نشان از این داشت که مسوولان برای حل مشکلات، همدل هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:

مکلف به اجرای مصوبه هسته‌ای مجلس هستیم

صبح نو

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:

مکلف به اجرای مصوبه هسته‌ای مجلس هستیم

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
​​​​​​​
 سفر مشاور نخست‌وزیر عراق به ایران
وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه روز گذشته خبرگزاری‌ها اعلام ‌کردند یک هیأت عراقی وارد ایران شده و این سفر به چه منظوری صورت گرفته است؟ خاطرنشان کرد: این سفر انجام شده و مشاور نخست‌وزیر عراق به ایران آمد و ما مروادات منظم و نزدیک در حوزه‌های مختلف با مقامات عراقی داشتیم و به دعوت ما به ایران سفر کرده و درباره موضوعات دوجانبه و بررسی تحولات به ایران آمده و این گفت‌وگوها بین ایران و عراق امر کاملا مرسومی است.
 مسوولیت هرگونه تنش‌زایی و ماجراجویی
 به عهده آمریکاست 
به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مقتدی صدر که ایران ، عراق را به محل درگیری خود با آمریکا تبدیل نکند و اینکه حملات راکتی اخیر به منطقه سبز در عراق با چه هدفی صورت گرفته است؟ اظهار كرد: من هفته گذشته هم گفتم از نظر ما حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی کاملا مردود است. اماکن دیپلماتیک ایران در عراق چندین‌بار مورد حمله قرار گرفته است. آنچه ترامپ گفته و پمپئو عنوان کرده‌، هم محکوم است و هم رد می‌شود و نوع و زمان و محتوای این بیانیه‌ها و تو‌ییت‌ها، مشکوک و شیطنت‌آمیز است. پیام خود را به روشنی گفته‌ایم؛ ضمن اینکه به دنبال تنش نیستیم اما از منافع و امنیت ملی ایران با تمام قوا دفاع می‌کنیم. وی افزود: مسوولیت این تنش‌آفرینی‌ها و عواقب آن بر عهده آمریکا و آنهایی است که این توطئه‌چینی‌ها را صورت می‌دهند. خطیب‌زاده عنوان کرد: آمریکا سرکشانه کشورهای مجاور ما را پایگاه‌های ناامنی علیه منافع و امنیت ملی ایران کرده است. بارها به کشورهای همسایه گفته‌ایم که وظایف قطعی حاکمیتی دارند که در مقابل این سرکشی‌های کاخ سفید به مسوولیت خود عمل کنند. ما در چارچوب یک کشور مسوول و قوانین بین‌المللی در خصوص دفاع از خود تردیدی نداریم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تحرکات آمریکا گفت: ما به دنبال تنش نیستیم و مسوولیت هرگونه تنش‌زایی و ماجراجویی به عهده آمریکاست و ایران درباره امنیت و منافع ملی خود با کسی شوخی ندارد و امیدواریم عقل بر برخی جنگجویان در کاخ‌سفید بچربد.

برای هر سناریویی آمادگی داریم
خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پیش‌بینی می‌کنید دولت ترامپ در روزهای باقیمانده اقدام نظامی علیه ایران صورت دهد؟ اظهار كرد: پیش‌بینی نه کار سیاستمداران است، نه دیپلمات‌ها و کار محققان هم نیست. 
وی افزود: ما به عنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریوها فکر می‌کنیم و برای هر سناریویی پاسخ آماده داریم اما امیدواریم در این روزهای آخر از هر تنش‌زایی دست بردارند.
سخنگوی وزارت خارجه درباره واکنش اروپا به مصوبه مجلس نیز بیان کرد: این طنز تلخی است که برخی نمایندگان دموکراسی در غرب از ما بخواهند چارچوب‌های دموکراتیک را رعایت نکنیم. ما مكلف به اجرا‌ی مصوبات و آیین‌ها هستیم و این درخواست آنها، درخواست عجیبی است. پیام ما به روشنی گفته شده که زمان‌بندی‌های مندرج در برجام جزو برجام است و باید رعایت شود. در مورد منطقه به روشنی گفته شد كه مسوولیت‌های بسیاری از اتفاقات در منطقه و ریشه‌های آن در تجارت سلاح و سرازیر‌کردن سلاح‌های کشنده به برخی کشورها در منطقه است. ریشه‌های ناامنی، حضور نظامی برخی دول غربی و اروپایی در منطقه است.

captcha
شماره‌های پیشین