sobhe-no.ir
1088
سه شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۹
14

خبر

دلیل دشمنی حکومت‌های مرتجع منطقه با العالم چیست؟

العالم و توجه به حقوق بشر ازیادرفته

محمدپارسا نجفی / در دوران دسترسی سریع به اطلاعات شاید عجیب باشد كه بگوییم ملت‌هایی هستند که یا به دلیل فقدان زیرساخت‌‌‌های ارتباطی یا سانسور شدید دولتی نمی‌توانند به فناوری‌‌‌های اطلاعات دسترسی یابند و شرایط خود را به اطلاع دیگر ملل برسانند؛ از این رو زمانی مردم جهان می‌‌توانند از حال این ملت‌‌‌های دردمند باخبر باشند که رسانه‌‌ای این نقش مهم را بر عهده گیرد.

خبر ویژه

برگزاری یادواره «جهان بی‌تو» از سوی فرهنگسرای ارسباران

آخرین خبر

«هزار هیچ» حامد بهداد مجوز گرفت

خبر روز

دوبله «بچه زرنگ» با حضور بازیگران تمام شد

صبح نو

دلیل دشمنی حکومت‌های مرتجع منطقه با العالم چیست؟

العالم و توجه به حقوق بشر ازیادرفته

محمدپارسا نجفی / در دوران دسترسی سریع به اطلاعات شاید عجیب باشد كه بگوییم ملت‌هایی هستند که یا به دلیل فقدان زیرساخت‌‌‌های ارتباطی یا سانسور شدید دولتی نمی‌توانند به فناوری‌‌‌های اطلاعات دسترسی یابند و شرایط خود را به اطلاع دیگر ملل برسانند؛ از این رو زمانی مردم جهان می‌‌توانند از حال این ملت‌‌‌های دردمند باخبر باشند که رسانه‌‌ای این نقش مهم را بر عهده گیرد.

از زمان حمله آمریکا به عراق در مارس 2003 تاکنون العالم در همه میادین نبرد و صحنه‌‌‌های پرخطر سیاسی و امنیتی در غرب آسیا حاضر بود و پوشش جنگ 33روزه لبنان، تحولات میدانی مصر و ظهور و افول خونین فرقه‌‌‌های وهابی مانند داعش و النصره در سوریه و عراق فقط بخشی از این فعالیت‌هاست؛ اما بخشی نیز مختص این رسانه است که می‌‌تواند موجب افتخار همه انسان‌ها باشد.
پنج سال است که دولت سعودی 24 میلیون یمنی را در بدترین شرایط قرار داده و با بمباران و محاصره، جنگ و قحطی فجایعی را آفریده که جنایت در برابر آن معنای کمی دارد. بیش از هشت سال است که نیروهای آل‌سعود کشور بحرین را اشغال کرده‌اند و مردم آزادی‌خواه آن را هر روز شکنجه می‌‌کنند یا می‌‌کشند. این اخبار روزانه توسط العالم به تصویر کشیده می‌‌شود اما کدام‌یک از شبکه‌‌‌های خبری غربی یا عربی را می‌‌شناسید که اقدام به انتشار اخبار و تصاویری کنند که آثاری از جنایات دولت سعودی درباره مظلومان یمنی و بحرینی و عربستانی در آن دیده شود؟
اخبار یمن به‌راستی دهشتناک و گاه هولناک است. در یک نمونه یونیسف اعلام کرده كه بیش از 16 میلیون نفر یمنی از آب آشامیدنی محروم هستند؛ فقط و فقط به یک دلیل و آن هم حملات جنگنده‌‌‌های سعودی به منابع آب و مراکز تصفیه در سراسر یمن و از طرف دیگر محاصره این کشور توسط کشتی‌‌‌های جنگی آمریکا و انگلیس به بهانه هم‌پیمانی با عربستان.
 آیا رسانه‌‌‌های دنیا به انتشار تصاویر جنایات دولت‌‌‌های وهابی و غربی در یمن می‌‌پردازند؟ تقریبا می‌‌توان گفت هیچ یک از رسانه‌‌‌های غربی کمترین توجهی به جنایات آل‌سعود در یمن، عربستان و بحرین ندارند.
 اخباری که بسیاری از کشورهای سلطه‌گر تمایلی به انتشار آن ندارند توسط شبکه العالم منتشر می‌‌شود یا برای وضوح بیشتر، مسائل میزگرد و مستندهای میدانی را انتشار می‌‌دهد. همچنین همه شبکه الجزیره را می‌‌شناسیم اما این شبکه که منتقد همیشگی عربستان است، تا چه حد جنایات ائتلاف عربی به رهبری سعودی را منتشر کرده است؟ ائتلافی که دولت قطر هم تا پیش از تیرگی روابط با سعودی بخشی از آن بود.
 
شبکه‌های غربی و ادعایی بی‌عمل
حالا باید سوال کرد کدام‌یک از شبکه‌هایی که از همین دولت‌های عربی مانند سعودی و اماراتی یا مصری تغذیه فکری و تامین مالی می‌‌شوند، گوشه‌‌هایی از این اخبار را اعلام می‌‌کنند؟ آیا شبکه‌‌‌های غربی مانند «بی‌بی‌سی» و «سی‌ان‌ان» به ادعای خود که حمایت از حقوق بشر است، عمل می‌‌کنند یا برای آنها هرگز مهم نیست که جمعیت میلیونی یمن روزانه به خاک و خون کشیده شوند.
دقت کنیم كه رسانه‌‌‌های وابسته به استکبار اگر خبر کوچکی از وضعیت جنگ یمن و نه بحران انسانی مردم یمن، اعلام کنند، باز هم به‌گونه‌‌ای آن را انتشار می‌‌دهند که گویی ارتش و کمیته‌‌‌های مردمی یمن یا به‌قول غلط آنها، «حوثی‌ها» هستند که باعث شده‌اند دولت سعودی هر روز مردم یمن را بمباران کند و حتی بیمارستان ، مدرسه و اتوبوس منفجر کند.
دولت سعودی کلکسیونی از شکنجه‌گران بین‌المللی را در بحرین جمع کرده تا مردم این کشور را مخفیانه نابود کنند. دولت ریاض سعی دارد تا با بمباران و قحطی و بیماری‌‌‌های واگیر مردم یمن را به زانو درآورد و کشوری را با خاک یکسان كرده است. بن‌سلمان فرمان قتل و کشتار مردم عربستان را به اسم اصلاحات می‌‌دهد و مردم قطیف و دمام در شرق عربستان کشتار می‌‌شوند و حتی تصویری هم از آنان در رسانه‌ها منتشر نمی‌شود. مصلحان عربستان در زندان‌ها زجرکش می‌‌شوند و کسی از این حقایق آگاه نمی‌شود، مگر آنکه شبکه‌‌ای مانند العالم به اطلاع‌رسانی بپردازد.
وضعیت مردم یمن و مشکلاتی که در اثر تجاوز سعودی اماراتی متحمل می‌‌شوند، دل هر انسان پاک‌نهاد و آزاده‌‌ای را به درد می‌‌آورد؛ حتی در کشورهای غربی نیز بسیاری از انسان‌‌هایی که روحی سالم دارند، اگر از وضعیت اسفناک یمن مطلع شوند، به پا می‌‌خیزند و ساکت نمی‌نشینند؛ اما مشکل اینجاست که کمتر کسی در جهان به جریان شفاف و غیرگزینشی اطلاعات دسترسی دارد.
اینجاست که می‌‌توان دریافت چرا هرازگاهی مانعی بر سر فعالیت شبکه العالم قرار می‌‌دهند؛ کانال‌‌‌های ماهواره‌‌ای آن را قطع می‌‌کنند یا به دفاتر خبری‌اش حمله كرده یا حساب‌‌‌های کاربری این شبکه را مسدود می‌‌کنند. جرم العالم حمایت از انسان‌هایی است که از نظر غرب و آل‌سعود، حقوقی ندارند؛ انسان‌‌هایی در بحرین، قطیف و یمن.

جرم العالم حمایت از انسان‌هایی است که از نظر غرب و آل‌سعود، حقوقی ندارند؛ انسان‌‌هایی در بحرین، قطیف و یمن

captcha
شماره‌های پیشین