sobhe-no.ir
1062
دوشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۹
5
«صبح نو» از آخرین تصمیم های اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 خبر می دهد

نقشه هیات امنا برای ظریف و لاریجانی

رقابت مقدماتی میان اصلاح طلبان برای 1400 جدی تر از قبل شده است. رقابتی میان عمل‌گرایان اصلاح طلب و حامیان حسن روحانی و چهره های شاخص اتحاد ملت. رقابتی که گرچه با برخی اسامی حاشیه ای پیچ و تاب رسانه ای می خورد اما به نظر می رسد در نهایت حول دوگانه لاریجانی- ظریف شکل خواهد گرفت. رقابت مقدماتی اصلاح طلبان بعد از به قدرت رسیدن دموکرات ها در ایالات متحده جدی تر از قبل و با مباحث جدید پیش می رود. انتخاب بایدن، هم به جدی تر شدن فعالیت اصلاحات منجر شده و هم شکاف ها را در رقابت مقدماتی بین دو طیف عمل گرا و رادیکال بیشتر کرده است. اما این شکاف ها چیست و چه ملاحظاتی پیش روی اصلاح طلبان در انتخابات آینده وجود دارد. در میان این شکاف ها چرا حسن روحانی بیشتر تمایل به نامزدی علی لاریجانی دارد و خاتمی تحت فشار رادیکال ها به سمت ظریف خواهد رفت یا لاریجانی؟

ترقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اصلاح طلبان با گزینه اجاره ای می خواهند در قدرت بمانند

صبح نو

ترقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اصلاح طلبان با گزینه اجاره ای می خواهند در قدرت بمانند

حمیدرضا ترقی، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به تأثیر پیروزی بایدن بر وضعیت سیاسی اصلاح‌طلبان گفت: اگر پیروزی بایدن موجب احیای اصلاح‌طلبان می‌شود، برای آن‌ها وامصیبتا خواهد بود. وضع اصلاح‌طلبان به لحاظ سرمایه اجتماعی به‌گونه‌ای است که پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات می‌تواند آن‌ها را احیا کند. وی افزود: چنین چیزی اگر واقعیت داشته باشد، ملت ایران نمی‌تواند نسبت به جریانی که احیا و زنده ماندنش منوط به پیروزی و حمایت جریان‌های سیاسی خارج کشور است، به‌عنوان جریانی که حافظ منافع ملی است و در جهت اقتدار و استقلال کشور گام برمی‌دارد، نگاه کنند.
ترقی تصریح کرد: اصلاح‌طلبان که خود چنین تصوری دارند که با روی کارآمدن دموکرات‌ها -که عامل اصلی برجام و خسارت محض بودند- حیات دوباره‌ای پیدا‌کردند، باید بدانند که دچار اشتباه راهبردی هستند که می‌تواند به قیمت خارج شدن‌شان از صحنه سیاسی کشور تمام شود.
وی ادامه داد: اینکه پیروزی بایدن در موفقیت اصلاح‌طلبان تأثیر داشته باشد، از دو حالت خارج نیست؛ یا اینکه میان دموکرات‌ها و اصلاح‌طلبان توافق پشت پرده صورت گرفته که به محض روی کارآمدن بایدن با اتخاذ یک سری سیاست‌های گشایشی در مدیریت اقتصاد کشور و رفع تحریم‌ها، ثمره برجام که تاکنون نافرجام بوده را به شکلی به جامعه نشان بدهد و افکار عمومی را از شکست اصلاح‌طلبان در برجام منحرف کند یا اینکه تصور می‌کنند اصولاً سیاست دموکرات‌ها با سیاست جمهوری‌خواهان در تقابل با جمهوری اسلامی ایران تفاوت دارد. وی افزود: حالت دوم ناشی از خوش‌بینی و عدم شناخت دقیق آمریکا و بخشی از آن مربوط به وادادگی به غرب می‌شود و در حالت اول هم اگر چنین توافق پشت پرده‌ای انجام شده، خلاف قانون اساسی است و عدم صداقت اصلاح‌طلبان با ملت ایران را نشان می‌دهد.
عضو حزب موتلفه اسلامی درباره رویکرد اصلاح‌طلبان نسبت به ظریف و لاریجانی برای نامزدی در انتخابات‌1400، گفت: آقای ظریف ممکن است که در سیاست خارجی یک توانمندی‌ها و اطلاعاتی داشته باشد اما در سیاست داخلی که عمده مشکلات ما مربوط به آن است، یقیناً توانی ندارد که بتواند مسوولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
ترقی درباره لاریجانی هم گفت: به نظر می‌رسد برخی جریان‌های درون اصلاح‌طلبان چون می‌دانند فردی درون خود پیدا نمی‌کنند که بتواند ویژگی‌های رجال سیاسی و مذهبی را بر‌اساس آیین‌نامه جدید انتخابات داشته باشد، به‌دنبال یک گزینه اجاره‌ای هستند تا بتوانند در قدرت باقی بمانند. وی افزود: بنابراین اگر آن‌ها از آقای لاریجانی حمایت کنند، طبیعتاً به نفع آقای لاریجانی تمام نخواهد شد و موجب تردید اصول‌گرایان به حمایت از لاریجانی می‌شود و این یقیناً به نفع ایشان نیست.
این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه لاریجانی در نگاه مردم استمرار دولت کنونی است، تصریح‌کرد: اگر به نوع رفتار ایشان در مجلس قبلی نسبت به دولت آقای روحانی نگاه کنیم، می‌بینیم که همراهی لاریجانی با این دولت زیاد بوده است و این مساله روی نگاه مردم نسبت به ایشان تأثیر منفی 
خواهد گذاشت.
ترقی با اشاره به گرایش دولت به لاریجانی برای انتخابات‌1400 گفت: آنچه از برخی مطالب در درون دولت یا در درون اصلاح‌طلبان به دست می‌آید، این است که اقبال آقای روحانی به آقای لاریجانی برای بعد از خودش، بسیار زیادتر است. الان بیشتر جریان اعتدال و جریان اصلاح‌طلب دارند از آقای لاریجانی 
حمایت می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین