sobhe-no.ir
1086
یکشنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۹
11
سازندگان پروژه ارکسترال «سردار دل‌ها» با «صبح‌نو» به گفت‌وگو نشستند

نمایی از صلابت سردار سلیمانی

لی‌لا سلمانی / پروژه ارکسترال «سردار دل‌ها» قرار است همزمان با سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیش‌روی مخاطبان قرار گیرد. کامران همت‌پور، تهیه‌کننده و ناشر شناخته شده موسیقی تولیدکننده این قطعه و امیر یل ارجمند به‌عنوان آهنگساز و خواننده در این پروژه حضور دارد. پروژه ارکسترال «سردار دل‌ها» اثری ملی است که بعد از اتمام و رونمایی آن برنامه‌های ویژه‌ای برای آن تدارک دیده شده است. در این شماره از روزنامه «صبح‌نو» با کامران همت‌پور و امیریل ارجمند در خصوص مراحل پیشرفت این قطعه و ویژگی‌های آن گفت‌‌وگو کردیم که متن کامل آن را مشاهده می‌کنید.

صبح نو

سازندگان پروژه ارکسترال «سردار دل‌ها» با «صبح‌نو» به گفت‌وگو نشستند

نمایی از صلابت سردار سلیمانی

لی‌لا سلمانی / پروژه ارکسترال «سردار دل‌ها» قرار است همزمان با سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیش‌روی مخاطبان قرار گیرد. کامران همت‌پور، تهیه‌کننده و ناشر شناخته شده موسیقی تولیدکننده این قطعه و امیر یل ارجمند به‌عنوان آهنگساز و خواننده در این پروژه حضور دارد. پروژه ارکسترال «سردار دل‌ها» اثری ملی است که بعد از اتمام و رونمایی آن برنامه‌های ویژه‌ای برای آن تدارک دیده شده است. در این شماره از روزنامه «صبح‌نو» با کامران همت‌پور و امیریل ارجمند در خصوص مراحل پیشرفت این قطعه و ویژگی‌های آن گفت‌‌وگو کردیم که متن کامل آن را مشاهده می‌کنید.

 کامران همت‌پور:
نیت قلبی‌ام را عملی کردم
 با نزدیک شدن به اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی پروژه «سردار دل‌ها» در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
در حال حاضر که با شما صحبت می‌کنم در بنیاد رودکی جلسه‌ای با آقای افضلی داشته‌ایم، ایشان از کار بسیار استقبال کرده‌اند. قرار است با آقای شاه‌آبادی، معاونت سیما هم جلسه‌ای داشته باشیم؛ با دوستان در سپاه پاسداران هم گفت‌وگوهایی شده است.
 البته از آنجا که این پروژه دارای حساسیت‌های بسیاری است سعی داریم به بهترین شکل ممکن کار اجرا شود و بر همین اساس امکان دارد این پروژه برای سالروز شهادت آماده نباشد و آن روز نرسد اما قطع به یقین تلاش می‌کنیم قبل از اتمام امسال و در مناسبت‌هایی مانند دهه فجر در ماه بهمن یا ماه اسفند با برگزاری برنامه‌ای ویژه و شکیلی آن را منتشر و رونمایی 
کنیم.
 
مراحل ساخت موسیقی پروژه توسط امیریل ارجمند در چه مقطعی است؟
همزمان با سایر کارها امیریل ارجمند که خواننده و آهنگساز پروژه است موسیقی نیز در حال تولید است. آقای ارجمند ماکتی را زده‌اند که آقای افضلی از آن استقبال کردند. به هرحال این پروژه بسیار سنگین است و می‌بایست کاری درخور حاج قاسم را تهیه و تولید نماییم و به مرحله اجرا برسانیم.
 
صحبت‌های نهایی با علیرضا قزوه مبنی بر استفاده از اشعار او به انجام رسیده است؟
با توجه به میزان اهمیت کار روی شعر حساسیت‌های بیشتری به خرج داده‌ایم. صحبت‌هایی با دکتر قزوه داشته‌ایم ضمن اینکه علاوه بر قزوه با دو، سه نفر از شاعران هم صحبت کرده‌ایم؛ با توجه به ارکسترال و سنگین بودن کار کمی در این مراحل فاصله 
افتاده است، به علاوه اینکه قصد داریم کاری را تولید کنیم که از دل برآید و لاجرم بردل نشیند.
 
از اشعار قبلی علیرضا قزوه استفاده می‌کنید یا اشغار جدید برای این قطعه سروده شده و خواهد شد؟
آقای قزوه ایران نبودند و ما نتوانستیم در این خصوص با ایشان صحبتی داشته باشیم. آقای قزوه زمانی که به ایران آمدند یه شعر هم برای ما فرستادند.
 
امکان دارد شعرای دیگری به کار اضافه شوند؟
بله، همانطور که گفتم با چند نفر از شاعران صحبت شده است تا در نهایت به جمع‌بندی برسیم.


 پیش از این اعلام کرده بودید برای اجرای زنده و کنسرت «سردار دل‌ها» هم تلاش خواهید کرد؛ این اقدام همچنان به قوت خود باقی است؟
بله؛ نامه‌نگاری‌های مورد نیاز در راستای این اتفاق انجام شده است و قرار است جلسه‌ای را با آقای افضلی داشته باشم به انضمام اینکه ایشان بسیار از کار استقبال کرده‌اند و قول همکاری‌های بسیاری را به ما داده‌اند.
 
کنسرت پروژه «سردار دل‌ها» در کدام سالن اجرا خواهد شد؟
طبق صحبت‌هایی که شده است امیدوارم این قطعه را به صورت زنده در تالار وحدت اجرا و از نماهنگ هم همان موقع رونمایی کنیم.
 
کارهای تولید نماهنگ تا چه مراحلی 
پیش رفته است؟
موسیقی کار در حال تولید است و فعلا  ماکتی از آن 
زده شده است؛ ما نسبت به تمام مراحل کار از جمله تهیه نماهنگ حساسیت بسیاری را به خرج می‌دهیم چراکه به هیچ‌وجه نمی‌خواهیم خدای ناکرده کاری سرسری را ارائه دهیم بلکه بایستی کاری قابل دفاع را تولید کنیم.
 
برای این نماهنگ از بازیگر خاصی هم استفاده خواهید کرد؟
بله، اما از آنجا که هنوز به قطعیت و مراحل نهایی نرسیده‌ایم راجع به آن نمی‌توانم توضیحات بیشتری بدهم.
 
کمی از مراحل تولید و ساخت این پروژه فاصله بگیریم؛ سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است از ابتدا چرا تصمیم گرفتید سراغ ساخت چنین کار عظیم با حساسیت‌های فراوان بروید؟
من آدم سیاسی نیستم بلکه فردی فرهنگی، هنری هستم اما به یکسری از موارد اعتقاد دارم؛ به ائمه ؟ع؟ وکسانی که در راه خدا قدم برمی‌دارند عشق می‌ورزم. قبل از آنکه حاج قاسم سلیمانی تا این اندازه بین مردم شناخته شوند، ارادت خاصی نسبت به ایشان داشتم. ساخت این پروژه بنا به نیت شخصی من بود، درواقع 
به دلم آمد که این را انجام دهم. خداوند لطف بسیار زیادی نسبت به من دارد به‌طوری که هرآنچه به ذهنم می‌رسد اصولا همه‌گیر می‌شود. شاید سایر دوستان بعد از ما به صرافت این کار افتادند تا چنین آثاری را تولید کنند اما همانگونه که گفتم این کار بر اساس اعتقادات شخصی من بوده است. زمانی که با امیریل ارجمند هم این موضوع را در میان گذاشتم بسیار خوشحال شد و از آن بسیار استقبال کرد. 
 
امیریل ارجمند اولین کسی بود که پیشنهاد همکاری در این پروژه را با او مطرح کردید؟
بله او اولین نفر بود؛ امیریل ارجمند صدای بسیار زیبایی دارد؛ صدای حماسی او مناسب این کار است. در صحبت‌ها با آقای ارجمند ویژگی‌های کار را با او مطرح کردم. به هرحال زمینه این کار ارکسترال باید به شکلی باشد که فضای حاج قاسم و فعالیت‌های دفاعی و جنگی که داشته‌اند را به‌خوبی تداعی کنیم. شهید حاج قاسم سلیمانی برای ایران، حفظ حریم و امنیت ما تلاش‌های فراوانی کرده‌اند؛ قصد چرب‌زبانی ندارم این واقعیتی است که در دلم وجود دارد و آن را مطرح می‌کنم؛ اگر امروز حاج قاسم سلیمانی نیست اما کاری را برای ایشان می‌سازیم و تقدیم‌شان می‌کنیم؛ بازهم این نکته را بازگو می‌کنم که ارادت خاصی نسبت به ایشان دارم.
 
با سردار از قبل آشنایی داشتید؟
قبل از شهادت ایشان را می‌شناختم اما نه از نزدیک و یا اینکه ارتباطی با ایشان داشته باشم. این ارادت دورادور بود.
 
چه پیش‌بینی نسبت به پروژه «سردار دل‌ها» دارید؟ آیا این قطعه فراتر از مرزهای ایران هم خواهد رفت؟
بله؛ به‌طور حتم برای وقوع این اتفاق پیگیری‌های لازم را خواهیم کرد؛ خوشحالم اولین کسی که در این زمینه کاری را کرد من بودم و آنچه نیت قلبی‌ام بود را عملی کردم. چند روز پیش خبری را مشاهده کردم که در آن آقای علی رهبری، رهبر سابق ارکستر سمفونیک ملی ایران پیشنهاد داده بوند دوستان در این زمینه (سردار سلیمانی) آهنگسازی کنند و به اثر برتر و زیباتر از نظر هیات داوران جایزه‌ای هم تعلق بگیرد؛ به عقیده من این طرح، ایده بسیار جالبی است تا جایی که تبدیل به برنامه‌ای مانند جشنواره شود.
 
صحبت پایانی خود را بفرمایید.
 عنوان این کار را «سردار دل‌ها» انتخاب کردیم. 
حاج قاسم جدا از مسائل دفاعی و امنیتی که در آن مشارکت داشتند به عقیده من به هیچ‌وجه انسان جنگجویی نبودند بلکه ایشان به‌دنبال گرفتن حق و حقوق مردم  و در جایگاه مدافع بودند. من حاج قاسم سلیمانی را فقط به‌عنوان مدافع حرم یاد نمی‌کنم؛ ایشان فردی مهربان بودند. چهره مهربان ایشان را در رسانه‌ها و تلویزیون دیده بودم وکارهای خیر  بسیاری از ایشان  انجام شده بود اما کسانی که حاج قاسم را نمی‌شناختند و اهل سیاست هم نیستند زمانی که صحبت می‌شود به نیکی از ایشان یاد می‌کنند. بسیار علاقه‌مندم این قطعه در سال‌های آینده به‌عنوان نماد، جشنواره یا مراسم خاصی در زمان سالروز شهادت‌شان در ایران و حتی در سطح بین‌المللی به مثابه یک اثر ملی از چهره با صلابت سردار سلیمانی مطرح شود.
 
امیریل ارجمند:
ارادت خاصی
 نسبت به سردار دارم
 آهنگسازی «سردار دل‌ها» در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
مشغول تنظیم کار هستیم تا بعد از آن خوانندگی کار صورت بگیرد. هم‌اکنون پیش‌تولید قطعه به اتمام رسیده است و در پروسه تولید قرار داریم.
 
با توجه به زمان کمی که تا سالگرد شهید 
باقی مانده است فکر می‌کنید کار به موقع آماده شود؟
ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا این اتفاق بیفتد اما با توجه به حساسیت‌های بالای کار امیدوارم کار را به موقع برسانیم. ان‌شاءالله در نهایت کار خوبی را 
شاهد باشیم.
 
از همکاری در این پروژه بگویید؛ «سردار دل‌ها» چه ویژگی‌هایی برای شما دارد؟
این اتفاق را اتفاقی ملی می‌بینم مانند صحنه‌های خودجوش مردمی بعد از شهادت سردار در خیابان‌ها که بسیار عجیب بود؛ به هرحال نگاه و ارادت خاصی نسبت به سردار دارم به این دلیل که احساس می‌کنم در بسیاری مواقع آرامش و امنیتی که در آن قرار داریم را مدیون ایشان هستیم.
 
با این اثر می‌توانید ادای دینی به سردار 
داشته باشید؟
معمولا خیلی کار نمی‌کنم مگر اتفاق خاصی که مایل باشم در آن حضور داشته باشم؛ تمام سعی‌ام را می‌کنم اما نمی‌توانم خودم این موضوع را مطرح کنم؛ پرداختن به سردار آنگونه که شایسته و درخور شخصیت ایشان باشد کار ساده‌ای نیست و نمی‌دانم که آیا به خوبی از پس این کار برمی‌آیم!
 
پروژه «سردار دل‌ها» در کارنامه کاری شما و آینده چه جایگاهی خواهد داشت؟
باید کار به اتمام برسد تا بتوانم راجع به آن صحبت کنم. کاش کار تمام شده بود تا خیلی راحت درباره آن صحبت می‌کردم.
 
بنابراین کار حساسیت فراوانی برای شما دارد؟
به هرحال همانطور که خودتان هم می‌دانید پرداختن به این شخصیت به‌طور کل حساسیت‌برانگیز است و به علت حساسیت‌هایی که وجود دارد باید به‌نحوی کار کنیم که شأن ایشان حفظ شود. اگر بخواهم راحت بگویم شاید در بسیاری مواقع حرکت درستی در برخی مسیرها نداشته‌ایم و امیدوارم من بتوانم در این مسیر آنطور که فکر می‌کنم حرکت نمایم؛ این کار برای من کاری دلی است؛ از زمان فردوسی به این کشور چشم داشته‌اند تا همین امروز؛ هر کس به نوعی و طریقی و با دسیسه‌ای! به هرحال ما همیشه مورد هجوم بوده‌ایم؛ تاریخ این را می‌گوید و ما در این هجوم‌ها همیشه قهرمانانی را داشته‌ایم اما در هجوم امروزی سردار سلیمانی قهرمان است.

captcha
شماره‌های پیشین