sobhe-no.ir
1086
یکشنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۹
15
گزارش «صبح‌نو» از حاشیه‌های اخیر در فضای مجازی

زمان مقابله با کلاهبرداری‌های لاکچری

در هفته‌های گذشته برخی اتفاقات باعث شد که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سروصدای زیادی بر پا کنند؛ البته تمام این اتفاقات به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با ناهنجاری‌هایی مثل قمار مرتبط بود. اتفاقات اخیر پای تعدادی از سلبریتی‌ها را هم به ماجرا باز کرد.

اخبار کوتاه

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از حاشیه‌های اخیر در فضای مجازی

زمان مقابله با کلاهبرداری‌های لاکچری

در هفته‌های گذشته برخی اتفاقات باعث شد که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سروصدای زیادی بر پا کنند؛ البته تمام این اتفاقات به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با ناهنجاری‌هایی مثل قمار مرتبط بود. اتفاقات اخیر پای تعدادی از سلبریتی‌ها را هم به ماجرا باز کرد.

گروگان‌گیری دروغین
محسن افشانی یکی از چهره‌های فضای‌مجازی است که چندین ‌سال پیش و در ابتدای سال‌های جوانی به‌واسطه بازی در یک سریال مشهور شد. او حتی اجرای چند قسمت از برنامه افطار شبکه۳ را هم برعهده گرفت ولی پس از موفق‌نبودن، از اجرا کنار گذاشته شد. او به مرور از حضور در نقش‌های مهم کنار رفت و هرچه گذشت، حواشی‌اش پررنگ‌تر از متن شد. او دیگر بیش از آنکه یک بازیگر باشد، به یک شاخ مجازی، آن‌هم به صورت کمرنگ، تبدیل شد که از طریق ویدئوهای زرد خودش را زنده نگه داشته بود. او حتی به واسطه اختلاف جدی با همسرش و مسائل دیگر مدتی به زندان رفت. افشانی که حالا به یک کاربر حاشیه‌ساز در اینستاگرام تبدیل شده بود و تقریبا دیگر هیچ حضوری در سینما و تلویزیون نداشت، بازی جدیدی را شروع کرد. او به بهانه مقابله با سایت‌های قمار، دعوای مجازی با تعدادی از گردانندگان و حامیان سایت‌های قمار به راه انداخت. در همین ایام ناگهان به ترکیه رفت. استانبول محل زندگی بیشتر گردانندگان این قمارخانه‌های مجازی است. میزان دعوای مجازی بالا گرفت و چند روز بعد ویدئوی عجیب اصطلاحا خفت‌شدن او توسط یکی از گردانندگان سایت‌های قمار منتشر شد. پس از چند روز برخی آگاهان، ویدئو و اصل اتفاق را زیر سوال بردند؛ یعنی این احتمال وجود داشت که مساله کلا نمایشی بوده است.
 
پرده دوم
افشانی پس از چند روز سکوت سعی کرد ماجرای خفت‌شدنش را تشریح کند. او حتی عکس و نام فردی که او را خفت کرده بود، منتشر کرد؛ اما دو روز پیش همان فرد که از ایرانیان ساکن ترکیه است، پاسخ این اتهامات را داد که حاوی نکات عجیبی بود. او تمام مساله را تکذیب کرد‌‌. این فرد مدعی شد افشانی در زمان حضور در ترکیه در خانه او ساکن بوده و تمام ادعاهای افشانی کذب است. این فرد مدعی شد میلاد حاتمی(فردی که ظاهرا با افشانی دعوا داشته) این حرکت را با هماهنگی افشانی انجام داده و بابتش چند هزار دلار هم پرداخت کرده است. به نظر می‌رسد با این اوصاف ورود جدی و حساب‌شده قوه‌قضاییه به این مساله لازم است. این موارد می‌توانند فضای مجازی فارسی را بیش از پیش به‌انحراف بکشانند.
 
بازداشت سلبریتی‌های مرتبط با قمار
اما این تنها اتفاق چند روز اخیر نبود. چند روز پیش خبر بازداشت چند سلبریتی به اتهام همکاری و تبلیغ سایت‌های قمار، رسانه‌ای شد؛ خبری که بسیار مهم است. رییس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان‌یافته پلیس فتا با ابراز تأسف از تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی توسط تعداد معدودی از سلبریتی‌ها و ورزشکاران کشورمان گفت: در این رابطه ۱۰ نفر دستگیر و تحویل مقام قضایی شده و دو نفر از این متهمان به کشور بازگردانده شدند. نوروزی با ابراز تأسف از تبلیغ سایت‌های قمار و شرط‌بندی توسط تعداد معدودی از سلبریتی‌ها و ورزشکاران کشورمان، متذکر شد: در این رابطه 10 نفر دستگیر و تحویل مقام قضایی شدند و برای این افراد قرار قانونی صادر شده است.
رییس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان‌یافته پلیس فتا یادآور شد: در رابطه با مجرمان و گردانندگانی که در حوزه سایت‌های قمار و شرط‌بندی در خارج از کشور فعالیت دارند، فرایند استرداد و  «صدور اعلان قرمز» قدری زمانبر است اما تاکنون چندین اعلان قرمز برای این افراد صادر شده و دو نفر از این متهمان به کشور بازگردانده شده‌اند.
این مقام انتظامی ضمن هشدار به گردانندگان سایت‌های قمار و شرط‌بندی که در خارج از کشور فعالیت دارند، متذکر شد: این افراد بدانند حتما در چنگال قانون گرفتار شده و به کشور بازگردانده می‌شوند.
 
لزوم پاک‌‌سازی فضای مجازی
شاید پاک ‌کردن صورت‌مساله، ساده‌ترین راه باشد. ممكن است به واسطه اتفاقات اخیر حکم انسداد یا فیلتر اینستاگرام صادر شود؛ اما آیا این یک راه معقول و موفقیت‌آمیز خواهد بود؟ آیا فیلتر تلگرام به پایان ناهنجاری‌های آن منجر شد؟ پس راه‌حل چیست؟ چرا همیشه دستگاه‌های قضایی و پلیس باید هزینه این مشکلات را بدهند و سنگینی کار به ‌دوش آن‌ها باشد؟ پاک‌‌‌سازی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پروسه‌ای زمانبر و چندوجهی است، یعنی نباید توقع داشت که به‌صورت آنی تمام مسائل حل شود. چندوجهی‌بودنش هم به این معناست که باید دستگاه‌های فرهنگی، قضایی و از همه مهم‌تر کاربران فضای مجازی به‌صورت متحد، اراده‌ای بر این امر داشته باشند بلكه لازم است کاربران با دوری از پیگیری صفحات زرد سعی کنند به سمت استفاده معقول از شبکه‌های اجتماعی بروند، یعنی باید از ساده‌اندیشی 
فاصله گرفت تا شرایط برای کاسبی نامشروع برخی از افراد از بین برود و از طرفی دستگاه‌های فرهنگی باید نسبت به آگاه‌‌‌سازی و ارائه روش‌های استفاده صحیح و معقول از فضای مجازی اقدام کنند. همچنین آسیب‌ها و ریسک‌ بالای برخی از اقدامات تشریح شود. قدم و مرحله آخر هم مربوط به دستگاه‌های قضایی است؛ این دستگاه‌ها باید به مفاسد واقعی در 
فضای مجازی و افرادی که اقدام به کاسبی نامشروع می‌کنند، ورود کنند؛ کلاهبردارهایی که با پول مردم زندگی لاکچری می‌سازند و همان را در اینستاگرام تصویر می‌کنند.
 

captcha
شماره‌های پیشین