sobhe-no.ir
1062
دوشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۹
1
حجت‌الاسلام «محمدحسن راستگو» درگذشت

پرواز «راستگو »به‌‌آسمان

حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ «محمدحسن راستگو» روحانی با فضیلت و قصه‌گوی خاطره‌انگیز کودکان ،صبح یکشنبه دوم آذر‌‌1399 بر اثر سکته دار فانی را وداع گفت. مرحوم راستگو از فعالان شناخته‌شده حوزه کودک بود.

«صبح نو» از آخرین تصمیم های اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 خبر می دهد

نقشه هیات امنا برای ظریف و لاریجانی

رقابت مقدماتی میان اصلاح طلبان برای 1400 جدی تر از قبل شده است. رقابتی میان عمل‌گرایان اصلاح طلب و حامیان حسن روحانی و چهره های شاخص اتحاد ملت. رقابتی که گرچه با برخی اسامی حاشیه ای پیچ و تاب رسانه ای می خورد اما به نظر می رسد در نهایت حول دوگانه لاریجانی- ظریف شکل خواهد گرفت. رقابت مقدماتی اصلاح طلبان بعد از به قدرت رسیدن دموکرات ها در ایالات متحده جدی تر از قبل و با مباحث جدید پیش می رود. انتخاب بایدن، هم به جدی تر شدن فعالیت اصلاحات منجر شده و هم شکاف ها را در رقابت مقدماتی بین دو طیف عمل گرا و رادیکال بیشتر کرده است. اما این شکاف ها چیست و چه ملاحظاتی پیش روی اصلاح طلبان در انتخابات آینده وجود دارد. در میان این شکاف ها چرا حسن روحانی بیشتر تمایل به نامزدی علی لاریجانی دارد و خاتمی تحت فشار رادیکال ها به سمت ظریف خواهد رفت یا لاریجانی؟

ترقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اصلاح طلبان با گزینه اجاره ای می خواهند در قدرت بمانند

اصلاح طلبان به تندی از فهرست کارگزاران برای انتخابات انتقاد کردند

خواب‌های کارگزاران برای اصلاحات

انتشار لیست انتخاباتی حزب کارگزاران سازندگی هرچند از سوی بیان‌کننده به صفت کژتابی رد شد، اما بررسی برخی اظهارنظرات و نشانه‌ها در جریان اصلاحات، گویای آن است که این لیست نه تنها کذب که عین حقیقت است. کارگزارانی‌ها خواب‌های زیادی برای اصلاح‌طلبان دیده‌اند.

سرمقاله

بی‌مسوولیتی

گزارش «صبح‌نو» از نخستین روز اجرای محدودیت‌های جدید در سراسر کشور را بخوانید

مبارزه شبانه با کرونا

محدودیت‌های کرونایی که از هفته قبل صحبت‌های مربوط به آن مطرح شده بود، از صبح شنبه در کشور اجرایی شد. تجربه روز شنبه نشان داد که بخش زیادی از مردم با وجود تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی در حد توان خود با آن همراهی کرده‌اند. خیابان‌های خلوت تهران به‌خصوص از ساعت 21 شب به بعد که طرح ممنوعیت تردد نیز آغاز شد، نشان داد که یک‌بار دیگر مردم قوی‌تر از دولتمردان در میدان مقابله با کرونا حضور دارند؛ البته برخی از هموطنان نیز همچنان به طرح اجراشده انتقاد دارند چرا که برای آنها روی دیگر سکه که همان معیشت و هزینه‌های زندگی است، اهمیت دارد. این عده اعتقاد دارند تعطیلی برخی اصناف و فعالیت برخی دیگر عادلانه نیست چراکه افرادی که کسب‌وکارشان تعطیل شده است، باید در همین ایام بدون درآمد هزینه‌های مربوطه از جمله اجاره مغازه یا موارد مشابه را متقبل شوند. برخی دیگر نیز آمار بالای چک‌های برگشتی بعد از اتمام دو هفته مربوط به محدودیت‌های کرونایی را مطرح می‌کنند که می‌تواند دردسرساز شود. با وجود این، رفتار مردم نشان داده است که در مسیر مقابله با کرونا دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده را جدی گرفته‌اند و حالا باید دید در میانه اختلافات به‌وجود‌آمده در وزارت بهداشت و درمان، نتیجه این محدودیت‌ها منجر به کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا خواهد شد یا خیر.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با حسن دانایی‌فر ادعاهای رییس‌جمهور آمریکا در خروج نیروهایش از عراق را بررسی کرد

خوددرمانی ترامپ با اخبار دروغ

خروج نیروهای تروریست نظامی آمریکا در حالی این روزها شکل خبری به خود گرفته که کاخ‌سفید در تلاش است با تبلیغات رسانه‌‌ای آن را برگ برنده‌‌ای در چارچوب مذاکرات راهبردی بغداد با واشنگتن بیان کند؛ البته خبرگزاری‌‌ها و کارشناسان عراقی صحت و سقم خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق را تایید نمی‌کنند. از این رو «حسن دانایی‌فر» سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو باروزنامه «صبح‌نو»، معتقد است حرف‌هایی که دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق می‌‌زند، یک نوع رد گم ‌کردن است.

قیمت مرغ طی چند روز گذشته بیش از 7 هزار تومان در هر کیلو افزایش یافته است

مرغ هم لاکچری شد

نگاهی به کتاب «خاطرات اوباما»

عراق را به آشوب کشیدیم

انتشار کتاب «سرزمین موعود» ، نوشته باراک اوباما که بخشی از خاطرات دوران ریاست جمهوری او را در بر می‌گیرد یکی از مهم‌ترین اخبار روزهای گذشته رسانه‌های جهان بود. نوشته‌های اوباما در بخش‌های مختلف این کتاب تحلیل‌های متفاوتی را به همراه داشته با این وجود انتشار این کتاب با فاصله کمی از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن به نظر می‌رسد پیام روشنی از سوی اوباما برای حامیانش در ایالات متحده به همراه داشته است. کمپین مشترک اوباما و بایدن در این انتخابات پیروز شد و کتاب «سرزمین موعود» پس از این پیروزی در روز اول ۸۸۷٬۰۰۰نسخه به فروش رفت تا رکورد قابل توجهی را به ثبت برساند.

چنگیز جلیلوند از بازماندگان نسل طلایی دوبلاژ درگذشت

صدایی که عاشق ایران بود

بازهم کرونا یکی دیگر از هنرمندان برنام و کاربلد ایران را از میان ما برد. چنگیز جلیلوند یکی از مشاهیر دوبلاژ ایران که جزو نسل طلایی این حرفه بود، روز گذشته به‌دلیل ابتلا به کرونا درگذشت. جلیلوند زاده شیراز بود و دیروز در دهه هشتم زندگی‌اش دارفانی را وداع گفت.

صبح نو

سرمقاله

بی‌مسوولیتی

معاون اول رییس‌جمهور در واکنش به اتفاقی که چند روز قبل در بندرعباس افتاد و موجب واکنش افکار عمومی شد،‌ روز گذشته در قالب نامه‌ای از استانداران سراسر کشور خواسته تا پیش از تامین سرپناه مناسب برای افرادی که منزل‌شان مشمول تخریب است، از تخریب منازل آنها خودداری کنند. طنز تلخی است؛ انگار که حاشیه‎‌نشینان حاشیه شهرها و کلانشهرها به‌یکباره و از دل آسمان روی زمین پرتاب شده‌اند. حالا معاون نفر اول دستگاه اجرایی کشور بخشنامه کرده که تا پیش از خراب‌‌کردن سقف این افراد روی سرشان، سرپناه لازم تامین شود. انگار نه انگار که پیدایش این قشر در حاشیه شهرها و در ادامه، ناهنجاری‌های دنبال آن، نتیجه‌تبعی سیاست‌های اقتصادی‌ آقای جهانگیری و جریان سیاسی متبوع ایشان است که از دولت سازندگی و در ادامه، دولت اصلاحات، شروع و حالا هم در دولت تدبیر و امید در حال حرکت است؛ سیاست‌هایی که فقرا را فقیرتر و سرمایه‎داران را سرمایه‌دارتر می‌کند؛ سیاست‌هایی که عمق شکاف طبقاتی و اقتصادی را به جایی رسانده که یادآور ناآرامی‌ها و التهابات اجتماعی دولت زنده‌یاد هاشمی‌رفسنجانی است؛ بنیان‌گذار توسعه به سبک ليبرالیستی آن که قربانی‌اش همین اقشاری هستند که حالا سقف باید روی سرشان خراب شود تا در ادامه هم معاون اول ریيس‌‌جمهور به استاندارانش بخشنامه کند که پیش از تامین سرپناه برای آنها، خانه را روی سرشان خراب نکنید؛ جریان سیاسی بی‌مسوولیتی که هیچ‌گاه نخواسته مسوولیت تصمیماتش را بپذیرد، درست مثل الان! با افتادن قدرت سیاسی در دستش هم تنها راهکار اين جريان برای اداره کشور، بستن واگن اقتصاد و معیشت میلیون‌ها ایرانی به قطار اقتصاد جهانی است.
 

captcha
شماره‌های پیشین