sobhe-no.ir
1069
چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹
5
مجلس با طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران به دنبال ایجاد هزینه برای تحریم علیه کشور است

قالیباف: بازی یک طرفه تمام شد

طرح راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها، مدت‌هاست که در دستور کار نمایندگان خاصه کمیسیون امنیت ملی قرار دارد. پس از هفته‌ها بحث و بررسی کارشناسانه درباره جزئیات و بندهای آن و پس از تصویب دو فوریت در روز نهم آذرماه، روز گذشته ابتدا کلیات و سپس بندهای آن به تصویب بهارستان‌نشینان رسید. موضوعی که البته به مذاق دولتمردان چندان خوش نیامد و باعث شد تا سریعاً در برابر آن گارد منفی بگیرند.

متفکر آزاد در گفت‌وگو با «صبح نو»:

به دولت کمک کردیم تا رودربایستی با غرب را کنار بگذارد

صبح نو

متفکر آزاد در گفت‌وگو با «صبح نو»:

به دولت کمک کردیم تا رودربایستی با غرب را کنار بگذارد


روح‌الله متفکرآزاد، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به تصویب کلیات طرح راهبردی لغو تحریم‌ها، اظهار داشت: واقعیت این است که با مصوبه امروز(سه‌شنبه 11‌آذر) به دولت کمک کردیم تا رودبایستی با غرب را کنار بگذارد و بتواند از حقوق ملت دفاع کند. وی با بیان اینکه ما برای دولت امکان چانه‌زنی فراهم کردیم، افزود: دولت می‌تواند با این مصوبه، آنچه قرار بود از حقوق ملت به دست بیاید اما به دست نیامد و اروپایی‌ها هم به راحتی این حقوق را به بازی گرفتند را از طرف مقابل مطالبه کند.
نماینده مردم تبریز با بیان اینکه قاطع نبودن دولت، حلقه مفقوده منافع ملی ما بود، تصریح کرد: تصویب کلیات و جزئیات طرح راهبردی مجلس هم قاطع و انقلابی و هم بسیار هوشمندانه و مدبرانه بود چون این طرح درعین‌اینکه منافع ملت را تأمین می‌کند، بهانه را نیز از دست دشمنان ما می‌گیرد. 
متفکرآزاد همچنین با اشاره به اظهارات ربیعی، سخنگوی دولت که گفته بود که خروج از پروتکل به لغو تحریم‌ها کمکی نمی‌کند چون ایران پیش از سال‌92 نیز پروتکل را اجرا نمی‌کرد اما شدیدترین تحریم‌ها علیه اش بود، گفت: آقایان نباید بازی را معکوس کنند. قرار بود در نتیجه مذاکرات منتهی به برجام، تحریم‌ها علیه ایران برداشته شوند. آقایان باید پاسخ بدهند که وقتی ما به تعهدات خود برای لغو تحریم‌ها عمل کردیم، آخر چه شد؟ وی افزود: اگر قرار بود با دادن آن همه امتیاز، به نقطه‌ای برسیم که بدون دادن امتیازات هم همانجا بودیم، پس عایدی معطل‌کردن کشور چه بود؟ 
متفکر‌آزاد گفت: همه صحبت ما این است که اگر قرار باشد ملت ایران منفعتی نبرد، پس نباید اجازه منفعت بردن به دیگران را بدهیم. امکان ندارد که تأمین منافع فقط یکطرفه باشد؛ این صحبتی کاملاً منطقی است. 
نماینده مجلس درباره ادعای برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب که اعلام کرده‌اند، با مصوبه مجلس، ایران به کشوری پر ریسک برای سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی(در صورت لغو تحریم‌ها از سوی بایدن) تبدیل خواهد شد نیز گفت: اینطور نیست. واقعیت این است که با طرح مجلس، ایران از اقدامات داوطلبانه و نه از دایره اقدامات، فاصله خواهد گرفت. در ضمن آقایانی که چنین می‌گویند، یکبار مواد مصوبه مجلس را بخوانند. این طرح به شدت مدبرانه و عقلایی است. 
متفکرآزاد اضافه کرد: ما به دولت توصیه می‌کنیم جای اینکه پیام ضعف به دشمن ارسال کند، مقداری قاطعیت نشان بدهد؛ آن وقت دشمن باورش می‌شود که باید امتیازات لازمه را به ایران بدهد. وقتی دولت ضعف نشان می‌دهد، دشمن هم از دادن امتیاز طفره می‌رود؛ این قاعده‌ای کاملاً مشخص است.

captcha
شماره‌های پیشین