sobhe-no.ir
1087
دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹
9
«صبح‌نو» از آخرین وضعیت ‌فراز و فرود قیمت مسکن در کشور گزارش می‌دهد

یخ‌زدگی در بازار سرپناه

عارف چراغی / نوسانات بازار ارز و طلا، بازار بورس و شیوع کرونا از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بر بازار مسکن تاثیر بگذارد. در حالی که از ابتدای سال روند قیمت‌ها در بازار مسکن همواره سیر صعودی داشته اخیرا بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده که خبر از کاهش یک درصدی قیمت‌ها و کاهش8/42‌درصدی معاملات می‌دهد.

«صبح‌نو» از فرایند خوداظهاری دستگاه‌های ماینینگ گزارش می‌دهد

مهلت یک ماهه برای ثبت فعالیت دستگاه‌های رمز ارز

خبر

ایجاد 1760‌شغل برکت در درگز خراسان‌رضوی

صبح نو

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت ‌فراز و فرود قیمت مسکن در کشور گزارش می‌دهد

یخ‌زدگی در بازار سرپناه

عارف چراغی / نوسانات بازار ارز و طلا، بازار بورس و شیوع کرونا از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بر بازار مسکن تاثیر بگذارد. در حالی که از ابتدای سال روند قیمت‌ها در بازار مسکن همواره سیر صعودی داشته اخیرا بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده که خبر از کاهش یک درصدی قیمت‌ها و کاهش8/42‌درصدی معاملات می‌دهد.

بازار مسکن در سال گذشته شرایط پیچیده و عجیبی را پشت سر گذاشت. این بازار اوایل سال را با رشد قیمت شروع کرد، ماه پایانی تابستان که طبیعتا‌ باید معاملات و قیمت افزایش پیدا کند با افت تاریخی خرید و فروش و کاهش قیمت همراه بود. نیمه دوم سال اما با ویروس کرونا گذشت. اما در سال99 با وجود شرایط رکود و شیوع بیشتر ویروس کرونا قیمت مسکن روز‌به‌روز بیشتر شد. قیمت‌ها در بازار مسکن به عوامل مختلفی از جمله مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا، نرخ ارز، قیمت نفت، ظرفیت بازارهای موازی همچون بورس و طلا، تسهیلات بانکی، قیمت مصالح ساختمانی و میزان تولید مسکن بستگی دارد.
 با وجود این،  بازار مسکن تا به امروز همواره رفتاری غیرقابل پیش‌بینی داشته است. روز گذشته نیز بانک مرکزی گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذرماه امسال را اعلام کرد. بر‌اساس این گزارش تعداد معاملات واحد مسکونی در آذرماه ۲۵۵۵ فقره بود که نسبت به ماه قبل که ۴۴۶۶‌فقره معامله مسکن به ثبت رسید، کاهش8/42درصدی داشته است. همچنین در آذرماه سال گذشته ۹۵۳۷‌فقره معامله مسکن انجام شده بود که تعداد معاملات مسکن در آذر امسال نسبت به آذر سال گذشته کاهش 2/73درصدی داشته است. این تعداد معاملات مسکن که در آذر‌ماه‌۹۹به ثبت رسیده، در یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. یکی از دلایل سردی خرید و فروش و کم‌رغبتی خریداران برای بازدید خانه‌ها می‌تواند شیوع بیشتر کرونا در ماه گذشته باشد. از سویی دیگر، فروشنده‌ها نیز اغلب از ترس کرونا، کسی را به خانه راه نمی‌دهند. بنگاه‌ها نیز در هفته‌های ابتدای آذرماه در حال تعطیل  و نیمه‌تعطیل بودند.  همین کسادی بازار نیز سبب شده بسیاری از فروشندگان در آگهی‌شان قید کرده‌اند که به پول نقد احتیاج مبرم دارند و برخی از مهاجرت اسم برده‌اند. عموم این خانه‌ها در شمال شهر تهران بود و قیمت خانه‌های حراجی 10 تا 15‌درصد زیر قیمت بازار است. آقای  مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره این آگهی‌ها توضیح می‌دهد که ریزش قیمت طلا و ارز و حتی شاخص بورس بسیاری از مالکان را از آینده بازار ترسانده است و بسیاری از مردم در جریان ریزش شاخص بورس هستند. این اتفاقات به تعبیر رییس اتحادیه مشاوران املاک ترکیدن حباب در بازارهاست و به گفته او این حباب در بازار مسکن تاکنون نترکیده است و همین مساله صاحبخانه‌ها را نگران کرده و به فروش ملک خود به زیر قیمت بازار روی آورده‌اند.
این در حالی است که طبق اعلام رسمی بانک مرکزی؛ متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در آذرماه امسال ۲۶میلیون و ۹۰۵‌هزار و ۵۰۰‌تومان بود. در حالی که آبان‌ماه امسال متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی ۲۷‌میلیون و ۱۹۳‌هزار و ۱۰۰‌تومان اعلام شده بود که کاهش1/1‌درصدی متوسط قیمت مسکن در آذرماه رخ داده است. همچنین در آذر سال گذشته متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی ۱۳‌میلیون و ۵۲۵‌هزار و ۷۰۰‌تومان بود که رشد9/98‌درصدی نسبت به آذر سال گذشته داشته است. در معاملات آذرماه سهم واحدهای زیر  پنج ‌سال ساخت از مجموع ۲۵۵۵‌واحد مسکونی معامله شده یک‌هزار واحد بود که معادل1/39‌درصد بوده است. البته جالب است بدانید که روند توقف رشد ماهانه قیمت مسکن از آبان ماه آغاز شد که نسبت به مهر‌ماه امسال رشد مثبت 8‌/1درصدی داشت و در این ماه این روند، کاهشی شده است.
در حال حاضر برخی مشاوران املاک عنوان می‌کنند حجم مراجعات به بنگاه‌ها در روزهای گذشته تقریبا‌ به صفر نزدیک شده و به حالت نیمه‌خالی در آمده است. در این بین، گروهی از فعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کنند حجم جست‌وجو و مراجعه به بنگاه‌ها در بازار مسکن تا پایان سال همچنان در همین وضعیت باقی خواهد ماند. شاید همین موضوع یکی از اصلی‌ترین علت کاهش نرخ‌های پیشنهادی از سوی فروشندگان باشد.

گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران در آذرماه
گران‌ترین منطقه تهران مانند سال‌های اخیر منطقه یک با متوسط هر متر ۵۷‌میلیون و ۱۰۰‌هزار تومان بود و منطقه سه با متوسط متری ۵۳‌میلیون و ۵۲۳‌هزار تومان در رتبه دوم قرار دارد. منطقه دو نیز با متوسط متری ۴۳‌میلیون و ۳۶۰‌هزار تومان در رتبه سوم ایستاده است. ارزان‌ترین منطقه تهران هم در معاملات مسکن آذر ماه منطقه‌۱۸ با متوسط متری ۱۰‌میلیون و ۸۱۱‌هزار تومان بود و سپس منطقه‌۲۰ با متوسط متری ۱۱‌میلیون و ۹۸۹‌هزار تومان دومین منطقه ارزان پایتخت در آذر‌ماه بوده است.

captcha
شماره‌های پیشین