sobhe-no.ir
1087
دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹
3
گزارش

چرا سردار سلیمانی «شهید قدس» نامیده شد؟

دکتر راشد عباس‌نقوی رییس العارف آکادمی پاکستان

گزارش

کریسمس خونین در آمریکا

صبح نو

گزارش

کریسمس خونین در آمریکا

در پی وقوع تیراندازی در شهر «لین» ایالت ماساچوست آمریکا دست‌کم یک نفر کشته و پنج نفر دیگر مجروح شدند. حال دو تن از مجروحان این حادثه که بامداد یکشنبه به وقت تهران رخ داد، وخیم گزارش شده است. گفته می‌شود تاکنون در ارتباط با این تیراندازی که حین فیلمبرداری از یک موزیک‌ویدئو به وقوع پیوسته است، هیچ ‌فردی مورد بازداشت قرار نگرفته و تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد.
علاوه بر تیراندازی بامداد دیروز در لین، شنبه‌شب در پی تیراندازی در یک سالن بازی بولینگ در شهر راکفورد ایالت ایلینوی آمریکا، سه تن کشته و دست‌کم سه نفر دیگر زخمی شدند. از سوی دیگر تیراندازی در شهر میامی ایالت فلوریدا سه مجروح بر جای گذاشت که بلافاصه به بیمارستان انتقال یافتند. در یک حادثه تیراندازی دیگر در این شهر که روز جمعه رخ داد، یک پیرزن ۷۰ساله جان خود را از دست داد و چهار نفر نیز مجروح شدند. این حادثه در شهر «لیکلند» در ایالت فلوریدا در یک منزل مسکونی رخ داد.
همچنین به دنبال حادثه تیر‌اندازی شب‌ شنبه در شهر «مودستو» واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا، یک زن کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. علاوه بر این تیراندازی‌های مرگبار در طول تعطیلات کریسمس امسال، عصر جمعه (به وقت تهران) انفجاری مهیب در نشویل به وقوع پیوست. دفتر مدیریت اورژانس این شهر در این خصوص گفت در این حادثه یک ون مسافرتی بزرگ پارک شده در کنار خیابان منفجر و به ساختمان‌های اطراف آسیب وارد شد. در پی این حادثه سه شهروند مجروح و به بیمارستان منتقل شدند. مقامات نشویل نیز در ارتباط با این حادثه اعلام ‌کردند که این حادثه «اقدامی عامدانه» بوده و شبکه خبری «سی‌بی‌اس» گزارش داده که فرد مرتبط با این انفجار شناسایی شده است. این اتفاقات در حالی است که دونالد ترامپ، درگیر رخدادهای انتخاباتی است و هنوز در پی آن است که نتیجه انتخابات را تغییر دهد؛ چنانکه او روز گذشته از جمهوری‌خواهان در مجلس سنا درخواست کرد تا برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر و جلوگیری از شکست وی تلاش کنند.
ترامپ در صفحه توییتر خود با تکرار ادعای وقوع تقلب در انتخابات نوشت: «زمان آن رسیده که سناتورهای جمهوری‌خواه بایستند و برای ریاست‌جمهوری مبارزه کنند؛ درست مانند کاری که دموکرات‌ها می‌‌کردند. مدارک (تقلب) غیرقابل انکار است!»
وی در ادامه برخی از این مدارک را لیست کرد: «ورود شبانه حجم زیادی از آرای پستی در ایالت‌های کلیدی، دستکاری صندوق‌های اخذ رأی، افرادی که دو بار رأی دادند، رأی‌دهندگان فوت‌کرده، امضاهای تقلبی، رأی‌دادن مهاجران غیرقانونی، جلوگیری از نظارت جمهوری‌خواهان، تعداد بیشتر آرا نسبت به رقم واقعی رأی‌دهندگان (دیترویت و فیلادلفیا را چک کنید) و بسیاری دیگر».
رییس‌جمهور آمریکا با زیرسوال‌بردن دستگاه قضایی و اداره تحقیقات فدرال این کشور افزود: «دادگاه‌ها بد هستند، اف‌بی‌آی و دیوان عالی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند و نظام انتخاباتی ایالات‌متحده شبیه یک کشور جهان‌سومی شده است. آزادی بیان رسانه‌ای برای مدت‌هاست که از بین رفته؛ اخبار جعلی است».
ترامپ در پایان این رشته‌توییت نوشت: «اما وقتی همه این‌ها تمام شود و این برهه زمانی نیز به یکی دیگر از فصل‌های زشت تاریخ کشورمان تبدیل شود، ما پیروز خواهیم شد.»
وی پیشتر نیز مدعی شده بود اعضای حزب جمهوری‌خواه او را در کارزار تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری تنها گذاشته‌اند و او هیچ‌وقت این مساله را فراموش نخواهد کرد. تلاش‌های ترامپ برای ماندن در کاخ سفید تا جایی است که یک رسانه آمریکایی درباره احتمال توسل به گزینه حکومت نظامی برای تغییر نتیجه انتخابات هشدار داده است.
همچنین نیوزویک گزارش داده شماری از فرماندهان نظامی که در حوزه واشنگتن مسوولیت دارند در حال انجام برخی «برنامه‌ریزی‌های اقتضایی مخفیانه» برای سناریویی هستند که به نیروهای مسلح در زمان برگزاری مراسم تحلیف یا در دوران انتقال قدرت برای برقراری نظم در پایتخت فراخوان داده شود. یک افسر نظامی که نیوزویک ادعا می‌کند به شرط عدم‌افشای هویت خود با این رسانه گفت‌وگو کرده است، می‌گوید این برنامه‌ریزی‌ها از بیم آنکه توسط کاخ سفید و گماشتگان ترامپ در پنتاگون متوقف شوند، دور از چشم آنها انجام شده است. رسانه‌های آمریکایی هشدار داده‌اند که «در حال حاضر، رییس‌جمهور به دلیل شیوع کرونا از اختیارات بی‌سابقه‌ای که مربوط به وضعیت اضطراری است، برخوردار است. چنین اختیاراتی ممکن است او را  به‌خصوص اگر بخواهد به حرف‌های بخش معینی از طرفدارانش گوش بدهد- متقاعد کند که صاحب قدرت نامحدود است و بالاتر از قانون قرار دارد.»
انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد. برآوردهای رسانه‌های آمریکا حاکی از آن است که جو بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در این انتخابات پیروز شده است. ترامپ ۲۳۲ رأی الکترال 
به دست آورد اما ترامپ تاکنون از پذیرفتن شکست در انتخابات امتناع ورزیده و بارها تأکید کرده است که بایدن با تقلب به‌عنوان پیروز این فرایند معرفی
 شده است.

captcha
شماره‌های پیشین