sobhe-no.ir
1087
دوشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۹
11
نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب شهید سلیمانی با حمایت معاونت امور استان‌ها و به میزبانی شهر اهواز درحال برگزاری است

ترویج مکتب سلیمانی در شبکه‌های استانی

سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی یک ملت بود برای مردم ایران، نماینده‌ای شایسته برآمده از مکتب عاشورا که این ویژگی همواره ورد زبانش بود. «ما ملت امام حسینیم» آری؛ او و همه کسانی که دل در گرو آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی دارند، همگی پیرو شهید بزرگ تاریخ حسین‌بن‌علی؟ع؟ هستند و در مکتب او پرورش یافته‌اند وگرنه با تلمذ پای هیچ‌‌منبر و مدرس دیگری، نمی‌توان این‌چنین عاشقانه به پیشواز شهادت رفت و مرگ در راه حق را به آغوش کشید. حال و در آستانه نخستین سالگرد شهادت این بزرگمرد محور مقاومت، نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب شهید سلیمانی با هدف پاسداشت راه و اندیشه گرانقدر این بزرگمرد آزاده، با حمایت و پشتیبانی معاونت امور استان‌های رسانه ملی و با محوریت استان خوزستان و به همت استانداری و صداوسیمای این مرکز در حال برگزاری است. در این گزارش ضمن مرور رویدادهای این یادواره از روز نخست تا به حال، با دکتر علی رجب‌زاده‌طهماسب و دکتر علیرضا پویا،دوتن از داوران حاضر در یادواره گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

صبح نو

نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب شهید سلیمانی با حمایت معاونت امور استان‌ها و به میزبانی شهر اهواز درحال برگزاری است

ترویج مکتب سلیمانی در شبکه‌های استانی

سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی یک ملت بود برای مردم ایران، نماینده‌ای شایسته برآمده از مکتب عاشورا که این ویژگی همواره ورد زبانش بود. «ما ملت امام حسینیم» آری؛ او و همه کسانی که دل در گرو آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی دارند، همگی پیرو شهید بزرگ تاریخ حسین‌بن‌علی؟ع؟ هستند و در مکتب او پرورش یافته‌اند وگرنه با تلمذ پای هیچ‌‌منبر و مدرس دیگری، نمی‌توان این‌چنین عاشقانه به پیشواز شهادت رفت و مرگ در راه حق را به آغوش کشید. حال و در آستانه نخستین سالگرد شهادت این بزرگمرد محور مقاومت، نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب شهید سلیمانی با هدف پاسداشت راه و اندیشه گرانقدر این بزرگمرد آزاده، با حمایت و پشتیبانی معاونت امور استان‌های رسانه ملی و با محوریت استان خوزستان و به همت استانداری و صداوسیمای این مرکز در حال برگزاری است. در این گزارش ضمن مرور رویدادهای این یادواره از روز نخست تا به حال، با دکتر علی رجب‌زاده‌طهماسب و دکتر علیرضا پویا،دوتن از داوران حاضر در یادواره گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

آیین اهدای جوایز به برگزیدگان برگزار شد
یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی نه از جنس دیگر جشنواره‌های فرهنگی و هنری، بلکه جریانی فرهنگ‌ساز برای هنرمندان همه حوزه‌های رسانه‌ای به شمار می‌رود؛ در این رویداد بزرگ ملی، برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، خبر، پژوهش و شعر و موسیقی در کنار شبکه‌های اجتماعی موجود در فضای مجازی مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند و بهترین‌ها که توانسته‌اند در معرفی هر چه بهتر و شایسته‌تر اندیشه و راه شهید سلیمانی گوی سبقت را از دیگران بربایند، تندیس و لوح افتخار دریافت می‌کنند؛ هرچند هر هنرمندی که با نگاه اعتقادی و عملکرد مکتبی گام در این مسیر نهاده است، به رسالت خویش عمل کرده و خود را برنده این عرصه می‌داند و بحق نیز
 چنین است. 
یادواره از ابتدای دی و از طریق ارتباط تصویری مرکز خوزستان با مزار سردار شهید سرافراز حاج‌قاسم سلیمانی در کرمان آغاز شد و تا ۱۶ دی سالروز شهادت سردار شهید علم‌الهدی ادامه خواهد داشت اما آیین اهدای جوایز به برگزیدگان، همزمان با هفتمین روز دی امسال و به میزبانی شهر اهواز
 برگزار شد. 
در این مراسم دکتر علی دارابی، معاون امور استان‌های رسانه ملی، مسوولان کشوری و لشکری، استاندار خوزستان و مدیرکل صداوسیمای این مرکز به همراه جمع کثیری از هنرمندان، صاحبان اندیشه و آثار راه‌یافته به مرحله نهایی داوری حضور داشتند.
 کمیسیون‌های 6‌   گانه
معرفی برگزیدگان برآیند فعالیت ده‌ها نفر از کارشناسان و متخصصان نام‌آشنای حوزه‌های صدا‌وسیما، فضای مجازی، خبر، پژوهش و شعر و موسیقی در قالب کمیسیون‌های 6گانه بوده است؛ کمیسیون‌های مختلف گزینش آثار از بین حجم انبوه این تولیدات که تعداد آنها به بیش از دو هزار مورد می‌رسید، 627 اثر را شایسته ارزیابی در مرحله نهایی داوری دانستند که از این بین برخی آثار تندیس یادواره را دریافت ‌کردند و صاحبان بیش از 50 اثر دیگر، لوح تقدیر و دیپلم افتخار نصیب‌شان شد.
 
بخش سیما و برگزیدگان
در کمیسیون سیما و از بین ۱۳۴ برنامه دریافت‌شده توسط دبیرخانه، ۱۱۲ اثر شامل ۵۸ برنامه مستند، ۲۹ برنامه ترکیبی و گزارشی، ۱۴ برنامه داستانی و نمایشی و ۱۱ برنامه پویانمایی به مرحله داوری راه یافتند که در ساختار مستند، «محمود» از مرکز خوزستان با تهیه‌کنندگی علی زهیری، «چمر سرباز» با تهیه‌کنندگی قدرت باقری از مرکز ایلام، «چلچلای سفری» از مرکز مازندران با تهیه‌کنندگی یاسر طالبی، «وعده پایان» از مرکز گیلان با تهیه‌کنندگی نواب محمودی، «وفای همسایه» با تهیه‌کنندگی آبادان به تهیه‌کنندگی ایوب مروانی‌پور، «خورشید» از مرکز کرمان با تهیه‌کنندگی حامد سعادت و «برای نبل برای الزهرا» به تهیه‌کنندگی محمدحسین همتی از مرکز قم جزو آثار برگزیده مرحله نهایی داوری بودند. 


«شیر کوهستان» از مرکز کرمانشاه با تهیه‌کنندگی حمید بنایی، «ایستگاه مدمری» به تهیه‌کنندگی حجت‌الله رییسی از مرکز فارس، «مدیترانه» از مرکز خراسان‌رضوی با تهیه‌کنندگی رشید حاجتمند و «نهست» از مرکز کردستان با تهیه‌کنندگی زانیار لطفی هم آثار نمایشی برگزیده داوران بخش سیما بودند. پنج اثر برگزیده بخش پویانمایی هم شامل «آخرین پیام» اثر حسن اسدی از مرکز کرمان، «نجات هولیر» اثر عابدین محمدی از مرکز کرمانشاه، «قوجا تبریز» از مرکز آذربایجان‌شرقی اثری از نسرین برهان، «پر» اثر هادی امیری و رها فرجی از مرکز همدان و «مثل ستاره» از محمد هاشمی از مرکز کهگیلویه و بویراحمد بودند. در بخش برنامه‌های ترکیبی هم پنج اثر توسط هیأت داوران به‌عنوان آثار نهایی معرفی شدند که شامل «شب‌های فیروزه‌ای» سیمای مرکز کرمان با تهیه‌کنندگی عبدالطاهر بهزادی، «شب‌های شیدایی» سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد به تهیه‌کنندگی سید افضل حسینی، «در مسیر مقاومت» مرکز البرز با تهیه‌کنندگی مجید خادمی‌زاده، «پلاک 72-92» با تهیه‌کنندگی عباس ایمانیان از مرکز سمنان و
 «تا پای جان» از مرکز خوزستان با تهیه‌کنندگی محسن پناه بود.
 
بخش صدا و برگزیدگان
در بخش صدا، 127 برنامه در ساختارهای مختلف به مرحله داوری راه پیدا ‌کردند که پس از ارزیابی به 10 اثر برگزیده، جایزه یادواره تعلق گرفت. کمیته داوری صدای استان‌ها به ریاست دکتر خجسته و همراهی 
6 داور تشکیل شد که این افراد شامل خانم‌ها ویدا همراز و شایسته چابکی و آقایان دکتر محمد اخگری، دکتر علیرضا دباغ، دکتر شهرام گیل‌آبادی و بهرام سروری‌نژاد بودند. با نظر هیأت داوران، برنامه‌های راه‌یافته به مرحله نهایی یادواره تولیدات رسانه‌ای مكتب سردار سلیمانی در صدای استان‌ها در هر بخش شامل نمایش «آقا شیر» از مركز خراسان‌جنوبی، نمایش «گزارشگر ویژه» از مركز مازندران و نمایش «قاسم زهرا» از مركز گیلان در ساختار نمایشی بلند، برنامه‌های «با دریا» از مرکز آذربایجان‌غربی، «ناشنیده‌ها» از مرکز اصفهان، «کوچه برادر» از مرکز فارس و «پهلوانان نمی‌میرند» از مرکز همدان در ساختار ترکیبی ساده، برنامه‌های شین شهسوار از مركز ایلام، از اكتبر تا ژانویه از مركز خوزستان، بابا یه قهرمانه از استان مرکزی و حاج قاسم از مركز یزد در ساختار مستند کوتاه، هشت بهشت از مرکز اردبیل، ضاحیه از مرکز کردستان و ما منتظریم از مرکز گیلان در ساختار نمایش کوتاه، برنامه های اوره لر سرداری از مركز اردبیل، به شرط عاشقی از مركز چهارمحال و بختیاری و مدرسه مقاومت از مركز کهگیلویه و بویراحمد در ساختار مسابقه، برنامه‌های یکی همیشه هست از مركز خراسان جنوبی، ابو حمیظه از مركز خوزستان، لشگر 41 ثارالله کرمان از مركز كرمان و سردار سلیمانی از مركز یزد در ساختار مینی فیچر، برنامه‌های این شاهنامه از مركز ایلام، حرف راست از مركز خراسان‌شمالی و راه امید از مركز قزوین در بخش ویژه کودک و نوجوان، قانلی گورچین از مركز آذربایجان‌غربی، سلیمان دل‌ها از مرکز خلیج‌فارس و مکتب عشق از مرکز گیلان در بخش گفت‌وگومحور خلاقانه و برنامه‌های شین شهسوار از مركز ایلام، یکی همیشه هست ‌از خراسان‌جنوبی، رفیق خوشبخت ما از مركز خراسان‌رضوی و نشان سلیمانی از مركز كردستان در بخش رادیونما بودند؛ همچنین در بخش رادیوهای شهری و گزارش خبری، هیچ‌ اثری از منظر داوران شایستگی راهیابی به مرحله نهایی داوری را پیدا نکرد.
 
بخش شعر و موسیقی و برگزیدگان
یکی از بخش‌های اصلی نخستین یادواره مکتب شهید سلیمانی مربوط به تولیدات حوزه شعر و موسیقی بود؛ در این کمیسیون مجموعه تولیدات موسیقایی مراکز استان‌ها با محوریت عناوین شهید آسمانی، سردار سلیمانی، مدافعان حرم و شهدای مقاومت بررسی شد. مجموعه تولیدات استان‌ها در قالب‌ 9 نماهنگ، 16 کلیپ، 21 شعر مکتوب و 92 موسیقی و سرود به انتخاب مراکز به دبیرخانه رسید که  هیأت داوران هم با ریاست سیدحمید رضاحسینی و حضور آقایان دکتر ریاحی، دکتر محسن‌ نفر، دکتر اکرامی‌فر، دکتر چراغعلی و دکتر منظمی و خانم یوسفی تک‌تک آثار را به دقت مورد ارزیابی قرار داد.
 
بخش آثار پژوهشی و برگزیدگان
در حوزه آثار پژوهشی، آثاری از 21 مرکز به دبیرخانه یادواره رسید و در مجموع 45 اثر به بخش داوری 
راه یافت که شامل 27 عنوان پژوهش برنامه‌ای 
(20 عنوان برنامه تلویزیونی و هفت عنوان برنامه رادیویی)، 16 مورد پژوهش بنیادی، یک کتاب و یک مقاله بود. دکتر طهماسبی ریاست کمیته داوران بخش پژوهش را برعهده داشت و آقایان دکتر پویا و دکتر محمدی‌مهر و خانم دکتر عظیمی‌فر هم داوران کمیسیون پژوهش‌های بنیادی بودند، همچنین دکتر فرخ‌نژاد و دکتر اسکندری هم در بخش تولیدات پژوهش‌محور به کار داوری پرداختند. این داوری‌ها در مجموع هفت برگزیده بخش پژوهش را معرفی کرد که شامل دو تندیس و پنج لوح افتخار بود. مراکز آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی و خراسان‌شمالی، خلیج‌فارس، خوزستان، زنجان، فارس، قزوین، کردستان، کرمان، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، همدان و یزد استان‌هایی بودند که آثار پژوهشگران آنها به نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی ارسال شد؛ آثاری شامل کتاب، برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، پژوهش‌های بنیادی و مقاله که عناوین برخی از آنها عبارت است از گنج سلیمانی، مدافعان روزهای سخت، مدافعان حرم در شعر شاعران، تحلیل گفتمان وصیتنامه سرداران شهید، یاران خراسانی، نگین مقاومت، نقش رسانه استانی در ترویج گفتمان جبهه مقاومت، کبوتر حرم، سردار آسمانی، سردار شهید حسین همدانی، شهدای خان‌طومان و عبدالله.
 
بخش خبر و فضای مجازی و برگزیدگان
در بخش خبر نخستین یادواره رسانه‌ای مکتب سلیمانی، هفت داور از بین اساتید دانشگاه، مدیران رسانه‌ها و سردبیران خبر جلسات خود را به صورت مجازی برگزار ‌کردند که در نهایت و از بین مجموع آثار ارسالی که تعداد آنها به 85 مورد می‌رسید و شامل 32 اثر تصویری، 32 اثر رادیویی و 21 خبر مکتوب بود، هشت اثر برای دریافت جایزه برتر انتخاب شدند که یکی از آنها تندیس یادواره و هفت اثر دیگر دیپلم افتخار دریافت ‌کردند. فعالان فضای مجازی بیش از 1700 اثر به مناسبت سالگرد سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی برای انتشار در فضای مجازی تولید ‌کردند. به گفته حمیدرضا زندی، رییس کمیسیون فضای مجازی یادواره مکتب سلیمانی و مدیرکل فضای مجازی استان‌ها باوجود محدودیت پیام‌رسان‌های خارجی در گسترش مکتب سلیمانی و مسدود‌کردن صفحات در اینستاگرام، فعالان فضای مجازی برای زنده نگه‌‌داشتن مکتب سلیمانی اقدام به تولیدات گسترده در قالب‌های مختلف ‌کردند.
با همت مدیران کل مراکز، داوری اولیه در مورد آثار انجام شد و 263 اثر به اداره کل فضای مجازی ارسال شد؛ دبیرخانه اداره کل با تشکیل هیات بررسی 159 اثر را برای داوری در نظر گرفت که کمیسیون داوران فضای مجازی به ریاست دکتر شهاب اسفندیاری (رییس دانشگاه صداوسیما) و حضور اساتید و کارشناسان خبره فضای مجازی، آقایان دکتر حسین قرایی، دکتر حسن نجفی سولاری، دکتر شعیب حسینی، محمد عرفانی و حسن میثمی تشکیل و در جلسات متعدد با 10 شاخص علمی تعیین‌شده نتیجه داوری خود را اعلام کردند؛ همچنین داوران با درنظرگرفتن ظرفیت بالای فضای مجازی در استان‌ها و تحلیل شرایط زیست‌بوم سایبر در کشور، 6 پیشنهاد به سازمان صداوسیما، معاونان فضای مجازی استان‌ها و نهاد ذی‌ربط در قالب بیانیه رسمی ارائه دادند که توجه به افراد مستعد فعال فضای مجازی استان‌ها، پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان استانی، تخصصی‌کردن ساختار تولید و توزیع در استان‌ها و تداوم یادواره از جمله آنهاست. به این ترتیب یک اثر شایسته دریافت تندیس و هفت اثر برای دریافت دیپلم افتخار نامزد شدند و همچنین آثار دیگری همچون آرزوی باورنکردنی همسایه حاج قاسم اثر آزاده رجبی از مرکز اصفهان، نامه‌ای به مدافعان، اثر محمد پهلوان و مهدی نجفی از مرکز سمنان، «اربعینی‌ها» اثر مهدی نجفی از مرکز سمنان، آیا سردار سلیمانی تروریست بود؟ اثر جمال خدابخشی از مرکز چهارمحال و بختیاری، مرد نبرد کاری از معاونت فضای مجازی مرکز خراسان‌جنوبی، به وقت صبح اثر عرفان خداپرست از مرکز کهگیلویه و بویراحمد و شهادت سردار دل‌ها، کاری از معاونت فضای مجازی مرکز همدان هم نامزد دریافت لوح تقدیر بودند.
 

captcha
شماره‌های پیشین