sobhe-no.ir
1087
دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از آخرین وضعیت ‌فراز و فرود قیمت مسکن در کشور گزارش می‌دهد

یخ‌زدگی در بازار سرپناه

عارف چراغی / نوسانات بازار ارز و طلا، بازار بورس و شیوع کرونا از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بر بازار مسکن تاثیر بگذارد. در حالی که از ابتدای سال روند قیمت‌ها در بازار مسکن همواره سیر صعودی داشته اخیرا بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده که خبر از کاهش یک درصدی قیمت‌ها و کاهش8/42‌درصدی معاملات می‌دهد.

«صبح‌نو» از فرایند خوداظهاری دستگاه‌های ماینینگ گزارش می‌دهد

مهلت یک ماهه برای ثبت فعالیت دستگاه‌های رمز ارز

خبر

ایجاد 1760‌شغل برکت در درگز خراسان‌رضوی

صبح نو

«صبح‌نو» از فرایند خوداظهاری دستگاه‌های ماینینگ گزارش می‌دهد

مهلت یک ماهه برای ثبت فعالیت دستگاه‌های رمز ارز

رمزارزها یا ارزهای رمزپایه در چند سال اخیر طوفانی در بخش‌های مالی و اقتصادی ایجاد کرده است. تحولات سریع در فناوری بلاکچین امیدهای زیادی در میان توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران تازه‌نفس در جهت فضاهای تجاری و مالی ایجاد کرده است. فناوری‌ای که می‌توانست حتی تحریم‌های ایران را نیز دور بزند و به راحتی شرایط داد و ستد مالی برای کشور فراهم کند. چرا‌که سازوکار و فناوری مورد استفاده در رمزارزها و بلاکچین به‌گونه‌ای است که خارج از کنترل و نظارت بانک مرکزی آمریکا قرار داشته و تلاش‌های واشنگتن برای به حاشیه راندن و ممنوع کردن این ارزهای دیجیتال نیز تاکنون به نتیجه نرسیده است، اما بالاخره این پدیده در ایران نیز به رسمیت شناخته شد و اخیرا نیز سامانه بهین‌یاب برای خوداظهاری دستگاه‌ها ایجاد شده است.
رمزارزها بیش از ۱۰‌سال است که در دنیا مطرح شده‌اند، اما در کشور ما آنطور که باید از طرف نهادهای نظارتی مورد پذیرش قرار نگرفته و تاکنون با برخوردهای ضدونقیض زیادی روبه‌رو شده است؛ از ممنوع اعلام‌شدن خریدوفروش انواع رمزارزها گرفته تا به‌عنوان صنعت شناخته‌شدن حوزه ماینینگ در کشور؛  البته درست است که بیشتر از یک دهه است که رمزارزها در دنیا مطرح هستند، اما کوتاهی و سهل‌انگاری از طرف دولت‌ها در خصوص رمزارزها باعث شد تا این پدیده که می‌توانست برخی مشکلات تحریمی ایران را حل کند، مغفول بماند؛ تا اینکه بخش خصوصی و کسانی که به فناوری‌های روز دنیا آشنا بودند، آن را وارد کشور و شروع به فعالیت در این حوزه کردند. فعالیت‌های این افراد رسمی نبود تا اینکه در سازمان نظام صنفی و رایانه‌ای کشور کمیته‌ای به نام رمزارزها شکل گرفت و عده زیادی از افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کردند، وارد این کمیته شدند و فعالیت آن‌ها از آن حالت پنهانی، آشکارتر شد.
حالا حدود دو سال است که استخراج بیت‌کوین جنجال‌های زیادی به پا کرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه که از سوی بانک مرکزی فعالیت‌شان غیرقانونی اعلام شده و از طرف دیگر واکنش مسوولان وزارت نیرو که افزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج‌کنندگان انداخته و هر روز یک مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می‌کنند. با وجود این،‌ کشمکش‌های فراوانی درباره تلاش برای قانونی شدن فعالیت استخراج رمزارزها از یک سو و تصمیم برای چگونگی برخورد با استخراج‌کنندگان و تعرفه‌ای که باید برای برق استخراج در نظر گرفته شود از طرف دیگر، مسوولان را واداشته که به صورت جدی به قانون‌گذاری برای این موضوع بپردازند.
بسیاری از افراد تصور می‌کنند رمزارزها، ارزهایی خارج از محدوده نظارت دستگاه‌های نظارتی و غیرقابل ردیابی هستند، اما باید بدانید که رمزارزها نیز مثل سایر ارزها مشمول قوانین امنیتی، قضایی، مالیاتی می‌شوند و کاربرانی که از این نوع ارز استفاده می‌کنند برای دستگاه‌های نظارتی قابل شناسایی هستند. یکی دیگر از تصورات عموم مردم این است که سرمایه‌گذاری در این حوزه رشد تصاعدی دارد و همواره در حال رشد بوده که این موضوع نیز با اطلاعات واقعی تطابق ندارد و سرمایه‌گذاری در این حوزه دستخوش نوسانات زیادی است و ریسک آن دست کمی از بازار بورس ندارد.
سرانجام بعد از ماه‌ها کشمکش، سامانه خود اظهاری دستگاه‌های ماینینگ با عنوان بهین‌یاب پس از گذشت پنج ماه از اجرایی شدن مصوبه هیات وزیران در خصوص ثبت دستگاه‌های استخراج رمز ارز بالاخره به بهره‌برداری رسید و فرصت یک ماهه‌ای برای آزادسازی دستگا‌ه‌ها اعلام شده است. طبق اطلاعیه‌ای که از سوی هیات‌رییسه کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران منتشر شده، از روز شنبه ششم دی‌ماه‌۹۹ سامانه «بهین یاب» به‌عنوان مرجع ثبت ماینرها فعالیت خود را شروع کرده است. در این اطلاعیه آمده که با پیگیری‌های مستمر کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران و حمایت بسیاری از فعالان صنعت استخراج رمزارز، پس از گذشت پنج‌ماه از مصوبه هیات وزیران و با مساعدت مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه خود اظهاری دستگاه‌های استخراج رمزارز آماده بهره‌برداری شد. تمام مالکان دستگاه‌های استخراج رمزارز می‌توانند نسبت به ثبت‌نام و درج دستگاه‌های رمزارز در سامانه مذکور اقدام کرده و ضمن پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، گواهی پرداخت دریافت کنند. این گواهی قابل ارائه به تمام نهادهای مرتبط با موضوع قاچاق کالا نیز خواهد بود.
در این اطلاعیه همچنین آمده است که مشارکت در این طرح یک ماهه اختیاری بوده و الزام‌آور نیست، ولی با اتمام مهلت مقرر عواقب ناشی از عدم ثبت دستگاه‌ها در سامانه بر عهده مالک و دارنده دستگاه خواهد بود. پیش از این در شهریورماه در گزارشی اعلام شده بود که ثبت‌نام فرآیند خوداظهاری دستگاه‌های ماینینگ در بهین‌یاب آغاز شده که پس از پیگیری‌هایی که رسانه‌های مختلف انجام دادند، مشخص شد که این سامانه هنوز به صورت رسمی افتتاح نشده است. حالا براساس اطلاعیه انجمن بلاکچین فرصت یک ماهه ماینرها برای خوداظهاری در سامانه بهین‌یاب از روز شنبه آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

captcha
شماره‌های پیشین