sobhe-no.ir
108
یکشنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۵
2
مصطفی میرسلیم در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

نقش مجمع در تدوین سیاست های کلی مشورتی است

رهبر معظم انقلاب هفته گذشته در راستای اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند، سیاست هایی که سال ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما در این میان دبیرخانه مجمع در اقدامی ناباورانه متن پیش‌نویس و مشورتی سیاست‌های کلی انتخابات را که مورد تصویب قرار داده و به رهبر انقلاب ارسال شده بود، روی سایت خود قرار داد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهوری ونزوئلا:

خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است

فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تشریح کرد:

کلینتون برای ایران بدتر از ترامپ

صبح نو

فؤاد ایزدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تشریح کرد:

کلینتون برای ایران بدتر از ترامپ

بالاخره بعد از ماه‌ها کش و قوس، بامداد پنج شنبه گذشته آخرین مناظره تبلیغاتی میان کلینتون و ترامپ دو نامزد نهایی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد و مجدداً مانند دو مناظره دیگر ایران و موضوعات مربوط به آن یکی از محورهای اصلی مناظره این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود.
به نظر می‌رسد با توجه به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 با سرگروهی آمریکا بحث ایران را در میان دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دوره‌های قبل انتخابات آمریکا داغ‌تر کرده است.
در همین رابطه فؤاد ایزدی،کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با «صبح نو» با اشاره به برجسته بودن بحث ایران در آخرین مناظره ترامپ و کلینتون، گفت: برجسته بودن بحث‌ها در میان کاندیداهای جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا مسأله جدیدی نیست چرا که همواره از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز این وضعیت در مناظره‌ها و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود داشته است.
وی ادامه داد: این وضعیت در انتخابات آمریکا دو علت عمده دارد، اولین علت، اهمیتی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و برجسته در منطقه و جهان دارد و دلیل دوم هم این است که صهیونیست‌ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران حساس هستند و از آنجایی که بخش عمده هزینه‌های انتخاباتی کاندیداها را در آمریکا صهیونیست‌ها تأمین می‌کنند، میان کاندیداهای ریاست جمهوری در آمریکا یک رقابتی به وجود می‌آید و به صورت تاریخی و سنتی این افراد به سمت رقابت برای نقد شدید ایران حرکت می‌کنند. این انتخابات 2016 آمریکا هم خیلی با قبل متفاوت نیست.
کارشناس مسائل آمریکا در ادامه با اشاره به بحث‌هایی که درباره برجام در مناظره‌ها مطرح می‌شد، خاطرنشان کرد: قبل از توافق برجام یک عده‌ای در آمریکا مخالف برجام بودند اما امروز که نزدیک به یک‌سال از برجام می‌گذرد و منافع تقریباً هیچی که برای ایران داشته است، حالا همان مخالفان برجام در آمریکا اصل توافق را مثبت می‌بینند؛ غیر از موارد خاص که یک کاندیدا می‌آید و استفاده تبلیغاتی می‌کند.
کارشناس مسائل آمریکا، با تأکید بر اینکه در آمریکا هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان در اهداف بلند مدتشان که سرنگونی جمهوری اسلامی ایران است، هماهنگ هستند، گفت: جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا در حوزه اهداف مشکلی ندارند و اتفاق نظر دارند و فقط درباره تاکتیک با هم اختلاف نظر دارند.
وی درباره آینده و نتیجه این انتخابات، گفت: خانم کلینتون طبق نتایج نظرسنجی‌ها از ترامپ پیشی گرفته و اگر تا کمتر از سه هفته آینده این روند ادامه پیدا کند وی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست مگر آنکه در کمتر از سه هفته آینده که به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باقی مانده، اتفاقات دیگری بیفتد که این اختلاف کم بشود و یا حتی منجر به برتری ترامپ شود. اما اگر کلینتون برنده شود و به کاخ سفید راه پیدا کند برای ایران مناسب نیست و عملاً وضعیت ایران نسبت به زمان آقای اوباما بدتر خواهد شد.
ایزدی در پایان در پاسخ به این پرسش که در نهایت انتخاب کدام‌یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا به نفع ایران خواهد بود، گفت: طبق اسنادی که توسط ویکی لیکس منتشر شده خانوم کلینتون به اوباما رییس‌جمهور فعلی آمریکا نقد شدیدی دارد چرا که وی معتقد است اوباما به اندازه کافی در برابر ایران شدت عمل نداشته است. اما در زمان اوباما سخت‌ترین تحریم‌ها با اجماع جهانی علیه ایران صورت گرفت، تحریم‌هایی را که جرج بوش با همه خوی جنگ‌طلبی که داشت نتوانست در زمان ریاست‌جمهوری خود که در زمان اوباما برای ایران به دست آمد علیه ایران اعمال کند. با همه فشارهایی که زمان اوباما روی ایران بود، کلینتون معتقد است که این فشارها کافی نبود و قطعاً وی نسبت به اوباما در برابر ایران سخت گیرتر خواهد بود، اما هم ترامپ و هم کلینتون هر دو دشمن ایرانند اما به نظر من کلینتون نسبت به اجماع علیه ایران می‌تواند از ترامپ موفق‌تر باشد و در نتیجه برای ایران کلینتون گزینه بدتری است.

captcha
شماره‌های پیشین