sobhe-no.ir
1085
شنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۹
8
«صبح‌نو» از آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا گزارش می‌دهد

۲۷ هزار داوطلب پیشرو

عارف چراغی / ماجرای ساخت واكسن ایرانی كرونا در هفته گذشته و با اعلام آغاز تست انسانی این واكسن در روزهای اخیرا وارد فاز جدیدی شده است. افراد بسیاری كه بیشتر آنان را جوانان كشور تشكیل می‌دهند برای تست انسانی واكسن ایرانی كرونا اعلام آمادگی كرده‌اند كه بسیار قابل توجه است. رییس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام اعلام کرده که تاکنون ۴۴‌هزار و ۹۴۱‌نفر برای داوطلبی تست انسانی واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان امام با ۴۰۳۰‌تماس گرفته‌اند و ۲۷‌هزار و ۷۹‌نفر اعلام آمادگی کردند. این داوطلبان از همه جای ایران و از اقشار مختلف جامعه هستند که از اعتماد مردم به تلاش دانشمندان ایرانی خبر می‌دهد. این اتفاق در شرایطی روی داده است كه حتی در كشورهای غربی و توسعه یافته كه خود را پرچمدار تولید و ساخت واكسن كرونا می‌دانند بسیاری از افراد برای تست این واكسن‌ها نیز اعتماد ندارند. اما اعتماد مردم و داوطلب شدن این تعداد گسترده از هموطنان برای تست دستاوردهای علمی دانشمندان جوان كشور نشان انگیزه و توان مضاعفی است برای آن‌هایی كه تلاش می‌كنند تا بتوانند برای درمان بیماری كرونا و مقابله با آن به یاری ایرانیان بروند.

گزارش

آمار كرونا در ایران همچنان كاهشی است ماسك بدون فاصله‌اجتماعی اثر ندارد

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) سکاندار کشتی عبور از بحران کرونا

میانداری در جهان علم

سعید پورملائی‌هریس

صبح نو

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) سکاندار کشتی عبور از بحران کرونا

میانداری در جهان علم

سعید پورملائی‌هریس

از زمانی که سازمان بهداشت جهانی در بهمن سال گذشته بیماری کرونا را به‌عنوان یک پاندمی جهانی اعلام کرد، اولین نکته در این‌باره نحوه مقابله و درمان این بیماری بود. از همین رو ده‌ها شرکت در اقصی‌نقاط جهان به دنبال ساخت و تولید واکسن کرونا رفتند. طبیعی است که رقابت بر سر دستیابی به واکسن این بیماری با توجه به تبعات گسترده سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این بیماری می‌تواند تأثیر راهبردی در خصوص آینده داشته باشد و رقابت بر سر دستیابی به این واکسن جزو راهبردهای اصلی هر کشوری در شرایط فعلی محسوب می‌شود.  از همین رو می‌توان گفت نبرد بر سر دسترسی به واکسن یک نکته روشن و واضح در دنیا است. هم‌اکنون یک شرکت آمریکایی مدعی است که توانسته با مشارکت یک شرکت آلمانی به یک واکسن بی‌خطر با قابلیت بی‌خطر‌سازی تا مرز 90 درصد جامعه هدف دست یابد و مجوزهای لازم را از نهادهای مربوطه دریافت کرده است. کشورهای چین و روسیه نیز به ظاهر واکسیناسیون گسترده را در کشورهای خود آغاز کرده‌اند. هم‌اکنون کشورهای آمریکا، ژاپن، کره‌جنوبی و عضو اتحادیه اروپا نزدیک به یک میلیارد دوز از این واکسن را پیش خرید کرده‌اند که تقریبا  برابر با ظرفیت کاملا  تولید این واکسن در یک‌سال آینده است.
 چین نیز با چالش واکسیناسیون کامل یک میلیارد نفر جمعیت خود در سال آینده رو‌به‌رو است و از سوی دیگر کشورهایی همچون اندونزی و عربستان و امارات نیز حجم بالایی از این واکسن را خریداری کرده‌اند. از این رو طبیعی به نظر می‌رسد که دسترسی به واکسن بسیار محدود خواهد بود. از سوی دیگر بحث پرداخت پول واکسن نیز چالشی است که سبب شده خرید واکسن با مشکل 
روبه‌رو شود. به دلیل تحریم‌هایی که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکابر سر مبادلات ارزی و دلاری ایران اعمال شده هم‌اکنون پرداخت هر گونه مبلغی از منابع دلاری ایران با چالش بزرگی روبه‌رو خواهد کرد. بعد از تلاش‌های فراوان هم‌اکنون بانک مرکزی ایران توانسته نزدیک به 200 میلیون دلار از مبالغ برای خرید واکسن را بپردازد اما مشکل این است که این بخش کوچکی از واکسن‌های لازم برای کل جمعیت ایران را تأمین خواهد کرد. 
از این رو تأمین بقیه واکسن‌های لازم برای واکسینه‌کردن 80درصد از جمعیت کشور مهم و اساسی است. شاید مهم‌ترین راهکار در شرایط فعلی ساخت واکسن داخلی است که از سوی چندین شرکت داخلی تحت نظر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ آغاز شده است.
 این ستاد از همان ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا نقش مهمی چه در ساماندهی نیروهای مقابله با ویروس کرونا و چه تولید داروهای مورد نیاز داشته است. مجموعه برکت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زیر مجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ توانسته با تولید داروهای مورد نیاز کشور در دوران کرونا به‌خوبی با تحریم‌های دارویی کشور مقابله کند.
 با آغاز آزمایش بالینی واکسن کرونا روی داوطلبان انسانی می‌توان انتظار داشت که تا 6 ماه آینده بتوان واکسن بومی را در داخل کشور تبدیل کرد؛ البته بخشی از دستگاه جنگ روانی دشمن به دنبال مطرح‌کردن خرید واکسن به‌عنوان یک مطالبه در جامعه است. این مساله دلیلی برای توقف خرید واکسن از منابع خارجی نمی‌شود اما با توجه به شرایط فعلی نمی‌توان انتظار داشت که فقط با خرید از منابع خارجی بتوان با این بیماری مقابله کرد. از سوی دیگر در آینده نیز همانند بیماری آنفلوآنزا، واکسیناسیون سالانه این بیماری ضروری است. از این رو می‌توان گفت که ساخت این واکسن، یک نیاز حیاتی برای کشور است. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ نیز به‌عنوان یک نهاد فراقوه‌ای در این مسیر پیشقدم شده تا بتواند هر چه زودتر نیاز کشور را برطرف کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین