sobhe-no.ir
1065
شنبه، ۰۸ آذر ۱۳۹۹
1
سرمقاله

در انتظار پاسخ قاطع

محسن فخری‌زاده، معاون وزارت دفاع به شهادت رسید

مطالبه انتقام

دکترمحسن فخری‌زاده، دانشمند ایرانی که وجودش به کابوسی برای دشمنان نظام تبدیل شده بود، و به صورت آشکار در لیست ترور رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود و پیش از این به ترور ناموفق او اعتراف کرده بودند روز گذشته توسط عوامل موساد ترور شد و به فیض شهادت نائل آمد.

نماد فوتبال علیه امپریالیسم

چه‌گوارای فوتبال

شاید پیوند مارادونا با دنیاى سیاست از مشهورترین تصویر تاریخ فوتبال كه با عنوان «دست خدا» شناخته مى‌شود، آغاز شد. نابغه با ضربه دست دروازه انگلیس را گشود، داور این خطاى واضح را یا ندید یا نادیده گرفت تا گل سرنوشت‌ساز آرژانتین مقابل بریتانیا به نمادى از انتقام مردمان آمریكاى‌جنوبى از استعمارگران تبدیل شود؛ گلى كه اگر به شكل سالم وارد دروازه مى‌شد تا این حد مشهور و خبرساز نبود.

مارادونا؛ مردی که فراتر از فوتبال بود

دریبل امپریالیسم

دیه‌گو مارادونا، اسطوره فوتبال دنیا بر اثر ایست قلبی در سن ۶۰سالگی درگذشت. مارادونا فوتبالیست بزرگی بود که به عقیده بسیاری از فوتبال‌دوستان او بهترین بازیکن تمام ادوار بود اما شهرت مارادونا صرفا به فوتبال محدود نبود. مارادونا اولین بازیکن در تاریخ فوتبال بود که دو مرتبه رکورد نرخ نقل و انتقالات را در جهان شکست. مارادونا در رده ملی ۹۱ بار برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و ۳۴ بار گلزنی کرد. او در چهار جام جهانی فوتبال شرکت داشت.

اصلاح طلبان از نظارت مجلس بر دولت نگران هستند

احیای نهاد پارلمان

به نظر می‌‌‌رسد جدال دولت و حامیان آن با گفتمان کنونی حاکم بر مجلس بر سر به‌حاشیه‌راندن «معیشت-نامعیشت» و جایگزین‌كردن آن با دوگانه جعلی و غیرواقعی «مذاکره-نامذاکره» باشد؛ اقدامی که اگرچه وقت و هزینه ملک و ملت را می‌‌‌گیرد، اما در توفیق آن چندان امیدی وجود ندارد.وقتی مجلس یازدهم کار خود را آغاز کرد، نمایندگان نورسیده با ساختاری مواجه شدند که در آن به‌جای دولت، مجلس فرمانبری اوامر پاستور را می‌‌‌کرد و به این ترتیب علنا، کارکرد تقنینی و نظارتی بهارستان به محاق رفته بود. دولت یازدهم و دوازدهم(دولت کنونی) با ایجاد ارتباطات ناصواب و خارج از عرف سیاست با نمایندگان، رسما قوه تقنینی را به نهادی منفعل در برابر اقدامات خود تبدیل کرده و باعث شده بود تا نهادی در فرادست دولت، به استنطاق و بازخواست نپردازد. این روند با مجلس یازدهم متوقف شد. مجلس یازدهم بنا‌بر وعده‌‌‌های از پیش گفته‌شده نمایندگان و در رأس آنها محمدباقر قالیباف، اصلی‌‌ترین کارکرد و کارویژه خود را نظارت بیشتر بر دولت قرار داد و سعی کرد تا نسبت منفعلانه سابق مجلس در قبال دولت را به نفع مردم باز‌‌سازی و اصلاح کند. مجلس قصد داشت در دوره جدید، دولت را برای انجام وظایف خود هل بدهد؛ سیاستی که به زعم رسانه‌‌‌های اصلاح‌طلب، از قضا عملی هم شده است.

«صبح‌نو» اقدامات شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا در جهان را بررسی می‌کند

رقابت در نیمه نهایی

عارف چراغی / چند نوع واکسن کرونا در ایران در حال ساخت است که برخی از آن‌ها مرحله حیوانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشتند و برخی‌های دیگر در حال اتمام این مرحله هستند. کشورهای دیگر اما در تولید این واکسن، کمابیش از ما جلوترند. در ادامه به بررسی وضعیت ساخت این واکسن‌ها می‌پردازیم.

ترافیک زایمان در ایران برای شناسنامه رند ادامه دارد

٩/٩/٩٩ ؛ رقابت تاريخ تولد

زهرا اردشیری / 300‌میلیون هزینه برای انجام زایمان در تاریخ‌9.9 .99 در ساعت‌9 و 9‌دقیقه ، شاید به نظرتان قرار گرفتن این اعداد در شناسنامه خیلی جذاب باشد اما وقتی بفهمید پدر و مادران زیادی حاضر شده‌اند هزینه گزافی بپردازند و فرزند خود را چند هفته زودتر به دنیا بیاورند و با جان او بازی کنند تا فقط فرزندشان شناسنامه رندی داشته باشد متعجب خواهید شد، در این میان بیمارستان‌ها و پزشکان زیادی هم فرصت را غنیمت شمرده‌اند تا در رند‌ترین تاریخ قرن بدون توجه به سلامت جنین با دریافت هزینه‌های بالا جراحی سزارین را انجام دهند. اینکه چرا بعضی پزشکان و پدر و مادرها حاضرند با جان کودک بازی کنند را جامعه‌شناسان نمایش زندگی لاکچری می‌‌دانند.

‌بازیگر نام‌آشنای کشورمان در اثر بیماری کرونا درگذشت

محترم مانند پرویز پورحسینی

پرویز پورحسینی، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون بر اثر کرونا درگذشت. این خبر تلخ صبح جمعه منتشر شد. مرحوم پورحسینی پس از چند روز بستری در بیمارستان و درحالی‌که خبرهایی درباره روند بهبودی‌اش منتشر شده بود، در سن ۷۹سالگی درگذشت.

در خیال بنز سواری

وال استریت ژورنال : بر خلاف تصورات، قدرت‌های اروپایی قرار نیست بایدن را برای بازگشت فوری به برجام تحت فشار بگذارند

محبوبه نیاورانی / هرچند رهبرانقلاب در جلسه ویژه اقتصادی سران قوا تاکید می‌کنند که «اقتصاد موضوع اصلی کشور است» و خواستار اقدام جدی دولت در این زمینه و راهکارهای عملی کوتاه‌مدت برای اثرگذاری در زندگی مردم می‌شوند؛ اما سخنان رییس دولت یک روز بعد از برگزاری این جلسه ثابت می‌کند که همچنان «مذاکره» موضوع اصلی دولت است.

شماره‌های پیشین