sobhe-no.ir
1062
دوشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۹
8
گزارش «صبح‌نو» از نخستین روز اجرای محدودیت‌های جدید در سراسر کشور را بخوانید

مبارزه شبانه با کرونا

محدودیت‌های کرونایی که از هفته قبل صحبت‌های مربوط به آن مطرح شده بود، از صبح شنبه در کشور اجرایی شد. تجربه روز شنبه نشان داد که بخش زیادی از مردم با وجود تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی در حد توان خود با آن همراهی کرده‌اند. خیابان‌های خلوت تهران به‌خصوص از ساعت 21 شب به بعد که طرح ممنوعیت تردد نیز آغاز شد، نشان داد که یک‌بار دیگر مردم قوی‌تر از دولتمردان در میدان مقابله با کرونا حضور دارند؛ البته برخی از هموطنان نیز همچنان به طرح اجراشده انتقاد دارند چرا که برای آنها روی دیگر سکه که همان معیشت و هزینه‌های زندگی است، اهمیت دارد. این عده اعتقاد دارند تعطیلی برخی اصناف و فعالیت برخی دیگر عادلانه نیست چراکه افرادی که کسب‌وکارشان تعطیل شده است، باید در همین ایام بدون درآمد هزینه‌های مربوطه از جمله اجاره مغازه یا موارد مشابه را متقبل شوند. برخی دیگر نیز آمار بالای چک‌های برگشتی بعد از اتمام دو هفته مربوط به محدودیت‌های کرونایی را مطرح می‌کنند که می‌تواند دردسرساز شود. با وجود این، رفتار مردم نشان داده است که در مسیر مقابله با کرونا دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده را جدی گرفته‌اند و حالا باید دید در میانه اختلافات به‌وجود‌آمده در وزارت بهداشت و درمان، نتیجه این محدودیت‌ها منجر به کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا خواهد شد یا خیر.

خبر

۴۷۵‌فوتی و شناسایی ۱۳۰۵۳‌مبتلای دیگر

«صبح‌نو» از پشت پرده کاهش جمعیت ایران گزارش می‌دهد

سرنخ‌هایی از سقوط جمعیت در ایران

کشورهای مختلف غربی، سیاست‌های دوگانه‌ای را در باره موضوع جمعیت جهان پیش گرفتند که بر آن اساس، دیگر کشورها را به کنترل و کاهش جمعیت ترغیب و در کشورهای خود فرزندآوری را تشویق می‌کنند. حتی برخی‌ها این سیاست‌های چندگانه را آغاز دوره جنگ جهانی جمعیت می‌نامند. از سوی دیگر ماه‌هاست که در ایران نیز از بابت کاهش رشد جمعیت و فرزندآوری خانواده‌ها هشدارهایی داده شده است، اما در ایران چگونه این تحدیدنسل شروع شد؟

صبح نو

خبر

۴۷۵‌فوتی و شناسایی ۱۳۰۵۳‌مبتلای دیگر

در دومین روز از اجرای طرح دو هفته‌ای محدودیت‌های کرونایی در کشور اما آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا همچنان بالا بود. سخنگوی وزارت بهداشت ظهر دیروز از شناسایی ۱۳۰۵۳‌مورد جدید کووید‌‌۱۹ در کشور طی فاصله ظهر روز شنبه تا ظهر روز یکشنبه خبر داد. خانم سیماسادات لاری با بیان اینکه در همین مدت 475‌هموطن دیگر نیز جان خود را به‌دلیل کرونا از دست داده‌اند، اظهار داشت که مجموع فوتی‌های بیماری کرونا در کشور به 44‌هزار و 802‌نفر رسیده است.
وی همچنین با اعلام اینکه 2160‌نفر از بیمارانی که در مدت یک روز گذشته شناسایی شدند در مراکز درمانی کشور بستری شدند یادآور شد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۸۵۴‌هزار و ۳۶۱‌نفر رسید. به گفته وی، ۵۷۹۶‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وی در توضیح استان‌های در شرایط قرمز کرونا گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان‌شرقی، خراسان‌جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه‌و‌بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان‌رضوی، مازندران، چهارمحال‌و‌بختیاری، البرز، آذربایجان‌غربی، مرکزی، کرمان، خراسان‌شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. لاری ادامه داد: همچنین استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان‌و‌بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند. اگرچه امار کرونا در کشور همچنان بالاست اما امید می‌رود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و نیز اجرای محدودیت‌های جدی‌تر آمار کرونا در روزهای پیش‌رو 
کاهش یابد. 
 

captcha
شماره‌های پیشین